Alpinistične novice 12/1984

Zajeda v Fitz Royu vrhunski dosežek svetovnega in domačega alpinizma

Silvo Karo, Janez Jeglič, Franček Knez ter vodja Stane Klemenc so rešili problem, ki so se ga lotevali že številni alpinisti – Z veseljem bi se lotili tudi sosednjega Cerro Torreja

LJUBLJANA – Sodbi svetovne alpinistične javnosti se ni mogoče izmakniti. So vzponi in smeri, ki bodo vselej na vidnem mestu zapisani z zlatimi črkami in bodo sinonim za veliko dejanje, drugi spet, pa bodo sčasoma izgubili del svoje vrednosti. Za najbolj mar­kantno »hudičevo zajedo« v vzhodni steni patagonskega Fitz Roya, ki ga je preplezala slovenska »proletarska naveza« Franček Knez (EMO Celje), Silvo Karo (Termit Domžale) in Janez Jeglič (PAP Ljubljana), bo zagotovo ostala na seznamu večnih. Že danes jim dajejo težo Američani, Argentinci in Japonci, ki so se doslej poizku­sili pod tem, najbolj privlačnim delom znamenite, sicer le 3370 m visoke gore. Najuspešnejši so se obrnili po 50 metrih.
Medtem ko Frančka Kneza že poz­namo tudi po tem, kako se je spreho­dil čez vse zadnje tri probleme Alp ter po številnih drugih izjemno težavnih vzponih, pa velja predstaviti še druga dva člana zmagovite naveze, člana domžalskega alpinističnega društva.

Janez Jeglič – pleza tri sezone

Janez Jeglič, star 22 let, je po pokli­cu elektromehanik. Pleza šele dobre tri sezone, v zadnjih dveh pa je opra­vil 360 vzponov. Priznani so njegovi plezalski dosežki v Centralnih Alpah, pa v Koloradu, Wyomingu in Dakoti, kjer je v Devils Towerju skupaj s Karom preplezal težavno smer oce­njeno z -9. Preveč bi bilo naštevati silno pestro bero ekstremnih vzponov v domačih gorah. Tu je lezel vsak prosti trenutek, ne glede na vreme, često tudi med tednom – seveda ponoči. Vsekakor pa izstopa njegov eno­dnevni šopek prostih samostojnih po­novitev v Travniku: Zajeda (-6), va­rianta Aschenbrennerja (5,5 +), Aschenbrenner (6) in smer Hudeček-Juvan (4,5, deloma 6).

»Spominjam se, da sem takrat v Aschenbrennerju neko navezo kar dvakrat prehitel. No, če bi mi bilo do števila vzponov, bi jih lahko naklepal tudi 300 ali 400 v enem letu. Vendar pa je pomembna predvsem kvaliteta. Od lanskoletnih dvesto vzponov jih je vsaj polovica visoko ocenjenih.«

Janez, ki se ga je prijel vzdevek Johan, pravi, da so mladi plezalci s prostim plezanjem naredili izredno velik korak v razvoju alpinizma. Seve­da brez treninga ne gre. »Starejši ple­zalci skoraj ne morejo doumeti, kako je vse to mogoče. S Silvom sva v Barieri, markantnem stebru poleg znamenite Sfinge, v 12 urah potegnila svojo smer Johan-Silvo. V prvi prosti ponovitvi so češkoslovaški alpinisti potrebovali zanjo dva dni. Včasih so tudi Dularjevo zajedo v Jalovcu ple­zali dva dni, s Silvom sva jo prosto ponovila v dveh urah…«

NAČELNIK AO – Silvo Karo

Silvo Karo, 24-letni načelnik alpini­stičnega odseka v Domžalah, se je z alpinizmom spoprijel 1977 leta. Od­lično se je ujel z Jegličem in skupaj z njim opravil večji del svojih najtežjih vzponov. Prehodila sta bleščečo alpi­nistično pot od domačih gora prek Centralnih Alp do Severne in Južne Amerike. Priložnosti za kaljenje sta imela veliko. V Šitah sta v prvi zimski ponovitvi smeri JLA izgubila kladivo, Silvo pa še eno derezo. Kljub nezgodi sta pretelovadila prek smeri in morda je tudi ta drobna izkušnja prispevala svoj delček k uspehu na Fitz Royu.
Seveda je Silvo v alpinizmu doživ­ljal šoke: »Ko zbiramo denar za od­pravo, ljudje poznajo le Himalajo, pa morda še »Slovensko« v Steni. Drugo ne pomeni nič. Alpinizma nikjer ne enačijo z vrhunskim športom. Sploh pa je tako, da je denar mogoče dobiti od podjetij le po zvezah, težavnost cilja pa sploh ni pomembna. Sploh bi bilo prav, ko bi bolj temeljito prete­htali število ljudi, ki sodelujejo v od­pravah …«
S kakšnimi občutki je plezal v Ko­loradu pa velja omeniti njegovo dogo­divščino z obrtnikom, pri katerem je delal pred odhodom. Dva dni preden je sedel v letalo, mu je delodajalec kljub drugačnemu dogovoru odpove­dal službo… Pa si predstavljajte psi­hično stabilnost, v zavesti pa je poda­tek, da si brez socialnega zavarova­nja…

Kakšna pa je bila neposredna pri­prava za Fitz Roy?
»Za Cmirom smo skupaj s Franč­kom v dveh dnevih zlezli kar devet­najst prvenstvenih vzponov. Smeri v Vrbanovih špicah in Črni gori so sicer kratke, vendar pa zelo težke. Zatem pa smo v Paklenici v mrazu in slabem vremenu opravili nekaj težkih prostih ponovitev. Moram reči, da smo zaje­do v Fitz Royju zmogli predvsem za­to, ker smo se dodobra spoznali, pa še izredno veliko volje je bilo potrebno, da smo zdržali,« pravi Silvo in še kar naprej ponavlja: »Volja, volja…«

Kako bi na kratko opisala smer, ki pomeni deveto in najtežjo smer proti vrhu Fitz Roya?
»Iz snežne luknje v ledeniku, kjer smo preživeli večji del 8-dnevnega naskakovanja, je bilo treba do stene nenehno utirati svežo pot, kakšnih 150 m z nagibom 50 stopinj. Prvih 350 m zajede v steni je bilo previsnih. Previs za previsom, vmes pa pičle po­lice. Grozljivo težka plezarija. Previ­sno stopnjo je prekinila snežna streha, za tem pa se je zajeda pognala navpik. Če je Knez ocenil smer s šesto stopnjo in predznakom minus, to drži kot pri­bito. Še posebno, če vemo, da si je ob njegovih ocenah marsikateri alpinist okrušil zobe,« pravi Jeglič in dodajal: »Z žrebom sva bila določena s Silvom, da se prva spopadeva s steno. Dome­nili smo se, da prvi član navezo vodi kar ves dan, drugi pa le žamarijo. Veseli smo bili, ko smo že prvi dan prišli višje, kot vsi naši predhodniki v tej steni doslej.«

In najtežji trenutki?
»Težko je natančno reči, kaj je bilo najtežje. Jasni dnevi s silovitim ve­trom so se nenehno menjavali s snež­nimi nevihtami. Bivak v takem vre­menu, v zgornjem delu stene, ki ga je bil deležen še vodja Stane Klemenc, je pomenil veliko preizkušnjo. Lote­vala se nas je že nelagodnost, saj bi se lahko tudi slabo izteklo.
Klini zabiti pri temperaturah pod ničlo so veselo letali iz stene, čim se je otoplilo; nekvalitetne fiksne vrvi, po katerih smo nenehno drgnili gor in dol, so se trgale. Silvo in Franček sta jo odnesla še izredno poceni. Če bi popusti! še zadnji pramen, bi bila ka­tastrofa,« se spominja Janez. Napete vrvi, brez katerih v tej smeri vzpon ne bi bil mogoč, so bile sploh najbolj ranljivi del odprave.
Ko smo še zadnji lepi dan naskočili smer, so bile vrvi že tako dotrajane, da morebitnega ponovnega vzpona ne bi več prenesle.«

Bi bilo mogoče smer ponoviti v alp­skem slogu?
»Nikakor. V zajedo so se nenehno valili plazovi, če je bilo topleje, pa je iz vseh strani lilo. Vselej smo bili mo­kri in premraženi. Če bi poskušali ostati dalj časa v steni, bi to bila goto­va smrt s podhladitvijo. Spomnim se Frančka, ko je oblezel eno izmed ne­štetih streh s tušem. Še 10 m višje sem ga slišal, kako je šklepetal z zobmi.«

Na vrhu smeri ste stali 8. decembra. Nato ste v sosedstvu Fitz Roya, v de­viški steni Mermoza, potegnili v štirih urah še dokaj zahtevno smer Delav­ske Enotnosti. Pomeni to, da vam je ob koncu še ostalo kaj moči?
»Psihično smo bili že zelo na koncu, zmanjkalo nam je tudi hrane. No, ob tej priložnosti gre velika zahvala na­šim izseljencem v Argentini, še poseb­no pa argentinski vojski, ki nam je izdatno pomagala, kjer koli je bilo mogoče.
Izpod Fitz Roya smo odhajali z upanjem, da se morda še vrnemo in opravimo s sosednjo markantno ojstrico Cerro Torrejem.

Celotna odprava na drugi konec sveta, kjer je opravila izredno delo, je porabila pičlih 100 starih milijonov dinarjev. Lastnih stroškov tako nihče ni računal. V kratkem se bodo fantje v Cankarjevem domu predstavili s krat­kim filmom in enkratnimi barvnimi diapozitivi, ki bi vsak zase lahko bil poster in bi ga človek z veseljem po­gledal. V tujini takšno dejanje ob od­ličnem slikovnem gradivu seveda spretno vtkejo v reklamo.
»Seveda, v Italiji so po uspehu svo­jih alpinistov na Fitz Royu naredili nacionalni praznik. Zaslužili so si. Pri nas pa velja vsak uspeh čim prej poza­biti …« sta razmišljala. Za Cerro Tor­re bi si morda veljalo najti tuje pokro­vitelje. Morda bi potlej doma še ver­jeli v izjemnost naših vrhunskih alpi­nistov.

NIKO SLANA

Kompleksen vodniček za steno Ospa
Spet je izšel plezalni vo­dnik v samozaložbi – Av­tor Bor Štrancar

LJUBLJANA – Pred tednom dni smo dobili nov plezalni vodniček, spet v samozaložbi (Bor Vrtača 7, 61000 Ljubljana, 216-485). Na prvi pogled je Osp vodniček kot drugi, kljub mi­rovnemu izreku in »ptičku miru« na ovitku. Med prebiranjem pa hitro opazimo razliko. Prvotno je bil name­njen, kakor kaže, ožjemu krogu, zato je zelo oseben in mestoma tudi zafrk­ljiv, pa tudi kritičen do pojavov na katere pa sicer nihče ne reagira. Ali je to delu v prid ali ne, bodo morali presoditi drugi. Na vsak način pa je tehničen del na višini. Zajete so prak­tično vse smeri in variante v stenah in stenicah nad Ospom, ne manjka sim­patičnih shem, tekst je napisan s pre­cejšnjimi prostorskimi rezervami itd. Moti neenotnost v pisanju imen, veli­kokrat so le prve črke (toda uporabni­ka to med plezanjem ne bo motilo), tudi pravopisnih spodrsljajev je pre­cej in še kaj bi lahko očitali. Vendar­le: Osp Bora Štrancarja je prvi kom­pleksni vodnik za to izredno zanimivo plezalsko področje, napisal ga je (to stoji črno na belem v vodničku) v vsega 36 urah in izdal brez kakršnih koli komplikacij, spraševanj ali po­moči. V tem mu gre vsa pohvala, viso­ka ni niti ceni (150 din).

FRANCI SAVENC

Orientacijski pohod
DOBRTEŠA VAS – Planinsko društvo Polzela je v 17. t. m. pripravi­lo že deseto planinsko orientacijsko tekmovanje.
Tekmovanja se je udeležilo 31 pio­nirskih, 5 mladinskih in dve članski ekipi, pa še ena sestavljena iz starej­ših. Štart je bil na železniški postaji Šmartno ob Paki, cilj na Gori Oljki, proga pa je imela štiri kontrolne toč­ke. Proge in organizacijo so prevzeli planinski vodniki, ki pa so bili deležni vsestranske pomoči. Razveseljivo je tudi, da so vse ekipe prišle na cilj. Pri pionirjih so zasedli prvi dve mesti predstavniki PD Polzela, tretje pa si delita ekipi iz Titovega Velenja in Polzele. Tudi v mladinski konferenci so se najbolje odrezali domačini, na drugem mestu so bili Velenjčani, na tretjem pa iz Šempetra.

ALPINISTIČNE NOVICE

Prva prosta ponovitev
Medtem ko drugi plezajo zaledene­le slapove, se je Tadeju Slabetu zaho­telo prostega plezanja. Ker je njegov stalni tovariš na vrvi zbolel, je tokrat v Paklenico krenil, z Mihom Lampre­htom. 17, t. m. sta preplezala Sloven­sko smer. Slabe je pred letom sicer že opravil 1. PP, toda tedaj je prečnico pri svedrovcu obpleza! čez streho na začetku prečnice. Tokrat je prosto zmogel originalno smer in jo ocenil z V1II-. Naslednji dan sta bila »za ogrevanje« v Velebitaški, v ponede­ljek pa je šlo zares. Slabetu se je uresničila davna želja in opravil je 1. PP Jenjave. Najtežje je bilo seveda spodaj, do prečnice. Nekaj ur se je dajal z borimi stotimi metri (VIII). Skupaj z zgornjim delom (VI-VII), ki je bil prosto že ponovljen, pa jo Slabe ocenjuje kot eno najtežjih, ki jih je doslej preplezal. Zadnji dan sta pono­vila še formo vivo.

Prvenstvena in 1. ZP
Alojz Fon-Huljo in Peter Podgor­nik sta 17. t. m. opravila prvo zimsko ponovitev smeri Zagon v Z steni Krna, ki ima (poletno) oceno V+, Al, zgoraj III-IV, 800 m. V zimskih razmerah sta smer ocenila s 90/80-85° 200 m, ostalo 45-55°, plezala pa sta sedem ur.

Isti dan so v JZ steni Maslenika (Krn) plezali Bojan Počkar (AO Že­lezničar) – Slavc Svetičič (AO Idrija) in Edo Kozorog (Soški AO) – Igor Škamperle (AO Postojna). Grapo – zajedo, najbolj opazna v osrednjem delu, visoko okoli 600 m, so ocenili s V, AO, 40-70°, 8 ur, smer pa imenovali Klic samote. Razen enega razte­žaja so vso smer plezali z derezami na nogah (skale močno poraščene s tra­vo). Do vstopa pa je s planine Le­skovce le deset minut.

Nove smeri
V soboto, 10. t. m. sta Filip Bence in Jože Rozman preplezala novo smer, Bero sta jo imenovala, pa prvih dveh črkah obeh priimkov, in sicer v SZ steni Velikega vrha, desno od Ipsilona. Ocena V/IV, 350 m. V nedeljo sta v S steni Begunjščice ponovila Rdeči kamnolom (V+, Al/IV-V, 350 m) in še Kozorogovo (IV+/III-IV, 500 m) v isti steni.

V torek je Iztok Tomazin sam pon­ovil Kozorogovo v S steni Begunjščice, sestopil pa je po Lenuhovi. Dan za tem je na enak način preplezal Ostržkovo smeri (III+/II-III,400 m) v Be­gunjščici, ki jo je potem (kot prvi) tudi presmučal, s to razliko, da je v zgornji tretjini smučal po smeri P. Janca. Ocena za smučanje: S6/S4-5 in IV+ morda V-.

SZ stena Velikega vrha (Košuta) je v soboto 17. t. m. privabila kar tri naveze. Borut Bergant in Dušan Mar­kič sta ponovila Novoletno smer (V/III, 280 m), Bence in Rozman sta preplezala prvenstveno (med Straši­lom in Stebrom zahajajočega sonca), Tomazin pa je v z Majo Dolenc (AO Matica, ostali AO Tržič) opravil 1. P smeri Bero. Njuna ocena je nekoliko bolj »blaga«: vstopni raztežaj V, 80L, ostalo III, 370 m, 2.30. Zadnja sta sestop opravila po Prontarski smeri.

Dolenčeva in Tomazin sta v nedeljo rešila še enega zadnjih »problemov« v SZ steni Velikega vrha: po značilnih kaminih desno od Prontarske smeri. Vstopni raztežaj, ki bi bil poleti zaradi previsnosti verjetno tehničen, je bil sorazmerno lahek. Smer, ki sta jo imenovala Flamingo, sta ocenila s V+, AO-IV-V, 350 m, 8.15. Ves čas pa sta morala plezati z derezami na nogah. Bergant in Markič sta tega dne ponovila Rdeči kamnolom v Begunjščici.

V soboto 19. t. m. je Tomazin opra­vil še en zanimiv alpinistični smuk. V pol ure je presmučal Lenuhovo smer (l—II, 270 m) v S steni Begunjščice. Smučarska ocena je S4-5, vstopni skok in krajno poč pa je kar preskočil (S6, 3 m). Celotno turo ocenjuje s splošno oceno IV.

Alpinisti BiH
Potem, ko so bili med olimpijskimi igrami alpinisti iz Bosne in Hercegovi­ne večinoma polno zaposleni kot reše­valci, vzdrževalci prog in podobnim, so od 3. do 14. t.m. izvedli zimski alpinistični v koči Jezerce. Kljub izre­dno slabim razmeram je tečaj uspešno končalo 17 udeležencev, med njimi dva iz Vojvodine. Na tečaju je sodelo­valo šest alpinistov in vsak od tečajni­kov je opravil tudi po en plezalni vzpon v Zeleni glavi. Ilič, Krilič in Spremo pa so opravili tudi prvenstve­ni vzpon v steni Taraša.

Začetniški in inštruktorski tečaj v Grbaji
Komisija za alpinizem PZ Srbije je letos v Grbaji (Prokletije) pripravila kar dve pomembni akciji. Zadnji teden v februarju so imeli inštruktorski tečaj, ki ga je pomagal voditi član AO Nova Gorica Milan Velikonja. Bilo je osem udeležencev iz Beograda, Čač­ka, Kragujevca in Kruševca, vodil pa jih je neumorni Zvonimir Blažina (AO Beograd). Žal niso imeli primer­nega vremena in so morali program precej spreminjati.

V nadaljevanju je Blažina vodil še zimski tečaj AO Beograd, na katerem je poleg šestih inštruktorjev bilo kar 14 tečajnikov. Bile so nekoliko boljše razmere, zato so bile lahko vaje bolj pestre in opravili so tudi nekaj pristo­pov na okoliške vrhove.

Vabijo na turni smuk
Alpinisti iz Bohinja vabijo na turni smuk z Rodice, ki bo v nedeljo 1. aprila. Zborno mesto za vse bo na Orlovih glavah, od koder vodi sistem žičnic z Rjave skale (Vogel), in sicer med deveto in pol deseto uro. V pri­meru slabega vremena bodo turo pre­ložili.

Slap v Drtu
Iz AO Bohinj so sporočili, da je bil slap v dolini Suhe, o katerem smo poročali 12. t.m., preplezan že 8. mar­ca 1982. Vzpon so opravili Lojze Budkovič, Alenka Veber, Marija Zu­panc in Andrej Žmitek. Slap, kakor kaže, nima imena, ker pa se kraj, kjer se spušča v dolino (sodi med najlepše »rastoče« lehnjakove slapove v Julij­cih), imenuje Drt, predlagajo zanj ime slap v Drtu.

O smučanju pod Rjavo skalo
Po objavi novice o smučanju Mole­ta in Zorčiča z Rjave skale (Vogel), se je oglasil Ciril Krašovec iz Lukovice pri Brezovici s podatkom, da sta ver­jetno to grapo presmučala s Poldetom Šmidom že pred dvema letoma. Kra­ševec je tedaj presmučal tudi štiri gra­pe desno od gondole (proti Žagarje­vemu grabnu). Lani pa sta se z Radom Peterlinom v težkih razmerah (Celo deževalo je) po prvi grapi desno od gondolske žičnice povzpela skoraj do hotela. Ker pa na vrh nista mogla, sta nazaj smučala vse do vznožja. 17. t.m. je Krašovec smučal tudi po grapi pod žičnico, ki pa jo je tri dni pred tem menda presmučal tudi eden od žičničarjev.

PD Kanal Valentin Stanič ima 209 članov
Pred tednom dni sta se nam vrinili dve napaki, ki sta bistveno spremenili pomen pisanja. PD Kanal – Valentin Stanič nima 1387 članov, temveč jih ima toliko PD Kamnik, ki je manjkalo v pregledu 20 največjih društev. Iz Kanala so nam sporočili, da bi lahko imeli toliko članov – bilo bi pa v čast velikemu predniku, po katerem se imenujejo – le, če bi plačali članarino skoraj vsi prebivalci. Članov imajo 209, od tega 28 pionirjev in 31 mla­dincev.

V članku o plezanju naših na Škot­skem, pa je izpadla le ena besedica – in povsem spremenila pomen. Pravil­no bi se stavek moral glasiti: Tu pa so naši spoznali, da ZA Britanci kljub napredku še zelo zaostajajo. Gre se­veda za prosto plezanje, kjer po grobi oceni naši zaostajajo kar za dve stop­nji.

Nad Vršičem
Aleš Dolenc in Mirko Žgajnar (oba AO Matica) sta se 17. t. m. povzpela po Meniskusu, ki sta ga potem oba tudi presmučala. Naslednji dan pa sta preplezala Uroševo grapo in Smer pa­stirja Jozla, sestopila pa po grapi v Nad Šitom glavi.

KA sporoča
Komisija za alpinizem PZS sporo­ča, da zbor alpinistov ne bo 23, maja, temveč 5, aprila.
Novi predlog alpinističnega pravil­nika sicer posebej ne definira vloge in namena zbora alpinistov in tudi ne kdo naj bi volil KA PZS, dnevni red pa predvideva razpravo o obojem. In ker je organiziranost naša šibka točka – to priznava sedaj že večina – bo tokrat torej priložnost, da člani AO in AS, ki se bodo zbora udeležili, spre­govore tudi o tem.

Razpis za šolo v Nepalu
Komisija za odpravo v tuja gorstva PZS je na zadnjem sestanku sklenila, da razpošlje razpis za vodjo alpinistič­ne šole, ki bo letos jeseni v Nepalu. Kot je znano, so v objektu, ki ga je v Manangu zgradila Jugoslavija, vsako leto tečaji za nepalske gorske vodnike (pod pokroviteljstvom mednarodne zveze UIAA). Jeseni naj bi ta tečaj ponovno vodil naš inštruktor (pogoj je, da je že sodeloval na tečaju), po­magali pa naj bi mu tudi trije hrvaški inštruktorji, za katere je finančna sredstva že zagotovila njihova planin­ska organizacija.

KOTG je nadalje sklenila, da že v aprilu objavi razpis za drugo (in zad­njo) selekcijo alpinistov, iz katerih bodo izbrani udeleženci odprave »Jalung Kang 85«.

Za ocenjevanje slapov
V Postojni so pripravili seznami 22 slapov z ocenami, ki naj bi jih sedaj alpinisti primerjali s svojimi izkušnja­mi, da bi dobili kar najboljše primere. Za izhodišče so uporabljali težavnost Luciferja, ki je večini najbolj poznan in mu pripisali oceno V+. Lestvica je seveda tudi za plezanje v ledu (načel­no) odprta, saj imajo na Norveškem, v Kanadi… stometrske slapove, v ka­terih so stojišča v lestvicah in zaneslji­vo zaslužijo VII. Upoštevati pa je se­veda potrebno tudi, da vse ocene ve­ljalo le za normalne razmere.
S pripombo se je prvi oglasil Iztok Tomazin. Ne strinja se z ocenama za slapova nad Tamarjem (Ob votlini V-, Srednji slap V). Meni, da je razli­ka bistveno večja, morda IV+ in V ali celo V+.

Na kratko
AS Ajdovščina: Herman Dragin in Aleksander Pregelj sta 17. t. m. pre­plezala Rumeno diagonalo v Nad Ši­tom glavi, sestopila pa po Uroševi grapi.

AS Delo: Na skupni turi je Andrej Avbelj sam preplezal Uroševo grapo v Nad Šitom glavi, dan kasneje pa še z Egonom Batičem in Markom Krag­ljem.

AO IMPOL: Po daljšem premoru so januarja začeli z AŠ, ki se je udele­žuje 7 tečajnikov. Doslej so imeli v glavnem predavanja, ko se bo izbolj­šalo vreme, pa bodo začeli z vajami.

AO Kozjak: Tone Golnar in Bo­gdan Rojs sta preplezala slap pod Sušico in levega v Logarski dolini.

AO Rašica: Mariča in Slavko Fran­tar sta 18.. t. m. preplezala (v idealnih razmerah) Sinji slap pod Češko kočo.

AO Škofja Loka: Jurc Bogataj in Marko Čufar (Železničar) sta 10. t. m. ponovila Steber spominov v Ospu, Franc Langerholc pet dni kasneje sam Italijansko, 20. t. m. pa sta z Bogatajem preplezala še Luknjo.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja