Poslovil se je znani Slovenec, uspešen športnik

Slovenske novice, 16. september 2019

NI MU BILO POMOČI

Podiral je drevo.

KRANJ – Kranjski policisti so danes popoldne v okolici Kranja obravnavali smrtno nesrečo pri podiranju drevesa na zasebnem zemljišču. Umrl je priznan in uspešen slovenski alpinist Davo Karničar.

Davo Karničar 26. 10. 1962 – 16. 9. 2019 Davo Karničarje od leta 1980 opravil prek tisoč alpinističnih tur, presmučal je velike alpske stene tako v Sloveniji (Triglav, Jalovec, Špik) kakor tudi v tujini (1994 severovzhodno steno Eigerja in vzhodno steno Matterhorna). Leta 1995 je z bratom Drejcem prvi smučal z Anapurne (8.091), leta 2000 pa kot prvi na svetu z vrha Everesta (8.848). Karničar je vodil »šolo gorništva in smučanja« na Jezerskem.
Podpisal se je pod projekt 7 Summits (Sedem vrhov), ko je smučal z najvišjih vrhov vseh celin. V zadnjih letih je bil obseden z osemtisočakom K2, s katerega se je (kot prvi človek na svetu) želel spustiti s smučmi, a mu zaradi poškodbe hrbta in neprimernih razmer na gori to ni uspelo.

Okoliščine kažejo, da se je pri žaganju višje drevo prelomilo in padlo na moškega, ki je na kraju umrl. Delal je sam, našli so ga svojci, poroča PU Kranj.

Ma. M

– – – – –

Slovenija se poslavlja: Naj mu bo danih čim več osvojenih vrhov tam čez

Slovenske novice, 16. september 2019

DAVO KARNIČAR (1962–2019)

Besede poklona in spomina za Dava Karničarja.

Pokojni 56-letni Davo Karničar. Foto: Marko Feist

Slovenija se na spletu poslavljaod slovenskega alpinista in ekstremnega alpskega smučarja Dava Karničarja, ki je leta 2000 kot prvi človek smučal z vrha Mount Everesta in je danes tragično preminil.

Pokojni Karničar je bil alpinist, alpinistični smučar, inštruktor, gorski reševalec, učitelj, trener smučanja ter avtor knjig, predvsem pa ljubitelj gorništva in alpinizma. Leta 2000 se je kot prvi Zemljan s smučmi spustil z najvišje gore na svetu.

Karničar je opravil več kot 1.500 alpinističnih tur (klasični alpinizem, pristopi, strma smučanja), med katerimi izstopajo ne samo smučarski podvigi, temveč tudi solo ponovitve zahtevnih kopnih smeri kot priprava za psihične obremenitve ob alpinističnem smučanju. Vrh te dejavnosti je solo ponovitev Bonattijevega stebra v Druju leta 1988, so zapisali pri Planinski zvezi Slovenije.

M. U.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja