Za 70 evrov vas lahko odpeljejo tudi v smrt

Slovenske novice, 16. april 2023

PLANINSKA ZVEZA OSTRO OBSOJA

Na neizkušene obiskovalce gora prežijo društva brez znanja in dovoljenja za vodenje. Združenje gorskih vodnikov in Planinska zveza Slovenije zahtevata ukrepanje države.

Poleg treh helikopterjev so prišla na
pomoč tudi rešilna vozila. Foto: GRZS

Huda gorska nesreča, ki se je na velikonočno nedeljo zgodila na Mali Mojstrovki, je pokazala na povsem neurejeno področje gorskega vodništva pri nas. »Vsakdo, ki ima pet minut časa, lahko pri nas objavi na instagramu, da je gorski vodnik, in nato v nasprotju z zakoni opravlja vodniško dejavnost. Jaz zelo rad kolesarim, a zato še nisem kolesarski vodnik. Prav tako v prostem času kdaj odprem knjigo Anatomija, a zato nisem zato kirurg,« je po nesreči komentiral gorski vodnik, alpinist in gorski reševalec Gregor Kofler iz Mojstrane. Ob tem se je tudi vprašal, kam so šla vsa moralna in etična načela in ali je res kapital tisti, ki je najbolj pomemben.

Vsa opozorila so zaman

Skupine šestih udeležencev zimske ture na Malo Mojstrovko po alpinistični smeri Župančičeva grapa namreč ni vodil gorski vodnik z licenco za gorskega vodnika, ampak jo je za plačilo 70 evrov organiziralo Športno društvo Jeti, ki vodi tečaje varne hoje v gore, varnega gibanja v gorah pozimi, varnega feratanja in turnega smučanja. A to je le eno od številnih društev, ki so zaradi povečanega zanimanja ljudi za varen obisk gora nastala v zadnjem času, seveda pa so vsi njihovi tečaji in ture plačljivi. Gre torej za komercialno dejavnost, ki jo urejajo trije zakoni, o gorskem vodništvu, o športu in o društvih.

Ti zakoni določajo, da lahko po zahtevnih terenih komercialno vodijo, torej po alpinističnih smereh, kakršna je tudi Župančičeva grapa na Mali Mojstrovki, le gorski vodniki Združenja gorskih vodnikov Slovenije (ZGVS) z mednarodno licenco IFMGA. Njihovo šolanje traja najmanj pet let. Preostali, vodniki Planinske zveze Slovenije (PZS) in vodniki z mednarodno licenco UIMLA, oboje licencira PZS, pa lahko vodijo po tehnično nezahtevnih terenih: tam, kjer ni potrebe po uporabi vrvi.

Na zmedo in mnogo nepravilnosti na področju gorskega vodništva so opozorili tudi v Združenju gorskih vodnikov Slovenije (ZGVS). Predsednik ZGVS Peter Jeromel je tako povedal, da pristojne državne službe že več let zaman opozarjajo na nepravilnosti in na nespoštovanje zakonov, ki jih opažajo na terenu, vendar se kljub temu nič ne spremeni, saj za to ni politične volje. Najhuje je to, da gorsko vodenje izvajajo posamezniki brez ustrezne izobrazbe ali licenc ter da vodijo večje skupine, kot bi jih morali.

Planinska zveza ostro obsoja

Na PZS so po nesreči pojasnili, da društvo, ki je pripravilo turo, ni njihov član, prav tako vodja ture ni strokovni delavec v športu v okviru PZS. Opozorili so, da je vodenje v gorah brez ustreznega znanja »nesprejemljivo in nevarno početje, ki ga ostro obsojamo. Vendar pri tem nimamo pristojnosti, da bi lahko kakor koli posredovali. To morajo opraviti pristojne inšpekcijske službe v državi.«

Predvsem zimske razmere zahtevajo usposobljene in izkušene posameznike. »Če se v gore podajajo manj izkušeni planinci, nujno potrebujejo vodstvo usposobljenih in licenciranih vodnikov. Pri zadnji nesreči na Mali Mojstrovki se je pokazalo ravno to, da je treba v gore hoditi z veliko odgovornosti, znanjem uporabe zimske opreme ter pod vodstvom usposobljenih vodnikov z ustreznimi kompetencami. Nevarnosti tudi usposobljeni vodniki ne morejo povsem izključiti, lahko pa jo omejijo,« so zapisali na PZS.

In na kakšne ture lahko vodijo planinski vodniki PZS in kako je urejeno z odgovornostjo v primeru nesreče? Na PZS razložijo, da morajo imeti vodniki za komercialno vodenje urejeno zavarovanje za odgovornost v okviru svojega pravnega statusa in da lahko gorski vodniki ZGVS vodijo ture vseh zahtevnosti, medtem ko planinski vodniki PZS (tako imenovani strokovni delavci v športu) lahko vodijo ture, ki niso plezalne smeri ali ledeniške ture, denimo. Za te so usposobljeni alpinistični inštruktorji, a ti lahko vodijo te ture le pod okriljem alpinističnih odsekov in klubov. Plezajo pa lahko z največ dvema tečajnikoma ali pripravnikoma, ki sta navezana na vrv.

»Komercialno lahko turo te težavnosti vodijo samo gorski vodniki. Župančičeva smer na Malo Mojstrovko je plezalni vzpon in vodniki PZS nimajo usposobljenosti za vodenje plezalnih smeri. Planinska zveza Slovenija kot nacionalna panožna športna zveza za panogo planinstvo – alpinizem usposablja strokovne delavce v športu, med katerimi so tudi vodniki PZS in alpinistični inštruktorji. Usposabljanje je razdeljeno na različne stopnje in kompetence, vodniki pa po opravljenem usposabljanju za posamezno stopnjo zahtevnosti vsaka štiri leta obnovijo licenco z udeležbo na izpopolnjevanjih. Vsako leto tudi oddajo poročilo za registracijo, na osnovi katerega so zavarovani tudi za odgovornost v okviru nepridobitne dejavnosti vodenja,« so še dejali.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja