Slovenski alpinizem 2017
Trajanje: od 12. julija do 22. avgusta 2017
Udeleženci: Matija Jošt (AO Celje Matica, vodja), Matjaž Dušič (AK Rinka, AO APD Kozjak Maribor), Tomaž Žerovnik (PK Rifnik Šentjur) ter Lobsang Rinchan – Tungri (organizator), Lobsang Gonbo – Tungri (kuhar), Sonam Rabgas – Tungri (pomočnik)
Gore v Zanskarju ponujajo obilo možnosti za prvinski alpinizem. Gora je v izobilju, področje je slabo raziskano, alpinistično dokaj neobdelano in neokrnjeno. Matija je področje Haptal prvič obiskal leta 2016 z Anastasijo Davidovo in dodobra spoznal ter raziskal doline Rangtik, Šimling in Denjai. Logistika odprav v Zanskar je precej preprosta. Višine vrhov sežejo do 6500 m, stene so pretežno alpskih dimenzij, dostope pa je večinoma mogoče opraviti v enem dnevu iz naseljene vasi, do katere vodi cesta, občasno pa imajo tudi elektriko in signal GSM.
Izhodišče tokratne odprave je bila vas Tungri (3600 m), bazni tabor (GPS: 33° 28’ 30« severno, 76° 45’ 13« vzhodno, 4926 m) pa si je ekipa uredila pri velikem kamnitem kompasu (kompas je postavil Sergi Ricart, ki je leta 2008 prvi poročal o opravljenem alpinističnem vzponu v gorah nad dolino Rangtik), približno 5 ur zmernega hoda iz vasi.
Opravljeni vzponi:
Prvi pristop na glavni vrh Remalaye (6278 m, aka H5). Normalna smer. Od baznega tabora do vrha cca. 1300 m višinske razlike. Aklimatizacijski vzpon je potekal v alpskem slogu po južnih pobočjih gore med 21. 07. in 23. 07. 2017 (vrh 22. 07. 2017). Splošna ocena smeri D+, plezali so Matjaž Dušič, Matija Jošt in Tomaž Žerovnik. Pretežni del vzpona so sledili smeri Davidova-Jošt iz leta 2016, zadnjih 250 višinskih metrov pa so se usmerili proti glavnemu vrhu gore. Večino smeri je šlo za hojo, lažje plezanje (do II stopnje po UIAA) in ledno-snežne vesine (naklonine do 55 stopinj). Na vršni (vzhodni) greben je trojica izplezala skozi grebensko okno (15 m, M5+), kjer je bilo edino mesto, na katerem so se varovali (pozneje so videli, da za prehod na greben verjetno niso izbrali najlažje variante, zagotovo pa je bila najbolj atraktivna). Matjaž je kot prvi v navezi najtežje mesto preplezal prosto (ali karkoli »dry tooling« je), Tomaž in Matija pa na A0. Tako na vzponu kot na sestopu so bivakirali na istem mestu na višini cca. 5900 m.

jugovzhodni steni Chakdor Ri (6193 m).
Foto: Anastasija Davidova – Nastja
Čakdor Ri (6193, aka H8). Prvi pristop na vrh v alpskem slogu po prvenstveni smeri »Treasure of Zanskar«, višina smeri 750 m, splošna ocena ED+, v skali od III do VII- (po težavnostni lestvici UIAA), sneg in led do 55° naklonine. Plezali so Matjaž Dušič, Matija Jošt in Tomaž Žerovnik od 31. 07. do 02. 08. 2017 (vrh 01. 08. 2017). Gre za pretežno skalno smer po jugovzhodnem stebru gore. Vstopili so v levem delu vzhodne stene po snežni rampi, ki se je po 100 metrih spremenila v skalno ter privedla v škrbino na razu. Nadaljevali so po ploščah levo od raza in si na višini cca. 5850 m uredili bivak. Prvi dan so plezali v skali zmerne težavnosti do V+ (po lestvici UIAA). Zgornji del stene je precej bolj strm. Prehode so iskali večinoma na desni strani izrazitega raza. Težavnost se je konstantno gibala med V+ in VII- (po lestvici UIAA). Ko so okoli 17. ure dosegli vrh, niso bili prepričani, ali stojijo na najvišji točki gore, saj je vršni greben precej horizontalen, ozek, a nezahteven. Spuste po vrvi so urejali na (gledano navzgor) levi strani raza in do večera dosegli bivak, kjer jih je čakal šotorček. Naslednje jutro so v oblačnem vremenu in rahlih padavinah nadaljevali s spusti po vrvi do vznožja stene. Na zgornjem platoju ledenika Rangtik so si na ramena naložili še nekaj opreme in sestopili vse do baznega tabora. Matjaž in Matija sta celotno smer preplezala prosto (na pogled oz. flash), Tomaž pa na dveh mestih A0. Varovanje so v glavnem urejali z zatiči in metulji, pri vzponu pa so zabili tudi 5 klinov, ki jih niso izbili. Spuste so v glavnem urejali na skalnih rogljih, nekaj pa tudi na klinih, metuljih in zatičih.
Džamjang Ri (5800 m). Prvi pristop na vrh v alpskem stilu po prvenstveni smeri »Čunka«, višina smeri 650 m, splošna ocena smeri ED, skalno plezanje od V+ do VII- (po težavnostni lestvici UIAA). Plezala sta 05. 08. 2017 Matjaž Dušič in Matija Jošt. Celotno smer sta preplezala prosto in na pogled, za varovanje sta uporabljala samo metulje in zatiče. Sidrišča za spust so v glavnem na skalnih rogljih, dvoje sidrišč je na klinih in dvoje na zatičih. S plezanjem sta začela okrog pol osmih, na vrhu sta se objela približno ob petih popoldne, vznožje stene pa sta dosegla v soju čelnih svetilk ob približno devetih zvečer, kjer sta jima roke stisnila tudi Tomaž in Sonam. »Čunka« v ladaškem jeziku pomeni kavka. Ker ju je med vzponom obletavalo veliko omenjenih ptic, se je ime smeri ponujalo kar samo.
Vodja odpravo ocenjuje kot uspešno. Vsi vzponi so bili opravljeni v alpskem slogu, z maksimalno uporabo premičnih varoval. Člani so ves čas odprave ohranili visoko zagnanost za plezanje in se med sabo dobro razumeli. Prav tako so navezali prijateljske odnose z indijskimi gostitelji, ki so tudi izbrali imena za vrhove, deležne prvih pristopov. Skalni stolp P5800, ki naj bi se imenoval Phobrang, so preimenovali v Džamjang Ri (gora Phobrang je namreč tudi v sosednji dolini Haptal). H8 se po novem imenuje Čakdor Ri (ime so predlagali domačini iz vasi Tungri).