Poplava gorskih nesreč v Sloveniji v zadnjih dneh

Slovenske novice, 03. julij 2023

REŠEVALI TUDI OTROKE

Ob koncu tedna se je zgodilo 11 nesreč v gorah, v prejšnjih desetih dnevih kar 33. Reševali so veliko tujih turistov in celo otrok.

Poletna gorniška sezona se je šele dobro začela, gorski reševalci Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) pa imajo že polne roke dela.

Samo v preteklem koncu tedna oziroma do včeraj popoldne so posredovali kar enajstkrat, v prejšnjih desetih dnevih, torej v obdobju od 21. do 30. junija, so imeli kar 33 intervencij oziroma tri na dan. Največ jih je bilo na območjih Gorske reševalne službe (GRS) Bohinj, Jezersko, Bovec in Tolmin.

»Večinoma je šlo v preteklih dneh za lažje poškodbe, zvin gležnja, zdrs in pomoč zaradi nepoznavanja terena, pri čemer so gorski reševalci GRZS reševali kar nekaj turistov in tudi otroke. Ponovno opozarjamo na nevarnost pri prečenju snežišč in pomembnost uporabe primerne opreme. Če se na turo odpravite z otroki, dobro razmislite in izberite cilje, ki so jih otroci zmožni. Dobro preverite vremensko napoved in se na turo odpravite zgodaj zjutraj,« so med koncem tedna opozorili z GRZS.

Glede na precej visoko udeležbo tujcev v nesrečah vse kaže, da se uresničujejo napovedi in opozorila gorskih reševalcev o rekordnem povečevanju števila njihovih intervencij, in to predvsem zaradi tujih turistov, ki za naše visokogorje nimajo dovolj izkušenj in se vanj podajajo popolnoma nepripravljeni.

Sporočil lokacijo

Zadnja, vikend serija reševanj izgubljenih, neopremljenih in nepripravljenih turistov se je začela v petek, ko so se številni tujci kljub slabi vremenski prognozi in napovedanim nevihtam odpravili v visokogorje. Okoli 15. ure se je na sestopu s Kredarice proti Vratom poškodoval češki državljan, gorski reševalci so ga s pomočjo ekipe Helikopterske nujne medicinske pomoči odpeljali v dolino.

Izgubljenega Francoza so iskali vso noč. Foto: GRZS

Malo pred polnočjo v petek so gorski reševalci dobili klic, da je na območju Jalovca pogrešan francoski turist. Kot so sporočili s Policijske uprave (PU) Kranj, so ob prijavi vedeli le za njegovo domnevno lokacijo, ki jo je s pomočjo aplikacije poslal na domačo številko v Franciji. Šele ob štirih zjutraj ga je gorskim reševalcem GRS Rateče in Bovec s helikopterjem letalske policijske enote, ki je opremljen z nočno kamero in reflektorjem, uspelo najti, in sicer se je nahajal pod Velikim Jalovčevim ozebnikom nad dolino Tamar. Zaradi slabših vremenskih razmer so ga lahko v dolino prepeljali šele v soboto okoli desete ure.

Francoz je bil zelo slabo pripravljen in opremljen, poti ni poznal in ni znal uporabljati zemljevida, sneg v visokogorju pa ga je presenetil. »Pri sestopanju mimo Jalovca proti dolini Tamar je zgrešil pot in obstal na zasneženem brezpotju. Bil je za območje neustrezno opremljen, saj je tam še vedno potrebna zimska oprema,« so sporočili s PU Kranj.

V soboto, ko se je slabo vreme še nadaljevalo, so se nadaljevale tudi intervencije gorskih reševalcev. Malo potem, ko so v dolino spravili najdenega Francoza, so bovški gorski reševalci pomagali še ne polnoletnemu dekletu iz tujine, ki se je na melišču pod Prestreljenikom na Kaninu poškodovalo pri padcu, že v popoldanskem času pa so s helikopterjem v dolino prepeljali tujo planinko, ki se je poškodovala pri sestopu s Triglava.

Oglasila se je markacistka

Po iskalni in reševalni intervenciji na območju Jalovca se je oglasila ena od slovenskih markacistk in na družbenem omrežju izrazila bes nad dogajanjem. »Aja, saj res, ob Mojci (gre za opozorilne table s podobo hribovke Mojce, op. p.), ki je na opozorilni tabli ob poti na Jalovec narisana obuta v gojzarje in opremljena s plezalnim pasom, ni napisa v francoščini. Francoz skoraj gotovo ni razumel niti enega od ostalih štirih jezikov, v katerih je napisano opozorilo, da za obisk visokogorja potrebuješ kaj več kot le superge in vetrovko. Verjetno si je na podlagi krasne slikce mislil, da je tam na Kotovem sedlu prav gotovo kakšna prsata in na pol gola Mojca, pa je ubral pot do tja s hitrim korakom, dokler je šlo. Potem pa, saj vemo, kako to gre zadnje čase … vsak bi se rad popeljal s helikopterjem in užival v lepem razgledu na Alpe,« je zapisala na facebooku.

In dodala: »Ne, res ne vem več, kako lahko kot markacistka pripomorem k temu, da bi trde buče ne hodile več v visokogorje brez ustrezne obutve, oblačil in opreme. Samo še skomignem lahko z rameni in upam, da bodo imeli gorski reševalci čim manj dela in da se vsi živi in zdravi vrnejo domov.«

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja