Alpinistične novice 11/2018

Mitja Filipič:Vzponi mrzlih dni in zadnji ledeni lovci

V času hudega mraza so se ponekod naredile dobre ledne razmere. Eno takšnih območij je bila Zadnja Trenta, kjer je bil večkrat preplezan Zapotoški slap, v bližini pa je v tistem času nastala tudi nova smer. 5. marca sta jo splezala Tine Cuder in Vili Guček. Skalni del prvega raztežaja sta opremila s svedrovci že 22. februarja, vendar sveča takrat še ni bila dovolj zrejena. Mraz je nato naredil svoje in lahko sta opravila s štirimi raztežaji mix in ledne plezarije. Smer sta poimenovala Borderline Personality Disorder (M8, WI5+, 150 m). Skalni del je precej krušljiv. V zgornjem delu je ob večji količini ledu možen levi izstop.

Nova linija pod Plešivcem. Vir: tinecuder.si

Dan prej sta nad Vršičem plezala Marija Jeglič in Bor Zupan (oba AO Ljubljana Matica). V severni steni Nad Šitom glave sta ponovila Kranjsko poč (IV/III-IV, 250 m) v škotskih razmerah. Še nekaj dni prej je Marija z Davidom Debeljakom (AO Rašica) ponovila Zajedo skozi okno (V+/IV, 180 m) v JV steni Nad Šitom glave.

Med dolgimi smermi je bila obiskana tudi Cankarjeva smer (III/II, 450 m). Do vrha Storžiča sta Uroš Oblak in Mitja Vodnik (AO Kranj) našla lep ledni trak, po katerem sta uživala dva raztežaja.

Zadnjo soboto sta v Begunjščici plezala Gregor Klančar (AO Novo Mesto) in Miha Zupan (AO Tržič). Preplezala sta Zimsko smer. Sneg ni imel prave funkcije, prav so prišle skale in trave.

V Krnici je bil večkrat preplezan Drugi slap. O razmerah v njem je podrobno pisal Rok Feldin (AO Jesenice), ki ga je s soplezalko preplezal 4. marca. Velike količine snega so smer spremenile tako, da je velik del plezanja potekal po snegu in le najstrmejši odseki po ledu. Velike količine snega so letos zahtevale nekaj več previdnosti tudi pri plezanju slapov. Omenjali smo že plaz čez Fortino (Slap za trdnjavo) ob Rabeljskem jezeru in Piccolo Nabois v Zajzeri. Prav blizu plezalcev pa je sneg grmel tudi v Tamarju, pri sestopanju s Centralnega slapu, 3.marca. Ekipa AO Novo Mesto je intenziven plezalni dan podrobneje opisala …

V zadnjih dneh so ledni navdušenci lahko le še zbežali pred padavinami na sever. V Seebachtallu sta 11. marca Boris Sedej in Simona Vrevc preplezala smer Buddhabrot (WI 5, 330 m)

Alpinistični spusti
Letošnja zima je ob veliki preudarnosti že zgodaj ponudila dobre in varne razmere za smučanje v strmih smereh. Veliko je bilo sicer srečanj s kložami in obračanj obenem pa, kdor je imel pravi nos in srečo, tudi lepih spustov. 8. marca se je Matej Mejovšek s sosmučarjem Žigo podal v Kramarjevo smer (VI-, 600 m). Uživala sta v odličnih razmerah, za smučanje je bil neugoden le ozek, poledenel skok v zgornjem delu smeri, kjer sta si pomagala z vrvjo. Naslednji dan je Matej presmučal še Ostržkovo (V-, S6, 400 m) grapo v Begunjski Vrtači. Ples smuči se je spojil s plesom vetra in pršnih plazov, vijuge pa so bile kljub divjemu vremenu opravljene na odlični snežni podlagi. 8. marca je bila na udaru tudi Peca. Marko Kern in Jaka Ortar sta si za turo izbrala strmo vzhodno pobočje Veške kope. Tudi onadva sta zadela odlične razmere. Osončenost stene ni podlagi nič škodila in lahko sta vijugala po suhem, prhkem snegu. V kolikor sta linijo presmučala prva, jo poimenujeta neŽlih (Z+, 300 m. Osrednji del 49°,150 m; ostalo 40°.).

Vesine Veške kope (Peca). Vir: Marijana&Marko

Naslednjega dne sta se dvakrat spustila z Obirja. Strmo vzhodno pobočje Ojstrca (45°, 300 m) je nudilo odlične razmere. Tretji smučarski dan je Marko z Marijano Cuderman smučal krajše smeri nad krnico Zgornje Križe na Peci. 10. marca sta se Andraž Šparovec in Simon Erjavec odpravila v Zahodne Julijce. Smučala sta z Velikega Nabojsa proti Špranji. Kljub zgodnji uri odhoda se je sneg v času spusta že skoraj preveč ojužil. Sicer pa so bile razmere zelo raznolike, kot se za veliko turo spodobi. V Dolomite se je podal Tadej Kosmačin in opravil dva strmejša spusta. V skupini Cadini del Misurina je smučal s škrbine Forcella del Nevaio (IV, S4, 45+°) in Forcella del Diavolo (III+, S3).

Med spusti je dobro omeniti še prvenstveni spust po Severni grapi v Vevnici. Spust so 2. marca sicer opravili trije italijanski (furlanski) alpinisti, je pa smer plezalno priljubljena na obeh straneh meje in lahko v prihodnosti pričaka tudi naše smučarje.

Plezanje za vse
V Planici se je v nedeljo, 11. marca, končala četrta izmenjava Erasmus+. Tokratna, ki je izpostavljala zimsko alpinistično dejavnost, je združila skupaj 90 udeležencev iz šestih držav. Udeleženci so poleg dolinskih aktivnosti še turno smučali in plezali slapove. V Planici pa so spoznavali turno opremo, pridobivali znanje o snežni odeji in reševanju iz plazov, dobili vpogled v alpinistično smučanje, priprave na višino in slovensko alpinistično zgodovino.

Plezalni vodnik Tulove grede (PDF)
Tulove grede so skalni masiv v grebenu Velebita, nedaleč stran od Paklenice. Do tristo metrov visoke stene nudijo zdravo, apnenčasto skalo, katera nas vedno vleče v stene nad Jadranskim morjem. Tone Golnar je za območje pripravil spletni plezalni vodnik, ki vsebuje okoli 66 smeri težavnosti od II do VIII+. Nekatere med njimi še čakajo na prosto ponovitev. Smeri so različno (ne)opremljene. Najdemo tako nasvedrane športne, kot popolnoma neopremljene alpinistične smeri. Svobodo na območju še vedno kratijo mine, zato velja upoštevati opozorila…

Srečno!

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja