S klobuki na glavah osvajali Everest: »To je bilo čisto odkrivanje in raziskovanje«

Slovenske novice, 22. oktober 2022

KRANJSKA GORA

Razstava ob 100. obletnici prvih odprav na streho sveta, ki so jo odprli v Mojstrani, prvič zapustila Veliko Britanijo. Z veleposlanico, sekretarko prestižnega otoškega združenja alpinistov in zakoncema Štremfelj smo se povzpeli na Slemenovo špico.

Prva zakonca na strehi sveta
Foto: Tina Horvat

Jeseni ob koncih tedna je videti, kot da vsa Slovenija hodi na Slemenovo špico nad Vršičem občudovat zlato žareče macesne, ki se prelepo zlivajo s skalnimi kulisami Mojstrovk, Travnika in Jalovca. Prejšnji petek pa se je na to priljubljeno gorniško turo v čast prvih osvajalcev najvišje gore sveta podala prav posebna druščina.

Med njimi so bili britanska veleposlanica Tiffany Sadler in častna sekretarka najstarejšega alpinističnega združenja na svetu, britanskega Alpine Cluba, Sherry Macliver, Slovenijo pa sta zastopala Andrej in Marija Štremfelj.

Najprej našli cepin

Ob stoletnici prvih odprav na Mount Everest so namreč tega dne zvečer v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani v sodelovanju z britansko ambasado v Ljubljani odprli razstavo Prvi osvajalci Everesta pripovedujejo 1921, 1922, 1924, ki jo je izvorno pripravil Alpine Club in odstira dogajanje na prvih treh odpravah in priča o pogumu in vztrajnosti tistih, ki so se prvič podali v neznano. Med drugim opisuje tudi izginotje Georgea Malloryja in Andrewa Irvina z območja tik pod vrhom, kar ostaja ena od največjih skrivnosti v alpinizmu. Še danes namreč ni znano, ali sta se povzpela na vrh ali ne. Njun cepin so našli nekaj let kasneje, Malloryjevo truplo pa šele leta 1999.

Ideje o osvajanju najvišje gore so se začele porajati že konec 19. stoletja, prva odprava pa je odšla na pot leta 1921. Financirala sta jo The Royal Geographical Society in Alpine Club. Sherry Macliver nam pove, da je bil Everest takrat popolna neznanka, prvi osvajalci so le vedeli, da je tam, niso pa imeli nobenih drugih podatkov.

»To je bilo čisto odkrivanje in raziskovanje. Kot je dejal George Mallory, član vseh treh odprav, so takrat odkorakali z zemljevida. Odprava leta 1921 je bila namenjena temu, da so izdelali zemljevide, saj ti sploh niso obstajali, leto kasneje so že opravili prvi poskus vzpona na vrh in se kot prvi zemljani že povzpeli nad 8000 metrov. Na tretji odpravi, leta 1924, se je zgodilo tisto, kar še danes buri duhove in ostaja skrivnost. V Alpine Clubu smo ponosni in nam je v veliko čast, da lahko to izjemno dediščino, ki smo jo ohranili v naših arhivih, delimo s Slovenijo, ki je dežela velikih alpinistov in je tudi prva tuja država, v kateri gostuje razstava,« pripoveduje Macliverjeva.

Skupaj z Nejcem Zaplotnikom

Občudovanju junaških britanskih raziskovalcev, pa tudi slovenskih alpinistov in naših gora, se pridruži tudi britanska veleposlanica Tiffany Sadler. Je namreč navdušena hribovka, zato je z veseljem zagrabila priložnost, da sodeluje tako pri organizaciji razstave v Sloveniji kot pri planinski turi na Slemenovo špico. »Britanci in Slovenci imamo dolgo zgodovino sodelovanja v gorah, zato sem bila izjemno vesela, da sem lahko v imenu britanskega veleposlaništva odprla razstavo v Mojstrani. Ti pogumni alpinisti so utrli pot sodobnemu alpinizmu in raziskovanju, ki sta tudi meni zelo pri srcu,« pove v odlični slovenščini in nam še opiše nekaj njenih najlepših gorniških izkušenj s Triglava, Kriških podov in drugih gora.

Še posebno je navdušena nad našimi Knafelčevimi markacijami in je vedno vesela, kadar zagleda eno od njih. »Obožujem pohodništvo po Sloveniji, še posebno pa sem ponosna na Britance in Slovence, ki so skupaj opravili velike vzpone v Himalaji. Upam, da si bo to razstavo ogledalo veliko obiskovalcev in da jih bodo pričevanja britanskih raziskovalcev in alpinistov navdihnila in spodbudila ne glede na njihovo življenjsko pot.«

Na vrhu pokramljamo tudi z našima junakoma Everesta, zakoncema Štremfelj. Andrej je leta 1979, skupaj z Nejcem Zaplotnikom, kot prvi Slovenec po še danes najbolj zahtevni prvenstveni smeri priplezal na najvišjo goro sveta, enajst let kasneje pa se je na vrh podal še z ženo. Tako je Marija Štremfelj leta 1990 kot prva Slovenka osvojila Everest, skupaj pa sta, povsem nenamerno, postala prva zakonca na svetu, ki jima je uspelo skupaj.

»Na prve osvajalce Everesta gledam z neizmernim spoštovanjem. Že ko na fotografiji vidim, s kakšno opremo so se lotili tega podviga, recimo s klobuki na glavah, se mi zdi, da gre za res neverjeten dosežek in da so morali biti neverjetno pogumni in vztrajni. Ne glede na to, ali sta Mallory in Irvine prišla na vrh, gre za začetke osvajanja najvišjih gora z največjimi koraki,« nam je povedala Marija. 

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja