Za Vzhodni Jannu

Najbolj vzhodna točka masiva Jannu je eden najvišjih nepreplezanih vrhov v Himalaji – Jannu East (7468 m), je eden najbolj zaželenih ciljev za elitne alpiniste

Jannu (znan tudi kot Kumbakarna) je gora z več vrhovi. Stoji v območju Kangčendzenge in je znan tudi po strmi severni steni (Tomo Česen leta 1989), ki je z lanskoletnim ameriškim vzponom verjetno glavni favorit za letošnji zlati cepin.
Američana Sam Hennessey in Michael Gardner sta že pod goro in poskušata opraviti prvi vzpon po 2400 m visoki severni steni vzhodnega vrha. To je že tretje zaporedno leto za Hennesseya in drugo za Gardnerja, da merita moči z večglavo goro.

Mogočne senčne severne stene
vzhodnega vrha Jannuja in Jannuja
Foto: Benjamin Védrines

Po daljšem obdobju pa bomo spet spremljali “tekmo”. Hennessey sicer pravi, da je to zaradi očitnega pomanjkanja ustvarjalnosti med plezalci, a kot vemo, le zdravo tekmovanje poganja sistem. Benjamin Vedrines je sicer omenil, da si je goro ogledoval že leta 2017 in se tako izogne direktni povezavi, a vedeti je treba, da je Jannu delno tudi gora slavnega Lionela Terraya in s tem imajo Francozi svoje “pravice” zagotovljene.
Benjamin bo po nekajdnevnih aklimatizacijskih pristopih plezal skupaj z Léom Billonom (32), članom GMHM-ja, s katerim sta se spoznala že na srednji šoli in stalnim soplezalcem Nicolasom Jeanom (26). V bazi jim bo ob domačinih nudil vso potrebno podporo izkušeni 38-letni Thibaut (38), bazni junak letošnjega izredno uspešnega K2, …

Poskusi na Jannu East
Poskusi vzpona na 7468 metrov visoki Jannu East so bili v ne tako davni preteklosti večinoma domena slovenskih alpinistov.
Pod goro so se od leta 1991 do 2004 (z)vrstili: Vanja Furlan, Bojan Počkar, Matjaž Vrtovec, Dušan Debelak, Anton Pavlič, Rudi Podgoršek, Damjan Vidmar, Tomaž Žerovnik, Avgust Robnik, Tomaž Žerovnik, Žiga Petrič, Franc Gajšek, Gregor Lačen, Tomaž Humar in verjetno še kdo … Žal so bile nekatere zgodbe tudi tragične.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja