Prenosni cepin so si tokrat priplezali Andrej Grmovšek, Tina Di Batista in Rok Zalokar
V Rdečem salonu Hotela Union je včeraj potekala slovesna razglasitev najuspešnejših slovenskih alpinistov v letu 2005. Po glasovanju v katerem so sodelovali člani Komisije za alpinizem ter Podkomisije za vrhunski alpinizem, kategorizirani alpinisti in vsi slovesnki alpinistični odseki so bili za najuspešnejše razglašeni Andrej Grmovšek (AAO Kozjak), Tina Di Batista (AO Ljubljana Matica) in Rok Zalokar (AO Radovljica)
Leto 2005 je bilo povprečno uspešno, s posameznimi vrhunskimi vzponi. Veliko energije in sredstev je bilo vloženo v mlajše perspektivne alpiniste. Rezultati so vidni, vendar jo je žal ob koncu sezone, ko naj bi mladi pokazali največ, najbolj zagodlo vreme.
Zima je postregla z dobrimi snežnimi razmerami. Preplezana je bila vrsta novih smeri. Vreme je močno krojilo poletno sezono, ko je neprestano deževje onemogočalo daljše vzpone, kljub temu pa so alpinisti z uporabo natančnih vremenskih napovedi iz poletne sezone izvlekli veliko.
Perspektivni alpinisti
Da imamo v Sloveniji nekaj obetajočih mladih alpinistov za skalne probleme, so v Fitz Royu pokazali Aljaž Tratnik, Rok Zalokar ter Rok Šisernik z vzponom v alpskem stilu po Casarottovem stebru in sestopom po smeri Franco-Argentina.
V času od 12. do 21. marca smo uspešno izpeljali zimski tabor v Chamonixju. Poleg številnih vzponov so Rok Blagus, Tine Cuder, Matjaž Jeran, Aljaž Tratnik in Tina Di Batista preplezali Crozov steber v severni steni Grandess Jorasses. Tina je s tem postala prva Slovenka, ki je osvojila zimsko alpsko trilogijo.
V Alpah so mladi nadaljevali tradicijo dobrih vzponov z zimskega tabora in preplezali: Rok Blagus in Aleš Česen Divine Providence v Mt. Blancu ter Rok Blagus s Samom Krmeljem Centralni steber Freneyev.
Mladi obetavni alpinisti so se udeležili tabora UIAA. Namen tabora je seznanjanje z višino in organizacijo himalajskih odprav. Na vrh indijskega Nuna (7135 m) so stopili: Matej Kovačič (vodja), Nina Kopčavar, Blaž Ortar, Nejc Česen in Martin Belhar.
Osrednja odprava lanskega leta, sestavljena iz mladih perspektivnih alpinistov, je bila namenjena v severno steno Kula Kangrija (7538 m). Žal jim je nenehno sneženje onemogočalo vzpone. Kljub temu so mladi ob redkih trenutkih ugodnega vremena med aklimatizacijo uspeli nanizati pristope na šestisočake ter prvenstveni vzpon – Spominsko smer Miru Udiru na Karejiang III (6824 m, Aleš Česen, Aljaž Tratnik in Rok Zalokar). Prvenstveni vzpon v S steni Kula Kangrija je že po prvem dnevu plezanja prekinilo ponovno poslabšanje vremena s sneženjem.
Generacija perspektivnih alpinistov in njihovi letošnji dosežki nas zavezuje, da čimprej začnemo s projektom mladinske reprezentance.
Uresničevanje planov vrhunskih alpinistov
V Loški steni so pozimi nastale številne nove smeri: Koštrun, Divji lovec – penzion Bavh, Ko se čas ustavi ter Vihar. Smeri so preplezali predstavnik mlajše generacije Anže Marenče ter stari znanci Tomaž Humar, Grega Kresal in Aleš Koželj. Na področju kombiniranega plezanja je za stik s svetovnim vrhom poskrbel Marko Lukič, ki je ponovil smer Tsunami z oceno M12.
Matej Kladnik, Dejan Miškovič, Miha Valič ter Simon Slejko so se udeležili mednarodnega srečanja lednih plezalcev v Fournelu, kjer so predstavili ledno in kombinirano plezanje pri nas. Alpinističnega srečanja BMC na Škotskem, ki je potekalo od 26. februarja do 6. marca, sta se udeležila Tina Di Batista in Primož Hostnik.
Zaradi poletnega deževja opravljeni vzponi ne presegajo lanskih. Tomaž Jakofčič ter Miha Valič sta prosto ponovila smer Onkraj časa v Triglavu. Anže Marenče je v enakem slogu zmogel Bergantovo spominsko smer. Andrej Grmovšek je kot prvi ponovil 20 let staro smer Ptičja pesem v Križevniku.
V Dolomitih je sezono najbolj zaznamoval Andrej Grmovšek, ki je prosto ponovil smer Camilloto-Pellesier v Veliki Cini; vse raztežaje je plezal kot prvi. Tomaž Jakofčič je na pogled ponovil smer Rondo Veneziano v Torre Venezia. Plezanje v priljubljeni Paklenici sta najbolj zaznamovala Marko Lukič s prosto ponovitvijo kombinacije smeri Alan Ford, Mjesečina in Zlatne godine ter ponovna zmaga naveze Grmovšek-Lukič na mednarodni tekmi Big wall speed climbing. Omeniti velja še žensko ponovitev Centralnega stebra Freneyev Tine Di Batista s Tomažem Jakofčičem ter Miho Valičem.
Za odprave je bilo značilno izredno dobro in stabilno vreme v Patagoniji, ki je botrovalo vrhunskim vzponom in nestabilno vreme jeseni v Himalaji.
Tanja Grmovšek ter Monika Kambič Mali sta v Patagoniji preplezali Maestrijevo smer na Cerro Tore. Z nadpovprečno mero vztrajnosti sta po več neuspelih poskusih stopili na teme te zahtevne gore. Silvo Karo in Andrej Grmovšek sta v enem zamahu, v 27 urah, preplezala Maestrijvo smer na Cerro Tore s “slovenskim” začetkom. Gre za več kot 1600 m visoko kombinacijo smeri Rubio y Azul v Media Luni prvenstvenih odsekov ter na koncu še Kompresorska – Maestrijeva smer na Cerro Tore. Tomaž Jakofčič in Grega Lačen sta v Patagoniji prosto v alpskem slogu preplezala prvenstveno smer Eol po atraktivnem razu gore Almirante Nieto.
Irena Mrak je z Garthom Willisom preplezala novo smer Ruska Ruleta II v nevarni steni Pik Engels-a v Pamirju. Odprava je imela tudi humanitarno poslanstvo: promocija Alpine Fund-a, organizacije, ki se ukvarja z mladino iz socialno ogroženih družin, sirotišnic in neposredno z ulic.
Marko Prezelj in Steve House sta v Andih opravila sijajne vzpone. Izredno hitra vzpona v La Esfinge v Originalni smeri ter v smeri Cruz del Sur sta bila uvod v težko prvenstveno smer Idiomas mixtos v zahodni steni Cayesha in prosto ponovitev Italijanske smeri v Taulliraju. Pavle Kozjek, Branko Ivanek ter Miha Lampreht so opravili prvo ponovitev Centralne smeri v Trapeciu in ji dodali še prvenstveni zaključek.
Himalajsko pomladansko sezono so uspešno začeli Tomaž Humar, Aleš Koželj ter Janko Oprešnik, ki so ponovili Ameriško smer v Cholatse-ju. Jesenska sezona v Himalaji je vse odprave zaznamovala z zelo neugodnim vremenom, zato so večino vzponov odprave preplezale med aklimatizacijo za glavne cilje, ki so ostali nerealizirani. Miha Habjan in Andrej Štremfelj sta kot prva preplezala JJV ozebnik v Dzanye Peaku. Več uspeha so imele odprave, ki so se posluževale klasičnega himalajskega sloga. Blaž Navršnik in Matej Kladnik sta stopila na vrh Dhaulagirija VII po Nemški smeri v JV steni. Aco Pepevnik, Tomi Aurednik, Tomaž Žerovnik, Dušan Debelak ter Milan Romih so uspešno pristopili na vrh Shishe Pangme (8027 m) edinega popolnoma tibetanskega osemtisočaka.
Odpravo, zasnovano ob 30-letnici uspešnega vzpona na Makalu, so sestavljali veterani odprave iz leta 1975 ter alpinisti mlajše generacije. Vrh Ama Dablama (6828 m) so v klasičnem himalajskem slogu osvojili Slovenci Janko Ažman, Tina Di Batista, Janez Dovžan, Viki Grošelj, Tomaž Jakofčič ter Marjan Manfreda – Marjon.
Poleg omenjenih odprav so delovale še druge v Pamirju, Tien Shanu, Andih, Patagoniji in Himalaji. Zabeležili smo tudi vrst dobrih rezlutatov na mednarodnih tekmah.
NAJUSPEŠNEJŠI ALPINIST
Andrej Grmovšek
datum rojstva: 15. 7.1973
alpinist od leta 1995
Andreja odlikuje odlična psihična in fižična pripravljenost. V preteklosti se je specializiral za proste ponovitve težkih smeri v gorah. Posledica izredne forme so hitre ponovitve dolgih smeri z veliko prostega plezanja ter proste ponovitve izredno zahtevnih smeri. Andrej s svojimi vzponi z velikimi koraki stopa ob bok bolj uveljavljenim imenom svetovnega in slovenskega alpinizma.
Patagonija: Ag.Media Luna in Cerro Torre: Slovenian start for cerro Torre 6c+, A1+, 1700 m, 28h.
Vzpon sta Grmovšek in Karo pričela v južni stene stolpa Media Luna in v njej preplezala smer Rubio y Azul. Nadaljevala sta s prvenstenim delom povezave do vrha stolpa Pereyra. Od tam sta nadaljevala po Maestrijevi smeri do vrha Cerro Torreja.
Patagonija: Aig. Poincenot: Italijanska smer 6c, A3, 1300 m v JV steni
Prva ponovitev smeri in prvi vzpon po smeri do vrha Poincenota.
Dolomiti: Velika Cina: Camilloto – Pellisier, 8b, 500 m
Ena najtežjih smeri v Veliki Cini. Vzpon je bil opravljen z rdečo piko po predhodnih treh dneh študija smeri. Ob uspešnem vzponu je Grmovšek plezal celo smer v vodstvu.
Kamniško Savinjske Alpe: Križevnik: Ptičja pesem IX, 200 m
Prva ponovitev Knezove smeri, vzpon opravljen prosto na pogled.
NAJUSPEŠNEJŠA ALPINISTKA
Tina Di Batista
datum rojstva: 22.1.1975
alpinistka od leta 1997
Tina je že znano alpinistično ime. Letošnjo sezono je zaznamovala z zimskim vzponom preko Crozovega stebra v severni steni Grandess Jorasess. S tem je postala prva Slovenka s preplezanimi zadnjimi tremi problemi Alp (Eiger, Materhorn, G. Jorasses). Poleti je preplezala prvo smer z oceno 8a, kar je tudi za športne plezalke dober dosežek. Tina potrjuje, da je ena najbolj vsestranskih alpinistk doma in po svetu.
Alpe – G. Jorasses: Crozov steber, VI, M6+, 1100 m
Zimski vzpon, dva dni.
Alpe – Mt. Blanc: Centralni steber Freneyev, VI, A1, 700+100 m
Dolomiti – Velika Cina: Cassin – Ratti, VIII/VI+, 500 m
Smer je preplezala prosto na pogled.
Škotska: Ben Nevis: Gemini, VI, 6, 300 m in Beinn Eighe: Central Butress VI, 7, 300 m
Bohinjska Bela: Ženska za nagrado, 8a
NAJBOLJ PERSPEKTIVNI ALPINISTI
Rok Zalokar
datum rojstva 1.6.1982
alpinist od leta 2000
Med mladimi je sezono najbolj zaznamoval Rok. Uspešnim vzponom v Patagoniji je dodal številne vzpone doma. Pred odpravo Kula Kangri se je specializiral za povezovalne vzpone. Neugodno vreme v Himalaji mu ni vzelo volje, tako da je leto končal z zimskim vzponom v Triglavu.
Patagonija – Fitz Roy: Cassarotov steber, VI, 6c, V, 1400 m,
Peta ponovitev smeri z novo varianto.
Patagonija – St. Exupery: Buscaini, VIII-, 850 m
Patagonija – Punta Heron: Spigolo del Bambi
Kareijang: Slovenska smer, 70°, 40-50°, 800 m
Prvenstvena smer preplezana v enem dnevu
Julijske Alpe -Triglav: Prusik – Szalay in Kunaver – Drašler
Zimska ponovitev, dva dni plezanja.
Tamar: Zajeda Šit (do vrha), Jesihova (sestop) in Aschenbrener
Povezovalni vzpon.
Franci Savenc