Slovenec ujetnik covida-19 pod Everestom

Slovenske novice, 20. maj 2021

EVAKUACIJA S STREHE SVETA

Po izbruhu okužb slovenska odprava že doma, v Nepalu zaradi zapletov ostal le novinar RTV Slovenija Miro Štebe.

Po rekordni sezoni leta 2019, ko se je na Mount Everestu v nepreglednih kolonah zvrstilo kar 891 ljudi, 11 pa jih je umrlo, in lanski izgubljeni sezoni, ko je bilo osvajanje zaradi covida-19 zaustavljeno, so mnogi svoje sanje poskušali uresničiti letos. A okužbe so prilezle tudi na streho sveta. Že dobra dva tedna iz baznega tabora pod Everestom prihajajo skrb vzbujajoče novice o širjenju okužb. Poteka množična evakuacija plezalcev, ki bi radi osvojili vrh, in trekerjev, ki hodijo le do vznožja Everesta in nazaj.

Treking vseh trekingov

Med slednjimi je tudi skupina devetih Slovenk in Slovencev, ki so se še pred izbruhom odpravili iz glavnega mesta Nepala Katmandu na tako imenovani treking vseh trekingov – proti baznemu taboru najvišje gore na svetu. V skoraj dveh tednih hoje od mesteca Lukle in nazaj običajno uživajo ob spoznavanju slikovite pokrajine, kjer kraljujejo osemtisočaki Everest, Lotse, Čo Oju in Makalu, letos pa so morali program skrajšati zaradi izrednih razmer. Že visoko v hribih jih je doletela razglasitev epidemije v Nepalu, sledile pa so številne okužbe v baznem taboru.

Miro Štebe Foto: Damjan Žibert

»Nastala je velika zmeda, nihče ni vedel, kaj se dogaja. Začela se je evakuacija, s helikopterji so vozili ljudi s hribov. Ves čas so ropotali po zraku. Mi smo morali svoj program skrajšati. Spustili smo se v Periče, kjer bi nas morali pobrati naslednji dan. A je snežilo in zjutraj je bila megla. Rekli so, naj gremo v Pangboče. Tam so nas pobrali in odpeljali v Luklo. Zaradi slabega vremena smo morali nato čakati še en dan na prevoz do Katmanduja,« nam je iz Katmanduja sporočil eden od evakuirane slovenske deveterice Miro Štebe, dolgoletni novinar, urednik in dopisnik RTV Slovenija, velik ljubitelj gora in potovanj.

V zmedi pri evakuaciji se je Štebetu zgodila manjša nezgoda, pri padcu se je poškodoval, zaradi česar je moral v bolnišnico. »Nič hujšega, v ponedeljek so me že odpustili. Na srečo se vsaj nisem okužil s koronavirusom, kot so sumili na začetku,« nam je sporočil. Je pa zaradi zdravstvenega zapleta postal ujetnik v Nepalu, saj so tam zaradi epidemije ustavili ves letalski promet. Drugi člani slovenske odprave so se prejšnji teden lahko vrnili v domovino.

»Prijatelji so iskali prevoz zame, a poletov tako rekoč ni več. Ne vem, kdaj pridem. Kaže, da bom moral biti tu v Katmanduju vse do nedelje, 16. maja,« nam je povedal. »Katmandu je zdaj mrtev. Trgovine so vse zaprte. Kjer je bila prej nepopisna gneča, so le posamezniki, predvsem berači. Žalostno je vse skupaj, ti ljudje živijo od turizma in trgovine. Že zdaj so bili revni, epidemija je zanje res katastrofa.«

Hrvat vseeno na vrh

O prvih okužbah v baznem taboru pod Everestom so mediji poročali po 21. aprilu, potem ko so morali zaradi zdravstvenih težav s pljuči s helikopterjem v bolnišnico prepeljati norveškega plezalca Erlanda Nessa, ki se je nameraval povzpeti na Everest. Sprva so zdravstvene težave pripisovali pljučnemu edemu, po testiranju pa se je izkazalo, da je okužen z virusom covida-19. Sledile so številne okužbe in posamezne skupine so se zaprle vsaka v svojo karanteno, mnoge s sumom na okužbo so odpeljali. Na nadmorski višini nad 5000 metri, kjer je bazni tabor, se telo drugače odziva na covid-19, poleg tega je težko prepoznati, ali gre za koronavirus ali za običajne respiratorne simptome.

Ob izbruhu koronavirusa se je začel vrhunec osvajanja Everesta. Čeprav so nepalske oblasti zaradi prevelike množičnosti, ki je povzročala zastoje in smrti pri vzponih na vrh, zadnja leta obljubljale omejitve števila dovoljenj, so jih po poročanju medija CTV News letos do začetka maja izdale 408, kar je še več kot leta 2019, ki je bilo rekordno. To pomeni, da se je na začetku maja, ki je začetek najugodnejšega obdobja za vrh, tudi letos znašla več kot tisočglava množica osvajalcev oziroma strank komercialnih odprav, gorskih vodnikov in nosačev (Šerp) ter vseh drugih, ki skrbijo za udobje novodobnih osvajalcev Everesta. Poleg njih so v bazni tabor prihajale tudi skupine trekerjev.

Nepalske oblasti dolgo niso priznale okužb. Množica v baznem taboru je bila kar nekaj časa prepuščena sama sebi in posamezne skupine so se morale organizirati po svoje. Prav tako na začetku ni bilo na voljo nobene zdravstvene ekipe, ki bi izvajala vsaj testiranja, zato je prišlo do množičnega izbruha in evakuacije. A sezona vzponov na Everest vseeno ni povsem končana. Izpod najvišje gore sveta se nam je oglasil Hrvat Mario Celinić, ki se je evakuaciji izognil in želi osvojiti Everest. »Pravkar sem prišel v bazni tabor. Teden dni sem bil na gori, povzpeli smo se do višine 7000 metrov. Zdaj bom nekaj dni počival, potem se odpravim na vrh,« je povedal za Nedeljske novice.

Zagrebčan je za hrvaški Jutranji list že 24. aprila opisal kaotične razmere v baznem taboru. »Čisto po naključju smo izvedeli, da so se pojavile okužbe. Z vodjo odprave smo imeli sestanek in odločili smo se, da moramo paziti nase in na druge. Vse odprave so se samoizolirale in vsi smo sprejeli nova pravila, da se ne družimo med sabo. Šotori oziroma skupine šotorov so ograjeni z vrvmi, ves čas se razkužujemo in ves čas tudi nosimo maske. Le vsak v svojem šotoru je lahko brez nje. Vsem nam je jasno, da nihče od nas ne sme biti najšibkejši člen verige. Vse skupaj je smiselno samo, če vsi spoštujemo pravila,« je povedal pred dobrima dvema tednoma.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja