Slovenske novice, 05. januar 2022
GORSKE NESREČE 2021
Na prvi dan novega leta so morali gorski reševalci šestkrat na teren, najprej že v prvih dveh urah. Lani so posredovali rekordnih 626-krat!
Leto v gorah se ni začelo prav nič obetavno. Še ne dve uri po njegovem začetku, torej 1. januarja ob 1.37 zjutraj, so morali gorski reševalci pomagati moškemu, ki je brez derezic hodil po zaledeneli poti in si pri padcu poškodoval nogo. Samo v prvem letošnjem dnevu so gorski reševalci posredovali kar šestkrat! K sreči nobena poškodba ni bila usodna.
Na žalost pa je bilo leto, ki se je pravkar izteklo, v gorah nadvse smrtonosno. Kar 39 ljubiteljev gora se ni več vrnilo, gorski reševalci so v dolino prinesli njihova trupla. V zadnjih desetih letih je bilo leto 2021 po številu smrtno ponesrečenih, umrlih v gorah ali pogrešanih na četrtem mestu, po številu intervencij gorskih reševalcev pa je bilo rekordno! Posredovati so namreč morali kar 626-krat, medtem ko so imeli predlani 485 intervencij, leta 2019 jih je bilo 604, leta 2018 537, pred petnajstimi leti, torej 2006, le 292.
Tragedija v Storžiču
Najbolj smrtonosen je bil v lanskem letu zagotovo Storžič. V soboto, 13. februarja, so v dveh plazovih v njegovi severni steni, v Kramarjevi smeri, ugasnila kar tri življenja. Načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Tržič Janez Primožič je ob koncu intervencije dejal, da je to največja tragedija v času samostojne Slovenije, v kateri so posredovali člani GRS Tržič.
Prvi plaz je ob 10.30 odnesel 48-letnega legendarnega tržiškega alpinista in gorskega reševalca Slavka Rožiča – Slavca ter 41-letno Majo Lobnik, drugi ob 13.20 pa 40-letnega Marka Žepiča, nekdanjega vrhunskega kolesarja. Njegov soplezalec U. S. (AO Kranj) je bil hudo ranjen. Drugi plaz je delno zasul tudi dva gorska reševalca, ki sta bila na kraju prve nesreče, eden je zdravnik Iztok Tomazin.
Po tragediji je ostalo odprto vprašanje, zakaj se je druga naveza kar mimo kraja nesreče, kjer so reševalci iskali trupla ponesrečenih, odpravila v steno in s tem ogrozila tako sebe kot življenja gorskih reševalcev. S Policijske uprave Kranj so po koncu preiskave in zbiranja obvestil sporočili, da znakov kaznivih dejanj zaradi sproženih snežnih plazov niso ugotovili in da je naveza začela vzpon, ne da bi se zavedala nevarnosti.
Dva meseca pozneje, v petek, 16. aprila, je na poledenelem grebenu tik pod vrhom Storžiča zdrsnila v smrt 39-letna turna smučarka Neža Osovnikar, ki je smučala proti Petemu žrelu. Neža je bila sicer izkušena smučarka, po poklicu pa zobozdravnica v družinskem zobozdravstvenem centru v Škofji Loki, kjer je zobozdravnik tudi njen brat, nekdanji atlet Matic Osovnikar.
Za selfie v smrt
Kmalu po Nežini smrti se je v slovenske gore odpravila tudi 38-letna Borka Budić, blogerka in nekdanja novinarka v Republiki srbski (BiH). Že od leta 2017 je živela v Sloveniji in se preživljala z delom v kozmetičnem salonu. Kot je očitno z njenih profilov na instagramu in facebooku, se je povsem zaljubila v slovenske gore in izkoristila vsak prost trenutek za turo.
A navdušenka nad hribi se po vsej verjetnosti sploh ni zavedala nevarnosti. V svojih objavah se je celo čudila, kako dobro so opremljeni drugi planinci. Znana je ena od njenih objav dober mesec pred njeno smrtjo, ko se je z enega od zasneženih vrhov oglasila z besedami: »Ovi Slovenci ful opremljeni, te dereze te štapovi, a ja se prošetam do vrha laganice.« (Ti Slovenci zelo dobro opremljeni, dereze in palice, jaz pa se enostavno sprehodim do vrha.)
Njena smrt je žal zelo tragičen primer novodobnega tako imenovanega instant gorništva. Budićeva je namreč 24. aprila na vrhu Nanosa tik pod anteno hotela narediti selfie, a je pri hoji preblizu roba omahnila 60 metrov globoko in štiri dni pozneje v bolnišnici umrla.
Le dan pozneje se je v gore odpravila 36-letna Slovenjgradčanka Urška Saletinger, v Ljubljani živeča strokovnjakinja za korporativno komuniciranje. Njen moto je bil: »Ne želim na koncu življenja ugotoviti, da sem živela le v dolžino življenja, pač pa tudi v širino.«
A žal se je v nedeljo, 25. aprila, odpravila na svojo poslednjo turo. Šele šesti dan iskalne akcije so njeno truplo odkrili med pregledovanjem terena s helikopterjem v spodnji polovici poti na Češko kočo. Nesrečnica je zdrsnila na zasneženem in izpostavljenem delu in padla okoli 20 metrov čez skale, nato pa drsela še 80 metrov po snegu. Pri vzponu ni uporabljala derez, imela je le derezice in smučarske palice.
Ekstremni padalec in župnik
Drugo septembrsko soboto se je zgodila ne povsem klasična gorniška nesreča, v kateri so posredovali gorski reševalci. Base jump padalec, Kranjčan Uroš Ule, je v posebnem letalnem oblačilu za povečanje vzgona, v tako imenovani wingsuit obleki, poletel z območja 2545 metrov visoke Rakove špice. Takoj po skoku je izgubil kontrolo nad letenjem, trčil v skalno polico in umrl. Ule je bil sicer nekdanji alpski smučar ASK Triglav Kranj, tudi učitelj smučanja, dolga leta je bil v vrhu svetovnega paraskija – zimskega padalskega športa, kjer sta združeni dve disciplini, veleslalom in skoki na cilj.
Kar hud začetek leta! »Vstop v novo leto se je za gorske reševalce začel delovno. 1. januarja 2022 smo GRS Radovljica ob 1.37 prejeli klic s 112. Eden od pohodnikov v večji skupini si je na cesti pod Valvazorjevim domom poškodoval nogo, pri hoji ni uporabljal niti derezic. To pa ni bila edina intervencija. Na prvi dan novega leta smo posredovali kar šestkrat: GRS Radovljica in GRS Bohinj po dvakrat ter GRS Ljubljana in GRS Koroške po enkrat! Kar hud začetek novega leta. Pazite nase in ne pozabite, na pot v gore pojdite primerno opremljeni! Razmere so zimske,« so na svoji spletni strani opozorili z Gorske reševalne zveze Slovenija (GRZS).
Župnija Srednja vas v Bohinju je 1. oktobra izgubila svojega župnika, 51-letnega Matjaža Zupana, doma iz Naklega pri Kranju. Potem ko je nasledil izjemno priljubljenega Martina Golobain se je že dobro usidral v srca Bohinjcev, je na poti z Lazoviškega prevala na Ograde zdrsnil in padel 120 metrov globoko.
»Župnik Matjaž je pustil neizbrisno sled med nami v cerkvi kot tudi v družini in med ljudmi. Potem ko sta kmalu po njegovi smrti do mene prišla dva policista in potrdila strašno novico, sem na vso moč spraševal Boga, zakaj. Odgovora ne vem niti zdaj. Bil je velik graditelj in bojevnik za Boga, njegova smrt je velika izguba za slovensko Cerkev. Dragi Matjaž, počivaj v miru, amen,« se je od njega poslovil nadškofStanislav Zore.
Tina Horvat