Poglejte, kako je Bohinjcem uspelo ohraniti nekdanjo dušo

Slovenske novice 26. junij 2022

KOČA NA USKOVNICI

Le v devetih mesecih so zgradili novo postojanko na Uskovnici. Na dan odprtja so praznovali tudi 200 let od prve reševalne akcije na Triglavu.

Že sprejema planince.
Foto: PD Srednja vas v Bohinju

Lansko jesen, 11. septembra je bilo, so mnogi planinci na bohinjski planini Uskovnica na vzhodnem robu Pokljuke začudeno pogledovali, kam je izginila priljubljena planinska koča, ki stoji ob eni izmed poti na Triglav. Na njenem mestu je bilo namreč le nekaj ruševin. A preteklo soboto, niti ne polnih devet mesecev pozneje, je bilo na Uskovnici veselo kot že zelo dolgo ne.

Potem ko so se z mašo pri kapelici spomnili vseh ponesrečenih v gorah, se je začelo veliko praznovanje: v 200-litrskem kotlu se je kuhala prava gorska obara, kmečke žene so spekle odlično potico, ob domači šabesi in hmeljevem napitku ter ob zvokih pevskih zborov in glasbenih skupin se je skoraj tisoč ljudi veselilo ves prelep poletni dan.

Edina ustrezna v TNP

Pridni bohinjski planinci so imeli zvrhan koš razlogov za veselje. Ne le da so skupaj z bohinjskimi gorskimi reševalci obhajali 200. obletnico prve organizirane reševalne akcije s Triglava, ki so jo izvedli prav Bohinjci, Planinsko društvo (PD) Srednja vas v Bohinju letos praznuje 90 let obstoja. Največji razlog za sobotni praznik na Uskovnici pa je bilo slavnostno odprtje nove planinske koče. Dotrajano postojanko iz leta 1955 so namreč lastnoročno podrli in na njenem mestu zgradili novo.

Kako je lepa in kako jim je uspelo ohraniti njeno bohinjsko dušo, so bili nad novo lepotico navdušeni planinci iz vse Slovenije, ki so prišli na svečano odprtje. Mnogi kar niso mogli verjeti, da jo je Bohinjcem uspelo zgraditi v tako kratkem času.

Nova koča na Uskovnici je požarno varna, ekološka in trajnostno naravnana in za zdaj edina na območju Triglavskega narodnega parka (TNP), ki ustreza okoljevarstvenim in ekološkim standardom in določilom. Streho so izdelali iz macesnovih desk.

V pritličju sta kuhinja in jedilnica s 60 sedeži, v nadstropju pa so poleg več dvoposteljnih in družinskih sob s kopalnicami in skupnih ležišč uredili tudi sobo za invalide z vgrajenim dvigalom. Po celotni površini je speljano talno ogrevanje, objekt je tudi izjemno energetsko varčen.

Tudi blagoslovljena

»Obljubljam, da bom ključ zvesto varoval in skrbel za kočo,« je slavnostno zaprisegel njen gospodar Janez Zupanc, nato so predsednik PD Jakob Zupanc, podpredsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Martin Šolar in župan občine Bohinj Joža Sodja slavnostno prerezali trak.

Samo še župnik Janez Burja je blagoslovil kočo in vse planince, da bodo njihove poti varne in korak trden, in zagnanim Bohinjcem je lahko končno odleglo. Za njimi je namreč dolgo leto trdega dela. Izgradnja takšnega objekta na takšni nadmorski višini ni mačji kašelj! Da jim je uspelo postojanko v tako kratkem času postaviti iz nič, so morali delati tudi vso zimo, prostovoljci pa so združili moči z izkušenimi obrtniki. Včasih je bilo na Uskovnici pri gradnji celo po 50 ljudi, da so ujeli postavljene roke.

Predvsem je bil velik zalogaj zbiranje denarja za 1,1 milijona evrov vredno investicijo. Uspelo jim je tako, da so iz razpisa Evropskega sklada za regionalni razvoj prejeli 300.000 evrov, za 600.000 evrov so najeli posojilo, preostanek so zbrali z lastnimi sredstvi.

Bohinjcem je odleglo

»Res nam je močno odleglo, predvsem ko smo po enem letu gradnje v soboto videli toliko navdušenih planincev in za kočo prejeli toliko pohval. Ta kombinacija lesa, kamna in kovanega železa je odlična in vsi so se strinjali, da je vse narejeno z veliko dobrega okusa.

Tudi praznovanje je bilo fantastično, mašo so darovali trije župniki, peli so nam tržaški Slovenci iz Devina in naš domači pevski zbor Franca Urbanca. Še Godba Gorje in Godba Bohinj sta nam skupaj zaigrali, kar je velik dosežek, vsaj za tiste, ki se spomnimo, kako bi se v preteklosti najraje s kanoni obstreljevali,« je bil dobre volje podpredsednik PD Srednja vas v Bohinju Jože Kocjanc.

»Bohinj je zibelka slovenskega planinstva. Bili smo prvi, ki smo osvojili očak Triglav, bili smo prvi, ki smo postavili zavetišče – planinsko kočo pod Triglavom, naši ljudje so bili prvi, ki niso bili brezčutni do pomoči potrebnih in so organizirali prvo akcijo reševanja s Triglava. In tudi danes orjemo ledino. Odprtje nove, ekološko in trajnostno naravnane koče je dokaz,« je ob koncu povedala odlična voditeljica dogodka Katja Bevkin povabila vse prisotne planince k drugemu delu praznovanja – sproščenemu druženju s prijatelji in ljubitelji gora, napovedala pa je tudi izid bohinjskega zbornika, ki bo izšel ob prazniku občine Bohinj, 26. avgusta, ko se bodo kot vsako leto spomnili vzpona štirih srčnih mož na Triglav.

Tina Horvat

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja