Pri Kiklopovem očesu

Plezalec Tom Evans (1944) je po koncu plezalnega udejstvovanja v velikih stenah začel od daleč spremljati znameniti granitni zid, v katerega že desetletja prihajajo preizkušat svoje sposobnosti alpinisti in plezalci z vsega sveta. 15. maja 2007 je Evans objavil prvo poročilo El Cap, ker ga je toliko ljudi spraševalo, kaj se dogaja v El Capu? V 16. letih (22 ?) poročanja je napisal skoraj 900 objav, ki so vključevale njegove visokokakovostne fotografije.
Ker pa je vsake stvari enkrat konec, se je Tom pred letom odločil in zapisal zadnje poročilo in zaključil “novinarsko stensko poročanje” v Yosemitih.

Zadnje poročilo El Cap

Oliver Tippett v Neptunu Foto: Tom Evans

Sedaj Toma lahko sledimo na družabnih omrežjih, kjer je včeraj povzel fotografijo s kraja, ki bi prestrašil skoraj vse. Posneta je na formaciji na jugovzhodu, ki je videti kot ogromna podoba Severne Amerike, posledično znana kot North America Wall (v smeri so se že brusili slovenski alpinisti). Na vrhu te formacije je ogromna jamska struktura, ki jo plezalci poznajo kot The Cyclops Eye. Sestavljena je iz ne tako dobre kamnine, ki erodira hitreje kot okoliška skala. Tom je v fotografijo ujel Oliverja Tippetta, plezalca iz Anglije, v zadnjih nekaj sezonah rednega granitnega gosta. Oliver pleza sam ali pa v navezi. Na fotografiji pa pleza izjemno zahtevno smer Neptun, ki sta jo prva splezala Brandon Adams in Kristoffer T. Wickstrom. Kot piše dober poznavalec stene Tom, bo Oliver bolj ali manj plezal od tam naravnost navzgor ob previsnih blokih na njegovi desni strani njega. Obstaja pa tudi smer, ki vodi naravnost navzgor skozi središče blokov. Tega območja pa ne gre jemati zlahka, saj ti bloki visijo tam pripravljeni, da z “dotikom metulja” padejo s stene. Dobrodošli v Cyclops Eye ljudje!

Oliver Tippett v Neptunu …

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja