
Se starši ob vse večji popularizaciji plezanja zavedajo, kako bo uporaba ozkih in majhnih plezalk vplivala na razvoj otroških stopal?
Literatura, ki preučuje pojavnost bolezni stopal pri plezanju, je omejena na travmatične poškodbe. V različnih študijah (novih ni prav na izbiro?) so pregledali velik vzorec plezalcev, ocenili kronične bolezni stopala in jih povezali z morfologijo stopala, tipom čevlja in načinom plezanja.
Delež odstotkov plezalcev, ki jih je prizadelo patološko stanje, je zelo velik (okrog 90 %). Bolezen nohtov so odkrili pri dveh tretjinah ponavljajoči se zvini gležnja, pri tretjini sledijo retrokalkanealni burzitis, tendinitis, Ahilove tetive, metatarzalgija in plantarni fasciitis. Zmanjšanje velikosti čevlja za do 4 številke nogo prisili v supinirano in kavusno držo, ki spodbuja bočno nestabilnost. Zadnji rob odprtine čevlja povzroča povečan pritisk na peto z retrokalkanealnim burzitisom.
Podrobno poznavanje teh bolezni in predispozicijskih dejavnikov nam lahko pomaga pri izvajanju učinkovitih preventivnih ali terapevtskih ukrepov, vključno s spremembo vrste plezanja, korekcijo telesne teže, težavnostne stopnje obutve, ortoz in ukrepov za čim večjo oporo stopala na podlago.
Nekateri čevljarji že (še) izdelujejo plezalnike (sistem galoš), ki bistveno manj obremenjujejo stopala in bi jih lahko priporočili za vsakodnevno dejavnost.

Copilot – Premajhna plezalna obutev in njene posledice
Plezalna obutev je pogosto zasnovana tako, da je tesno prilegajoča, kar omogoča boljši oprijem in natančnost pri plezanju. Vendar pa dolgotrajna uporaba premajhnih čevljev lahko povzroči:
-Deformacije stopal: Pogoste težave vključujejo Hallux valgus (ukrivljen palec), kladivaste prste in krempljaste prste, ki nastanejo zaradi dolgotrajnega pritiska na prste.
-Bolečine in vnetja: Pretesni čevlji lahko povzročijo bolečine v sklepih, vnetje tetiv in plantarni fasciitis (vnetje plantarne fascije).
– Motnje prekrvavitve: Zaradi stisnjenih stopal je prekrvavitev omejena, kar lahko vodi do hladnih stopal in slabše regeneracije tkiv.
– Žulji in otiščanci: Ponavljajoče se trenje in pritisk povzročata nastanek žuljev in otiščancev, ki so lahko boleči in moteči.
Prekomerna obremenitev stopal pri plezanju
Plezanje vključuje intenzivno obremenitev stopal, saj so ta pogosto edina točka stika s steno. Dolgotrajna obremenitev lahko povzroči:
– Stresne poškodbe: Mikrofrakture v kosteh stopala zaradi ponavljajočih se obremenitev.
– Preobremenitveni sindrom: Bolečine v loku stopala ali peti zaradi prekomerne uporabe mišic in vezi.
– Tendinitis: Vnetje tetiv, zlasti Ahilove tetive, zaradi ponavljajočih se gibov in pritiska.
Preventiva in rešitve
Izbira ustrezne obutve:
– Plezalni čevlji naj bodo tesni, vendar ne boleči. Prsti naj bodo rahlo ukrivljeni, vendar ne stisnjeni.
– Izogibajte se dolgotrajni uporabi premajhnih čevljev, zlasti med počitki.
Raztezanje in krepitev stopal:
– Redno izvajajte vaje za raztezanje in krepitev mišic stopal, da zmanjšate tveganje za poškodbe.
Uporaba ortopedskih vložkov:
– Po potrebi uporabite ortopedske vložke za podporo stopalnemu loku in zmanjšanje pritiska na občutljive točke.
Odmori in regeneracija:
– Po intenzivnem plezanju omogočite stopalom počitek in regeneracijo, da preprečite preobremenitev.
Redni pregledi pri specialistu:
– Če se pojavijo bolečine ali deformacije, se posvetujte z ortopedom ali fizioterapevtom za ustrezno zdravljenje.
Plezanje je čudovit šport, vendar je pomembno, da skrbimo za zdravje svojih stopal, saj so ta ključna za uspešno in dolgotrajno udejstvovanje v tem športu.