Simpozij urgentne, gorske in družinske medicine je potekal 22. in 23. novembra 2024, Hotel Špik, Gozd Martuljek
Organizatorji: Osnovno zdravstvo Gorenjske – Zdravstveni dom Tržič in Komisija za medicino Gorske reševalne zveze Slovenije.
Vodja simpozija: prim. dr. Iztok Tomazin, dr. med. spec., direktor Zdravstvenega doma Tržič, zdravnik Gorske reševalne zveze in Helikopterske nujne medicinske pomoči Slovenije.
Strokovno organizacijski odbor
Vodja: prim. dr. Iztok Tomazin, dr. med. Člani: prof. dr. Igor Švab, dr. med., dekan Medicinske fakultete v Ljubljani, doc. dr. Tomaž Goslar, dr. med., Luka Camlek, dr. med., Uroš Lampič, dr. med., mag. Mitja Mohor, dr. med., Peter Najdenov, dr. med., Martina Zupančič, dr. med., Janez Primožič, mag. zdr. nege, Anžej Hladnik, dr. med.
Teme
- Umetna inteligenca v medicini
- Urgentni ultrazvok na terenu
- Komunikacija, etika
- Repozicije izpahov in zlomov, imobilizacije
- Delegiranje postopkov in terapije na nezdravnike
- Zanemarjene, aktualne in uporabne teme urgentne, gorske in družinske medicine
- Predstavitev zanimivih, zahtevnih in poučnih primerov iz prakse GRZS in HNMP
- Terenske delavnice: repozicije in imobilizacije, oskrba politravme v zahtevnem terenu, urgentni ultrazvok, iz prakse za prakso, kdaj začeti in kdaj prenehati z oživljanjem, učinkovito soočanje s stresom.
Udeleženci simpozija, poimenovanega po leta 1993 umrlemu zdravniku Tomažu Ažmanu, so se zelo dobro odzvali tudi na okroglo mizo z aktualno tematiko gorske medicine in gorskega reševanja, kjer so izpostavili nujnost pridobitve namenskih helikopterjev za izvajanje NMP in gorskega reševanja, ki bodo namenjeni reševanju ponesrečencev in obolelih.
Izpostavili so tudi potrebo po večjem upoštevanju mednarodnih smernic za helikoptersko reševanje v Sloveniji, vključno s sestavo ekipe v helikopterju – bistveno bolje za ponesrečence bi bilo, da bi zdravniku med gorskim reševanjem s helikopterjem pri oskrbi pacientov pomagal diplomirani zdravstvenik, kar priporočajo smernice, ne pa policist, kar je slovenska realnost. Ključno sporočilo sodelujočih je želja po večjem razumevanju odločevalcev, da je vsebina gorskega reševanja v Sloveniji tudi izvajanje nujne medicinske pomoči, ki sodi pod Ministrstvo za zdravje.
Poudarili so tudi, da je med drugim nujno sprejeti ustrezno pravno podlago za prenos nekaterih kompetenc zdravnikov na ustrezno usposobljene diplomirane zdravstvenike. Udeleženci simpozija, med katerimi so bili tudi direktorji zdravstvenih domov, vodstvo HNMP, nekateri člani širšega vodstva GRZS, vodje služb NMP in drugi, so soglasno potrdili tudi predlog o celoletnem dežurstvu optimalne ekipe za helikoptersko gorsko reševanje, kar bi še izboljšalo kakovost gorskega reševanja v Sloveniji.
HNMP info (+ foto) in OZG Kranj