Slovenski alpinizem 2015
Indija, Himalaja
Trajanje: od 20. julija do 09. septembra 2015
Udeleženca: Anastasija Davidova in Matija Jošt
Nastja in Matic sta se poleti odpravila v alpinistično slabo raziskano pogorje Raru v Indiji. Obiskala sta dolino Tetleh. Gore nad dolino ponujajo skalno in ledno plezanje v stenah, visokih do 1000 metrov (grebeni so lahko precej daljši), vrhovi pa sežejo do približno 6250 metrov nadmorske višine. Po zagotovilih domačinov je dolina zelo redko obiskana, saj naj bi bila Nastja in Matic šele druga alpinistična odprava v tej dolini. V čudoviti okolici sta prebila dober mesec. Komaj kje sta našla sledi svojih predhodnikov. Verjameta, da sta dobršen del odtisov svojih stopal pustila v prej nedotaknjeni naravi, seveda pa sta s svojo aktivnostjo pustila naravo kar najbolj neokrnjeno. Čeprav jima je uspelo splezati na tri prej deviške vrhove, je tudi po njunem odhodu tam še dovolj prostora za prvinsko raziskovalno alpinistično dejavnost.
Opravila sta prvi pristop na trojico šesttisočakov: Khumču Ri (6068 m), Kun Long Ri (6058 m) in Ri Pok Te (6210 m).

s tanjšo smer sestopa. Foto: Matija Jošt
Na Khumču Ri sta se povzpela 05. avgusta 2015 v alpskem stilu. Najprej 400 m po odlični skali jugovzhodnega grebena (težave od 3 do 4 UIAA, dobra skala), potem pa še 600 m po snežnem vzhodnem grebenu (do 50° naklonine). Dolžina plezanja torej cca 1000 m, višinske razlike med vstopom in vrhom pa cca 550 m. Sestopila sta po južnem pobočju in se v spodnjem delu povzpela nazaj na začetek jugovzhodnega grebena, od tu pa se spustila do šotora na 5549 m (8 ur vzpona in 5 ur sestopa). Splošna ocena smeri D+.
Tudi vzpon na Kun Long Ri je potekal v alpskem stilu. Začela sta po zahodni steni, nadaljevala v območju severnega grebena (prehode sta iskala na vzhodni strani grebena tudi s spusti po vrvi), pod vrhom pa sta zopet zavila v zahodna pobočja. Splošna ocena smeri TD+, v skali do 5+, UIAA, v ledu do 70° naklonine, dolžina smeri 1500 m, višinska razlika med vstopom in vrhom pa cca 750 m. Ime smeri: Happy Journey (Srečno potovanje).
Za vzpon na Ri Pok Te sta izbrala vzhodni steber v vzhodni steni in plezanje v alpskem stilu. Pod vrhom sta se vzpenjala tudi po zahodni steni in jugovzhodnem grebenu. Ime smeri: From East to West (Od vzhoda do zahoda) Splošna ocena smeri je po njunem mnenju TD+/ ED-, dolžina smeri 1200 m, višinska razlika med vstopom in vrhom cca 1000 m. Skalna smer, težave od 3 do 6- UIAA. Celo smer sta preplezala v plezalkah (v čevlje sta se preobula za sestop), derez nista uporabila, cepin pa jima je prišel prav za nabiranje snega, ki sta ga topila v vodo.