Delo, 23. oktober 1964 – dLib.si
Vrnitev alpinistične odprave iz Južne Amerike
LJUBLJANA, 22. okt. -Dopoldne se je vrnila v domovino 6-članska alpinistična odprava, ki je pred štirimi meseci in pol odpotovala v Južno Ameriko. Alpinisti Aleksander Blažina, dr. Ivo Valič, Franc Savenc, Tine Mihelič, Alojz Šteblaj in Alojz Golob so se povzpeli na 32 vrhov v Andih, med drugim tudi na Illampu, visok 6362 metrov. Naši alpinisti so »krstili« tri gore v Andih, ki doslej še niso imele imen. Na geografske karte bodo tedaj zapisali Pico Jugoslavija, Pico Slovenija in Pico Reya. Poslednja gora bo nosila ime slovenskega alpinista, ki se je pred leti ponesrečil v Kamniških planinah.
»Zahvaljujemo se vsem podjetjem in organizacijam, ki so pomagali pri organizaciji te odprave,« je dejal vodja Aleksander Blažina. »Z opremo, ki so jo izdelali v naših tovarnah, nismo imeli težav. Zahvaljujemo se tudi jugoslovanskima ambasadorjema v Argentini Pavlu Bojcu in v Boliviji Koli Čašuli za prizadevanje, da smo premostili težave, ki so se postavile na pot naši ekspediciji.«
Naši alpinisti so se povzpeli na 29 vrhov, visokih nad 5000 metrov, med njimi na tri višje od 6000 metrov. Deset vršacev pred njimi ni osvojil nihče. Na vrh Illampu sta se doslej povzpeli le dve odpravi, zadnja leta pa je kar deset ekspedicij odstopilo in premoč priznalo gori, visoki 6362 metrov.
Alpinisti so šest tednov preživeli visoko v zasneženem gorovju, daleč od civilizacije. Vremenski pogoji so bili slabši, kot so pričakovali. Običajno v tem času ni padavin, naše alpiniste pa je večkrat presenetil sneg. Z dobro kondicijo in načrtnim delom so premagali tudi te težave. Pred vzponom na Illampu so se povzpeli na vrsto nižjih gora, za naskok na najvišji vrh pa so uporabili »himalajsko tehniko z vmesnimi taborišči in eno navezo, ki je prišla do cilja. V dolini v La Pazu so srečali dve ekspediciji, ki sta se vrnili, ne da bi uspeli.
Andi so ta čas med najbolj iskanimi cilji alpinističnih odprav z vseh dežel sveta, ki slovijo po uspehih na tem torišču, zato uspeh naše odprave v najlepših predelih Andov še toliko več tehta. Poudariti je še treba, da stroški enega člana, denimo, avstrijske odprave, znesejo domala toliko, kot je veljala naša celotna ekspedicija.
Alpinistom so pomagali tudi domačini in naši izseljenci v Južni Ameriki. V zahvalo so otroški ustanovi v La Pazu poklonili zdravila. Tudi časopisi in radijske postaje so obsežno poročali o poti jugoslovanske odprave.
Člani odprave so med drugim izvedli tudi topografske meritve v 150 kilometrov dolgi verigi gorovja Cordillero Real, ki doslej podrobno ni bila obdelana.
Posneli so tudi celo kopico fotografij in okrog 600 metrov barvnega filma. Člani odprave bodo o delu poročali tudi v mednarodnem alpinističnem tisku, pripravili bodo predavanja in morda izdali tudi posebno publikacijo o odpravi v eksotični svet pod ravnikom, od koder so Planinski zvezi Slovenije prinesli posebno darilo lesorez z Indijanko in lamo.
JANEZ SNOJ