Vremenarja ujeta v snegu

Slovenske novice, 29. maj 2021

VREME

Na Kredarici zabeležili rekordno debelo snežno odejo. Po mrzli in sneženi pomladi vroč julij in hladen avgust.

V drugi polovici maja je snega do prvega nadstropja!
Foto: Robert Kosi

Tako hladne, deževne in snežene pomladi, kot je letos, pri nas že dolgo ni bilo. Že vse od začetka tega tisočletja v tem času pri nas še ni bilo tako mrzlo, prav tako v hribih že več kot pol stoletja ni zapadlo toliko snega. Na Kredarici so ga v nedeljo zvečer namerili rekordnih pet metrov in 10 centimetrov, sneženje se še nadaljuje.

Po drugi strani se na vzhodnem in severnem delu sveta, celo zelo blizu arktičnega kroga, pojavljajo rekordno visoke temperature, kakršne so ob tem času le v toplih krajih na jugu Evrope. V Moskvi so imeli prejšnji teden kar 31 stopinj °C!

Meteorologa ujeta na Kredarici

Kaj se dogaja z vremenom, koliko časa nas bo še zeblo in do kdaj bomo namesto kratkih rokavov nosili bunde? Poklicali smo na našo najvišjo meteorološko postajo Agencije RS za okolje (Arso) na Kredarici in dežurni meteorolog Marjan Zidaričnam je povedal, da bomo morali potrpeti še kar nekaj časa, verjetno skoraj do sredine junija, da se bo vreme stabiliziralo, potem pa še nekaj časa, da se bo ogrelo.

»Na naši postaji na Kredarici imamo absolutni rekord v količini snega v tem času. Že prejšnji teden ga ja zapadlo meter in pol, v nedeljo dobrih 70 centimetrov, v prvih dveh dneh tega tedna pa ga pričakujemo še dobrega pol metra. Vse je zalito in zasneženo, piha močan veter. Na Kredarico sta prišla iz krme tudi dva gornika, povedala sta, da se jima je ves čas močno udiralo, ponekod celo do ramen,« nam je včeraj dopoldne povedal Marjan Zidarič, ki bi moral s kolegom iz Slovenske vojske, ki je tudi sestavni del meteorološke ekipe, že včeraj končati 11-dnevno izmeno na Kredarici, a sta zaradi slabega vremena ujeta na naši najvišji planinski postojanki, kjer deluje tudi meteorološka postaja.

A to ni nič nenavadnega za meteorologe, nam pove, že večkrat se je zgodilo, da so morali podaljšati izmeno kar na ves mesec dni. »Zelo nenavadno pa je to spremenljivo monsunsko vreme, za katero je kriv vdor hladnega polarnega zraka s severa. Takšnih količin polarnega mraza doslej še nismo imeli. Po naših podatkih se bo vreme stabiliziralo šele okoli 10. junija, nič prej. Zaradi tega bo po hribih več megle, v dolini pa se pričakuje ogromno vode, ko se bo sneg talil,« nam je povedal.

Julija vroče, avgusta hladno

Kdaj se bo torej začelo poletje? Se sploh bo? Prava poletna vročina naj bi se začela šele konec junija, a zelo verjetno ne bo dolgo trajala, saj naj bi se že v avgustu spet ohladilo. Tako vsaj napovedujejo pri mednarodnem meteorološkem servisu AccuWeather. Kot kažejo njihove dolgoročne napovedi za poletje v Evropi, bo le nekaj vročinskih valov, kot smo jih bili vajeni do zdaj. Najbolj vroče bo v južni Evropi, predvsem na Portugalskem, v Španiji, južni Franciji in Italiji. Po zmernih temperaturah junija naj bi julija temperature tam znašale od 26 do 34 stopinj °C, avgusta naj bi se spet ohladilo.

V osrednji Evropi naj bi po njihovih napovedih junijske temperature znašale le od 19 do 21 stopinj, julija bi se povzdignile do 25 stopinj, avgusta pa spet padle na povprečje od 19 do 21. Tudi na Balkanu oziroma na obali Jadranskega morja ne bo tako vroče, kot je bilo prejšnja leta. Zaradi hladne pomladi se bo topel zrak, ki se iz severne Afrike širi proti Evrope, srečeval s hladnejšimi plastmi, zato vreme ne bo zelo stabilno. Po napovedih servisa AccuWeather naj bi prihajala toplejša obdobja v valovih, temperature pa naj bi bile precej sveže – junija naj bi znašale od 19 do 21, julija od 21 do 25 stopinj, avgusta pa naj bi spet padle.

Več nevihtTako spremenljivo vreme in tako nizke temperature so posledica večjega vdora polarno hladnega zraka s severa proti jugu, zaradi česar se je topel zrak z juga začel pomikati proti severu. Zaradi veliko vlage in mešanja hladnega in toplega zraka je bilo v zadnjem času tudi več neviht, ki so sicer bolj značilne za poletni čas.

Da nas čaka zelo muhasto poletje, pa nam kaže tudi naše vremensko ljudsko izročilo. Prav danes namreč goduje Urban, ki je eden najbolj pomembnih vremenskih svetnikov. »Če se Urbanu sonca zahoče, bo poletje suho in vroče,« se glasi njegova napoved. Velja, da bo takšno vreme, kot je na Urbana, tudi meseca srpana, torej avgusta. 

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja