Tragedijam v gorah ni videti konca

Slovenske novice, 15. februar 2022

NESREČE SE VRSTIJO

Na Prisojniku je zdrsnil še neidentificiran moški, na Koroškem našli mrtvega domačina. Še vedno ni jasno, kje so planinci, ki jih je požrl bohinjski trikotnik.

Po zelo slabem začetku leta v slovenskih gorah se smrtne nesreče še kar vrstijo. Še ne mesec dni od daleč najbolj črnega konca tedna v zadnjih desetletjih, ko je v dveh dneh umrlo kar šest gornikov, so se v žalostno statistiko Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) zapisale nove štiri smrtne žrtve, dve v soboto, ko je bilo vreme za obisk gora idealno, razmere pa zaradi poledenelega snega in vetra zelo zahtevne.

Truplo našla ob poti

Prisojnik je bil usoden za primorskega planinca.
Foto: Damjan Štros

Med vračanjem z 2547 metrov visokega Prisojnika sta gornika s štajerskega konca v soboto ob pol tretji uri popoldne blizu poti z vrha proti Vršiču zagledala moško truplo. Po naših neuradnih informacijah naj bi bil zelo močno poškodovan predvsem po glavi in okoli njega naj bi bilo zelo veliko krvi. Neuradno smo izvedeli, da ponesrečeni, ki je bil doma s severne Primorske oziroma iz Zgornjega Posočja, naj ne bi bil popolno opremljen oziroma da v njegovi bližini niso našli zimske opreme, čelade, cepina in derez. Nesreča se je zgodila že več dni, morda tudi teden prej, preden so nesrečnika našli.

Pretresena gornika sta takoj poklicala na regijski center za obveščanje in stekla je akcija. »Na truplo zaenkrat še neidentificiranega moškega sta pohodnika naletela na približno 2060 metrih nadmorske višine. Glede na sedanje ugotovitve so policisti tujo krivdo izključili, saj ni bilo ugotovljenih sumljivih okoliščin. Ponesrečenemu je najverjetneje zdrsnilo z Grebenske poti na Prisojnik, pri tem je približno 500 metrov drsel po strmem, zasneženem in poledenelem pobočju in se nato ustavil nekaj metrov nad planinsko potjo, ki vodi v smeri prelaza Vršič. Na kraju dogodka so posredovali policisti gorske policijske enote PU Nova Gorica in člani GRS Bovec, ki so s pomočjo policijskega helikopterja ter dežurno ekipo na krovu zračnega plovila truplo preminulega pohodnika prepeljali v Trento, tam pa ga je prevzela komunalna služba,« je o nesreči obvestil predstavnik za odnose z javnostmi Dean Božnik s Policijske uprave Nova Gorica.

Na Koroškem zdrsnil domačin

Predstavnik za odnose z javnostmi nam je še razložil, da trenutno še poizvedujejo in čakajo na uradno potrditev ponesrečenčeve identitete, da pa v času pred nesrečo ni bilo nobene uradne prijave o pogrešani osebi. Prav tako je najbolj verjetno, da je bil na poti na Prisojnik ali z njega sam.

Istega dne, v soboto okoli poldneva, so bili policisti policijske postaje Radlje ob Dravi obveščeni, da domači pogrešajo 52-letnega moškega, ki se je dan prej odpravil na sprehod na območje Sv. Vida in se ni vrnil. Policisti so skupaj z gorskimi reševalci, gasilci in lovci pregledali območje, kamor je običajno hodil, in ga na žalost našli mrtvega. Najverjetneje mu je na stezi zdrsnilo in je padel po strmem pobočju.

Nepojasnjena izginotja

Medtem ko je le še vprašanje časa, kdaj bodo ugotovili, kdo je bil gornik, ki je zdrsnil s Prisojnika, pa ostaja nepojasnjenih še mnogo nesrečnih izginotij. Najbolj skrivnostna med njimi so zagotovo izginotja, ki jih pripisujemo tako imenovanemu bohinjskemu trikotniku, širnemu in pogosto prepadnemu in nedostopnemu območju od vrha Triglava čez Pokljuko do Bohinjskega jezera, nato se spet dvigne do grebena Spodnjih Bohinjskih gora. Zloglasno ime po bermudskem trikotniku, kjer izginjajo ladje in letala, se je tega koščka Julijskih Alp prijelo v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko so začeli izginevati ljudje, kot da bi se vdrli v zemljo.

Leta 1984 je brez sledi izginil nemški državljan Wolfgang Blayberg. Leta 1985 so na bregu Bohinjskega jezera našli oblačila domačina Branka Cesarja, njega pa nikoli. Leta 2008 naj bi se duhovnik reformistične cerkve iz Velike Britanije David Fox odpravil na Črno prst, tako je vsaj povedal v recepciji hotela Zlatorog, nato pa brez sledi izginil. Leta 2012 je izginil Gregor Pavšič iz Žirovnice. Med sprehodom ob Bohinjskem jezeru je še poklical domače in jim povedal, da bo čez dve uri doma, vendar ga nikoli več niso videli.

Nazadnje so se govorice o zloglasnem bohinjskem trikotniku razplamtele leta 2016, ko sta v dveh tednih skrivnostno izginila dva moška. Najprej se je konec avgusta s Pokljuke odpravil proti Triglavu Aleš Komac iz Kočevja s svojim psom, nato 9. septembra še nemški študent ruskega rodu Ilya Kozlovskiy. Po zajtrku v penzionu na Bledu se je domnevno odpravil v Bohinj, nato naj bi šel proti Triglavu. Ne Aleša in ne Ilye nikoli niso našli.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja