Slovenske novice, 16. oktober 2021
OBNOVA V GORAH
Dom na Okrešlju bo te dni pod streho, začela se je gradnja Mozirske koče. Na Uskovnici ni pustošil požar, Bohinjci so porušili in že zidajo novega.
Celje, Bohinjska Bistrica, Mozirje • Po seriji požarov, ki so v zadnjih štirih letih pustošili po naših gorah in do tal uničili kar štiri planinske postojanke, na Korošici, Okrešlju, Golteh in Osankarici, so z letošnjo jesenjo vendarle nastopili boljši časi. Na nekoč žalostnih pogoriščih brnijo gradbeni stroji, delavci in številni prostovoljci pa hitijo z deli, da bi ljubitelji gora čim prej spet dobili svoje planinske koče. Te dni pridne roke gradijo kar tri planinske postojanke, dve pogoreli, in sicer na Okrešlju in Golteh, ter kočo na Uskovnici, ki so jo Bohinjci zaradi starosti in dotrajanosti kar sami porušili.
Čakajo, da sneg skopni
Slabi dve leti potem, ko je zaradi napake na električni napeljavi pogorel Frischaufov dom na Okrešlju, bo nova stavba naslednji teden pod streho. Delavci in številni prostovoljci iz Planinskega društva (PD) Celje – Matica samo še čakajo, da novozapadli sneg skopni, nato bodo na sleme postavili smrekico, kot to veleva običaj.
Ko bo objekt pod streho, jih čakajo dela v notranjosti, predvsem pa zbiranje denarja. Nov Frischaufov dom bodo odprli predvidoma drugo leto jeseni, seveda če jim bo medtem uspelo zbrati od 300 do 400 tisočakov. »Gradnja nas po predračunu stane 1,2 milijona evrov, 200.000 smo dobili od države, 100.000 od Planinske zveze Slovenije, po uspešnem sodelovanju na razpisu bomo dobili še 300.000 evrov. Okoli 40.000 smo zbrali v našem skladu s prostovoljnimi nakazili, ki je še vedno odprt,« nam pove predsednik PD Celje – Matica Brane Povše.
Planinski dom bi bil že pod streho, če jim letos ne bi precej nagajalo vreme. Snega kar ni hotelo zmanjkati, zadnje zaplate so izginile šele konec junija. Poleg tega je gradnja na tej višini zelo zahtevna, saj je treba vse stroje in ves gradbeni material pripeljati s helikopterjem ali s tovorno žičnico, nekaj ga prinesejo tudi pridni prostovoljci kar v nahrbtnikih. V planinskem društvu so za pomoč pri gradnji nadvse hvaležni Slovenski vojski, ki jim je pomagala s helikopterskimi prevozi. Kljub vsemu jim je uspelo, kar so si zadali, in lani sezidani spodnji del koče so letos že dogradili vse do strehe, poleg tega so položili vso kanalizacijo in odvod meteornih voda ter zabetonirali ploščo za teraso pred kočo in istočasno temelj za gradbeni žerjav. V novi postojanki, ki so jo zasnovali v arhitekturnem biroju Kultivator – kreativna arhitektura Celje, bo sedem sob z 28 posteljami, skupna ležišča in osrednji prostor z jedilnico z 80 sedeži.
Daroval dve maši
Te dni se začenja tudi gradnja Mozirske koče na Golteh. Iz PD Mozirje so sporočili, da se zelo trudijo, da bi lahko novo kočo čim prej odprli, zato so se vse poletje trudili, da pridobijo dovoljenja, izberejo izvajalce in naberejo dovolj denarja. Vodstvo društva je v sodelovanju s projektantko Darjo Bezovnik Planovšek in njeno ekipo dokončalo vso projektno dokumentacijo in 27. avgusta na upravni enoti vložilo prijavo gradnje, kar je pomenilo, da se ta lahko začne. Tako so na začetku oktobra zavarovali gradbišče z mrežami in uredili podložni beton, nadaljevanje pa bo odvisno tudi od vremenskih razmer.
Sporočili so, da se je med poletjem tudi sklad za zbiranje sredstev lepo napolnil. Od zavarovalnice so že dobili izplačan polni znesek, to je 400.000 evrov, uspešni so bili na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. S prijavo na javni razpis za podporo planinski športni in rekreacijski infrastrukturi so jim za leto 2022 odobrili do 300.000 evrov proračunskih sredstev.
Zelo veseli so bili tudi številnih donacij podjetij in prostovoljcev. Nazarsko podjetje BSH jim je za gradnjo nove koče namenilo 15.000 evrov, domači kulturniki pa so na društvenem youtubu ves čas objavljali nove prispevke in vabili k zbiranju sredstev za obnovo. Zveza likovnih društev Slovenije je planinskemu društvu podarila 51 likovnih del, namenjenih prodaji, izkupiček bo v celoti namenjen obnovi koče.
Dobrodelnost je odmevala tudi po planinah. Mozirski župnik Sandi Koren je poleti daroval dve maši na Golteh in nabirki namenil obnovi koče. Prav tako so v koči na Loki del dnevnega izkupička namenili za obnovo, tam ter v nadomestni koči na Golteh in v Logarski dolini pod slapom pa so na voljo številni izdelki z logotipom Za Mozirsko kočo.
Obnova se ne bi splačala
Planinske koče na Uskovnici v Bohinju ni uničil požar, a zagotovo so številni planinci od 15. septembra zelo debelo pogledovali, kje je in kam je izginila. V PD Srednja vas v Bohinju so nam pojasnili, da so se odločili, da jo porušijo do tal in zgradijo novo.
Pri rušenju je sodelovalo 28 prostovoljcev iz domačega planinskega društva, gradnjo pa so prepustili izbranemu izvajalcu. Novo kočo so te dni že podkletili, pod streho bo najkasneje do 15. decembra. Slavnostno odprtje bo junija drugo leto, in to ob obletnici ustanovitve bohinjske podružnice Slovenskega planinskega društva (SPD) Radovljica leta 1931.
Dosedanja postojanka je bila stara 60 let, energetsko popolnoma neučinkovita, njena požarna varnost pa nikakršna. »Ugotovili smo, da z manjšimi popravki vsega tega ne bomo mogli rešiti in je najbolje, da zgradimo novo, sodobnejšo. Prenočitve so nam namreč v zadnjih letih močno upadle,« so povedali. Razložili so nam še, da bo nova koča na pogled enaka kot stara, da pa bo energetsko zelo varčna ter prijazna do invalidov in družin. Zasnovali so večinoma sobe s tušem pa tudi nekaj skupnih ležišč.
Tina Horvat