Večer, 22. 01. 2004
Da bomo lažje hodili na zimske ture
Gaženje po globokem snegu si lahko olajšamo s turnimi smučmi ali krpljami, ki v nahrbtniku ne povzročajo prevelikega bremena.
Začetek zime in čas po obilnejšem sneženju pomenita za ljubitelje narave precejšnjo težavo, predvsem pri gibanju po zasneženi pokrajini. Gaženje po globokem snegu je napor, ki lahko spremeni sicer lahke ture v prav mukotrpne podvige. Tudi če smo dobro pripravljeni, je lahko sneg pri vzponih nepremostljiva ovira. V takšnih razmerah si hojo olajšamo s smučmi ali krpljami.
Turnosmučarska oprema je del gorniške opreme vse večjega števila gornikov. V tujini pozimi le redki hodijo brez smuči. Z njimi si olajšamo vzpone, predvsem na lažje dostopne vrhove. Posebne pregibne vezi nam omogočajo hojo s smučmi. Na drsne ploskve nalepimo posebne kože – pse, s katerimi lahko hodimo tudi navkreber. Dlačice, ki so obrnjene nazaj, omogočajo drsenje smuči naprej in preprečujejo drsenje nazaj. Tako se lahko vzpenjamo po nakloninah do 20 stopinj, pri večjih nakloninah pa hodimo v ključih, se pravi levo in desno, da zmanjšamo naklon smučine. Najlepši del ture se začne na vrhu, ko snamemo kože in se zapodimo čez zasnežena pobočja nazaj proti dolini. Turno smučanje je namenjeno predvsem izkušenim gornikom, ki poleg smučarske tehnike obvladajo vse vrste gibanja v zimskih gorah in zelo dobro poznajo tudi morebitne nevarnosti v snežnih razmerah.
Za tiste, ki niso vešči smučanja, a bi radi uživali v zimskih gorah, so krplje veliko olajšanje pri gibanju. Uporabne so za gornike in za vse, ki imajo radi zimsko naravo, tudi za lovce, gozdarje, razne nadzornike naravnih parkov, skratka vse, ki jih pot zanese v naravo tudi takrat, ko je pokrita z debelo snežno odejo.
Nosimo jih v nahrbtniku
Krplje so lahke, zato nam na nahrbtniku ne bodo povzročale neprijetnega bremena. Njihove dobre lastnosti se pokažejo v suhem snegu, kjer se običajni pešci pogrezajo tudi do kolen in čez, v večjih strminah pa pogosto zaradi slabe opore snega noge kar meljejo sipek sneg na mestu, napredovanje pa pomeni zelo velik napor. Krplje so pravzaprav zamisel prebivalcev polarnih predelov, na primer Eskimov, pa tudi Indijanci so jih uporabljali pozimi. Njihovih lovcev si skoraj ne moremo zamisliti brez pripomočkov za lažje gibanje v snegu.
Sledovi race velikanke
S krpljami nekako povečamo površino podplata, kar preprečuje pogrezanje v sneg in nam hkrati daje večjo oporo, s njimi smo bolj stabilni in zato precej lažje hodimo. Podobno kot bi si na čevlje pritrdili teniški lopar, tudi sledovi, ki jih puščamo s krpljami, dajejo takšen videz. Na čevlje jih pritrdimo s trakovi, boljši modeli pa imajo podoben sistem kot dereze. Peto lahko dvigujemo kot pri turnih ali tekaških vezeh, po potrebi pa si lahko peto podložimo s posebnim nastavkom, če hodimo navkreber. Zaradi solzaste oblike se nam ne zatikajo v snegu, tudi ko je ta skorjast. Primerne so predvsem za hojo po gozdnatih terenih in pobočjih do gozdne meje, višje lahko pogosto naletimo na poledenela in spihana pobočja, kjer je bolj priporočljiva uporaba derez. Ko se začnejo skale, je uporaba kripelj praktično nemogoča. Uporabne so povsod v sredogorju in pri lažjih visokogorskih turah, na primer na Uršlji gori, Raduhi, na Komni, v Karavankah in podobno. Ker imajo na spodnjem delu kratke jeklene konice, nam tudi na trdi podlagi v manjših nakloninah ne bo drselo.
Obstaja kar nekaj različnih proizvajalcev krpelj, pri nas so najbolj razširjene krplje znamke TSL. Krplje se razlikujejo po obliki, načinu pritrditve in namenu uporabe, stanejo pa med 20.000 in 35.000 tolarjev. Na boljšjem sejmu lahko najdemo tudi takšne, ki imajo še lesen okvir, med katerim so napete vrvice ali usnjeni trakovi, vendar se take krplje še zdaleč ne morejo primerjati z modernimi modeli, ki jih odlikujejo majhna teža, vsestranskost in predvsem dolgotrajna vzdržljivost materialov.
Ko boste kdaj v snegu naleteli na sledove, ki vas spominjajo na odtise race velikanke, vedite, da si je nekdo precej olajšal hojo v snegu in si turo tudi v neugodnih razmerah naredil lepšo in zabavno.
Boris Strmšek