Nedelo, 05. 02. 06
V Erjavčevi koči 35 tečajnikov s psi na vsakoletnem izobraževanju
Vršič – V miru je v plazovih umrlo 212 ljudi, 1327 so jih umorili plazovi v prvi svetovni vojni, 13 mrtvih v plazovinah je bilo v drugi vojni. Deset mrtvih zaradi usipa snega s strehe in štirje mrtvi v snežnih podorih so dejstva o moči snežnih plazov v zadnjih 200 letih. Vse te primere je v knjigi Spomin in opomin gora popisal zdravnik in gorski reševalec letalec France Malešič.
Z njimi je France Malešič seznanil v Erjavčevi koči tudi 35 tečajnikov, ki so prišli s psi na vsakoletno tradicionalno izobraževanje za pse lavince začetnike in druge, ki so utrjevali in nabirali znanje v nadaljevalni skupini.
Igor Potočnik, načelnik, ki vodi podkomisijo za reševanje izpod plazov, že vsa leta vabi na tridnevno izobraževanje kinologa, velikega strokovnjaka in poznavalca pasjih značajevZvoneta Esa. »Nekoč sem delal v Podutiku, kjer smo šolali policijske pse. Že takrat sem se zavedal dobrega sodelovanja z gorskimi reševalci, vodniki lavinskih psov. Ti so se že večkrat izkazali kot najhitrejši in najuspešnejši reševalci. Pomembne so osnove, temeljna znanja, ki jih najlaže skozi niz vaj naredimo na terenu. Da pes ve, kaj in kako naj išče,« pravi Es, ki je zaščitni znak teh izobraževanj v okviru Komisije GRS.
Zvone Korenčan je bil inštruktor v nadaljevalni skupini. V gorah in kot vodnik lavinskega psa ima zelo veliko znanja, ki ga je te dni delil kolegom in dvema kolegicama. Če vemo, da ima pes domala polmilijonkrat (!) močnejšo zaznavo in prepoznavanje vonjev kot človek, formula dobrega lavinca nima neznank. Tega se zavedajo tudi pripadniki Specialne enote, od katerih sta se dva pridružila skupinam vodnikov lavinskih psov. »Ko odhajamo na teren, nas lahko šolani pes reši, če se znajdemo v plazovini; mi uporabljamo belgijske ovčarje,« nam je povedal eden od pripadnikov Specialne enote.
Iz postaje GRS Maribor je prišla na Vršič že tretjič po nova znanja Marjeta Leva z Nerom. Dva vodnika sta prišla iz tržiškega kinološkega društva, dva pa iz društva reševalnih psov.
Slovenski gorski reševalci se zavedajo, da je za preživetje v plazovini odločilnih prvih 15 minut. Švicarji so dokazali povezanost plazne žolne, ki naj bi jo imel vsak turni smučar, snežnih lopat in lavinskih sond. V prid življenju. Če je kje blizu ali hitro pripeljan na mesto zasutja ljudi še lavinski pes, je možnost preživetja še toliko večja.
Igor Potočnik ima trenutno na seznamu 30 vodnikov lavinskih psov, ki lahko vsak trenutek začnejo iskati zasute. Aprila pa bodo na Vršiču pripravili veliko vajo iskanja zasutih v plazu. Prihod so že potrdili tudi kolegi iz sosednje Italije in Avstrije.
Mirko Kunšič