Reševalna akcija na Kokrski Kočni – Zahteven nočni podvig

Včeraj nekaj minut pred 22. uro je kranjske gorske reševalce prebudilo sporočilo: “Akcija Kokrska Kočna, okolica bivaka, zbor takoj!” Reševalci so vedeli, da bo operacija kompleksna, saj se v primeru Kokrske Kočne to pogosto zgodi, predvsem ponoči. Zbrali so se pri Suhadolniku v občini Preddvor in od tam peš nadaljevali pot proti prizorišču.

Jasna in vetrovno mirna noč je sprva vlivala upanje, da bi lahko pomoč nudil helikopter, kar bi bistveno skrajšalo čakanje poškodovanca na oskrbo. Prva skupina reševalcev je krenila preko Taške ter čez prečnico Grdi graben, kjer so opazili svetlobo s Spodnjih Dolc. Lokacija svetlobe je nakazovala, da je poškodovanec precej pod zahtevno markirano potjo. Da bi ga dosegli, so se morali reševalci spustiti preko skalnega skoka s pomočjo vrvi. Poškodovanega so našli okoli druge ure zjutraj.

Druga skupina reševalcev je na kraj nesreče prinesla nosila po zahtevni lovski poti. Poškodovanec je bil podhlajen in nezmožen hoje zaradi udarcev ob zdrsu čez več desetmetrski skalni skok. Reševalci so se odločili, da ga dvignejo čez skalni skok in nadalje več kot 200 višinskih metrov navzgor, kjer bi ga lahko helikopter pobral. Vendar se je vremenska situacija v tem času poslabšala – pričel je pihati severni veter, ki je onemogočil delovanje helikopterja. Po treh urah naporov so reševalci sprejeli odločitev, da ga bodo spustili v dolino peš.

Da bi olajšali zadnji del operacije, so prosili za pomoč sosednje GRS postaje Jezersko in Kamnik. Skupaj so poškodovanca transportirali nazaj preko skalnega skoka in po snežišču nadaljevali s štafetnim spustom. Ko so razmere postale znosnejše, so ponovno zaprosili ekipo Slovenske vojske za pomoč s helikopterjem. Tokrat je bilo vreme ugodnejše, helikopter pa je lahko izvedel uspešno evakuacijo. Poškodovanec in nekaj reševalcev so bili povitlani na varno, nato pa so v dveh vožnjah evakuirali še ostale člane kranjske ekipe s težko opremo.

Poškodovanca so prepeljali na Brnik in nato v UKC Ljubljana na nadaljnjo oskrbo. Jezerski in kamniški reševalci, ki so pomagali pri akciji, so se peš vrnili na izhodišče. Na koncu akcije so reševalci opravili analizo ob toplem čaju in prigrizkih, kar je bilo še posebej dobrodošlo po tako napornem nočnem podvigu.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja