Smrt v steni Druja

Nesreči slovenskih alpinistov v pogorju Mont Blanca – Eden mrtev, pet v bolnišnici – Žrtve tudi tuji plezalci 

Delo, 29. julij 1977

ŽRTEV GORA – ponesrečeni Cene Kramar

CHAMONIX, 28. julija 1977

V pogorju Mont Blanca se je smrtno ponesrečil 27-letni Cene Kramar iz Zgornjega Tuhinja, pet alpinistov, članov AO Kamnik, pa leži z ozeblinami in s snežno slepoto v bolnišnici v Chamonixu.

Do nesreče kamniških alpinistov je prišlo zaradi slabega vremena, ki je te dni zajelo pogorje Mont Blanca. Prva se je zgodila v torek v severni steni Druja, ko je trojica Kramar, Ažman in Podbevšek bila le še 200 m oddaljena od vrha. Zaradi nenadne spremembe vremena je Cene Kramar na višini 3800 m opešal, kmalu nato pa je kljub pomoči soplezalcev umrl. Druga nesreča pa se je zgodila na sedlu Brenva, tik pod vrhom Mont Blanca, kjer je megla in snežno neurje presenetilo nenavezano skupino, v kateri so bili Janez Volkar, Marička Škrlep, Tone Trobevšek in Janez Benkovič. Izgubili so se in po hudi noči, ki so jo vsak zase preživel na prostem, so jih v sredo reševalci s helikopterjem prepeljali v dolino. V bolnišnici v Chamonixu se zdravijo zaradi ozeblin in snežne slepote.  

Slabo vreme v zadnjih dneh je pogorju Mont Blanca presenetilo tudi alpiniste iz drugih držav. Tako so po neuradnih podatkih izgubili življenje še štirje alpinisti, med njimi dva Novozelandca. 

Smrt našega alpinista na Druju  

Naši navezi pri vzponu zajelo slabo vreme – Cene Kramar iz Tuhinja omagal, pet naših alpinistov pa je zaradi ozeblin in snežne slepote v bolnišnici 

LJUBLJANA, 28. julija 1977

Iz Chamonixa v Franciji je včeraj prišlo obvestilo, da so se v pogorja Mont Blanca ponesrečili jugoslovanski alpinisti, člani AO Kamnik. V nesrečah dveh navez je izgubil življenje 27-letni Cene Kramar iz Zg. Tuhinja, pet alpinistov pa se zaradi ozeblin in snežne slepote zdravi v bolnišnici v Chamonixu. 

Prvo obvestilo o nesreči je včeraj popoldne sprejel načelnik gorske reševalne službe Kamnik Tone Škarja, sicer nas znani alpinist. Ob prvih podatkih o nesreči je po naročilu Dušana Podbevška, enega od trojice v navezi, v kateri je plezal tudi ponesrečeni Kramar, klical zvečer v Chamonix, kjer pa mu niti na policiji in niti v bolnišnici niso povedali kaj več o nesreči. 

Vseh ugibanj in dvomov je bilo konec danes, ko se je iz Francije vrnil Franc Vetorac. V petek je namreč v pogorje Mont Blanca odpotovala 16-članska skupina planincev iz Kamnika. Izlet ni bil organiziran, ampak so se tja odpeljali v več skupinah. Po naključju je večina teh planincev pred tednom dni sodelovala pri reševalni akciji, ko se je nad Kamniško Bistrico ponesrečil 17-letni Francoz. Skupaj s kamniškimi planinci sta se v Francijo vračali tudi mati in sestra ponesrečenega fanta. 

V soboto popoldne, 23. julija se je v lepem sončnem vremenu podala na pot v severno steno Druja (3794) naveza Cene Kramar, Janez Ažman in Dušan Podbevšek. Kramar, ki se je pred kratkim poročil, je prišel v Chamonix z ženo na poročno potovanje. Trojica je vstopila v kuloar, ki razpolavlja masiva obeh vrhov. Že nekaj raztežajev nad vstopom so našli prostor za bivakiranje. Z vzponom so nadaljevali v nedeljo zjutraj in do večera preplezali težji del kopne stene. Ves čas so imeli srečo z vremenom. V ponedeljek, ko so preplezali še zadnje štiri kopne raztežaje, pa se je vreme spremenilo, tako da so pot nadaljevali že v snežnem metežu. V torek, ko so kljub izredno slabemu vremenu nadaljevali smer po ledu, je Kramar med plezanjem naglo opešal. Ustavili so se 150 do 200 m pod vrhom. Janez Ažman in Dušan Podbevšek sta prijatelju pomagala z masažo srca in z umetnim dihanjem, dajala sta mu okrepčila, toda Kramar je iz minute v minuto bolj omagoval in kmalu nato tudi umrl. Proti večeru sta Ažman in Podbevšek sama izplezala iz stene in na vrhu Aig du Dru prebivakirala noč od torka na sredo.

V dolini sta zaradi slabega medtem že reševalno akcijo Srečo Podbevšek in Franc Vetorac. Zaradi viharja in megle pa se je helikopter, ki je prišel na pomoč reševalcem, severni steni Druja lahko le približal. Pilot je pod steno opazil tri sestopajoče alpiniste in je bil prepričan, da so to ti, ki jih išče. Toda trojica, ki je sestopala, je bila neka druga. Na pot je šla že v slabem vremenu in se je zaradi nemogočih razmer v steni še pred vstopom obrnila. Toda ta zamenjava ni vplivala na potek in izid reševalne akcije, saj helikopter naših alpinistov ne bi mogel rešiti iz stene, ker je ta prestrma.

Že v sredo zjutraj je helikopter spet poletel. Ob 6. uri je na vrhu Druja pobral Ažmana in Podbevška in ju prepeljal v bolnišnico. Pozneje se je vrnil še po Kramarja, ki je po vsej verjetnosti umrl zaradi dehidracije oz. zgostitve krvi, kar na višini 3500 do 3600 m ni tako redek pojav. Tako meni Tone Škarja, ki ima za sabo dolgoletne alpinistične izkušnje. Ažmana in Podbevška so v Chamonixu obdržali v bolnici na opazovanju.

Druga nesreča se je v pogorju Mont Blanca pripetila navezi, ki se je čez greben Brenva napotila na vrh Blanca. Janez Volkar, Marička Škrlep, Tone Trobevšek in Janez Benkovič so odšli na pot pod južno steno Mont Blanca v nedeljo popoldne. V ponedeljek zjutraj pa so vstopili v greben Brenva, popoldne pa so izstopili na sedlo Brenva. Od tam pa do vrha bilo v normalnih pogojih le uro hoda. Ker pa se je med tem vreme poslabšalo, na poti jih je spremljala megla in snežni metež, ture niso mogli nadaljevati. Noč so preživeli na prostem, ogrnjeni v vreče za bivakiranje. Zjutraj se je za trenutek pokazal vrh Mont Blanca, Nenavezani se napotili proti vrhu. Hodili so precej narazen. Medtem je vrh zagrnila gosta megla in izgubili so stik drug z drugim. Iskali so pravo smer in se pri tem še bolj oddaljili drug drugega. Noč so preživeli vsak zase v širšem območju Mont Blanca. 

Tudi to reševalno akcijo sta sprožila Podbevšek in Vetorac v Chamonixu. Šele v sredo zjutraj, ko se je vreme nekoliko izboljšalo je poletel helikopter premraženim planincem naproti. Zaradi velike oddaljenosti drug od drugega je helikopter zvozil vsakega posebej, v bolnico, kjer so ostali na zdravljenju zaradi ozeblin in snežne slepote. Najhuje je z Maričko Škrlep, ki ima močne ozebline na nogah in Janezom Volkarjem, ki ga je najbolj prizadela snežna slepota. 

Nekaj naših alpinistov se je te vrnilo iz Chamonixa, tisti, ki pa so na zdravljenju v bolnišnici, se bodo vrnil najkasneje v 12 dneh. 

“Nesreča, ki se je zgodila v Druju, se je zgodila zaradi objektivnih okoliščin, saj so člani naveze vstopili v lepem vremenu. Za drugo nesrečo pa tega ne moremo reči. Pot je namreč veliko daljša, nadmorska višina je večja pa še vreme se je že na začetku njihove poti skujalo,” je povedal Tone Škarja in dodal, da so v Mont Blanc šli iz Kamnika sami izkušeni alpinisti. Benkovič in Podbevšek, ki sta sicer mlada (18 in 19 let) pa sta bila za pot najbolje kondicijsko pripravljena.  

MARJETA MATVOZ

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja