Slovenske novice, 06. julij 2022
DRAMA V GORAH
Iz mesteca Canazei pod Marmolado se nam je javil gorski vodnik Klemen Gričar. Visokogorja oblegana, a zaradi globalnega segrevanja vse bolj nevarna.
Pod 3343 metrov visoko Marmolado, kraljico Dolomitov, skoraj ni več upanja, da bi po nedeljskem odlomu ledenika, ki je sprožil orjaški plaz, lahko našli še koga živega. Število uradnih žrtev je tako naraslo na najmanj sedem, osem je bilo ranjenih, sprva so jih pogrešali 13, a so jih včeraj pet našli. Kot se je izkazalo, niso bili v bližini plazu. Nesreča se je zgodila le dan po tem, ko so na vrhu ledenika zabeležili rekordno visoko temperaturo 10 stopinj Celzija.
Reševalne ekipe s pomočjo helikopterjev in dronov še vedno preletavajo območje in iščejo pogrešane. Zaradi velikanskih količin ledu in kamenja, ki je s hitrostjo 300 kilometrov drvelo v dolino, bo iskanje lahko trajalo tudi več tednov.
Kot v apokalipsi
V času nesreče je bil čisto v bližini alpinist, gorski vodnik in gorski reševalec Klemen Gričar iz Kranjske Gore, ki je te dni z družino na plezalnih počitnicah v Canazeiu, mestecu pod Marmolado, kjer imajo gorski reševalci svoj krizni štab in kamor žal tudi pripeljejo trupla nesrečnikov. Ko se je zgodila nesreča, je ravno plezal v steni Piz Ciavazes v skupini Sella.
Plazu ni ne videl in ne slišal. »So pa naenkrat Marmolado začeli preletavati helikopterji, in ker jih je bilo tako veliko, smo takoj vedeli, da se je moralo zgoditi nekaj zelo groznega. Ko sem izvedel, kaj se je zgodilo, me je pretreslo. Pomislil sem, da se to lahko zgodi tudi meni ali mojim prijateljem. Vodenje na najvišje gore v Alpah, ki imajo podobne ledenike, je moj poklic. Marmolada je doslej veljala za relativno varno in lahko, vsaj glede na druge gore,« pripoveduje Klemen, eden od petnajsterice slovenskih gorskih vodnikov, ki poletja pretežno preživijo v Alpah, kjer vodijo na najvišje vrhove.
Včeraj nam je povedal, da je v Canazeiu že tretji dan obsedno stanje in da ves čas vzletajo in pristajajo helikopterji. Promet usmerja policija in ne dovoli nikomur, da bi se ustavil ali približal lokalni GRS-postaji. »Tam so se ves čas zbirali zaskrbljeni svojci, novinarji so čakali na informacije in se izmenjavali gorski reševalci, vodniki psov in helikopterji. Vse je tako kaotično, kot bi se zgodila apokalipsa. No, saj je tudi bila. To je zagotovo ena največjih tragedij v zadnjih desetletjih v Alpah,« pripoveduje Klemen, ki je bil po naključju tudi priča velike gorniške nesreče na območju Mont Blanca 2012., ko je v plazu z vrha Mont Maudit izgubilo življenje devet ljudi, enajst je bilo hudo ranjenih.
Vedno bolj nevarne gore
»To, kar se dogaja zadnje čase, je res noro! Klimatske spremembe so udarile v Alpe z vso silo. Zaradi globalnega segrevanja in nenormalno visokih temperatur pred našimi očmi izginjajo alpski ledeniki, kako se večajo ledeniške razpoke in kako se lomijo seraki. Navsezadnje tudi ledenika pod Triglavom ni več. Zanimanje in povpraševanje za gorske vodnike in nasploh za gorništvo je izjemno, mi sploh ne moremo vsem zadostiti, gore pa postajajo vedno bolj nevarne.
Smeri in poti na vrhove se zaradi prežečih serakov in razpok zapirajo, in ker se vse skupaj verjetno ne bo kar naenkrat čudežno zaustavilo, se bomo morali očitno prilagoditi in biti mnogo bolj previdni, če hočemo z našimi strankami preživeti. Poletne ture bomo morali očitno prestaviti na pomlad.
Na turnosmučarski transverzali Haute Route je bilo letos v 14 dneh toliko nesreč kot skupaj v zadnjih petih letih. Te temperature so res izjemne, nazadnje je bilo na Mont Blancu 10 stopinj. Tako visokih temperatur nihče ne pomni in le še vprašanje časa je, kdaj se bo zgodila naslednja nesreča,« opisuje naš sogovornik dramatično dogajanje.
Tina Horvat