Podelitev Zlatega cepina

Podelitev Zlatega cepina za najodmevnejši vzpon v letu 2005

Zadnji petek, 10. februarja 2006, je bila v Grenoblu podelitev prestižne nagrade Zlati cepin, v organizaciji francoske revije La Montagnes.


Žirija, kater član je bil tudi Silvo Karo, je razglasila zmagovalca ob katerem verjetno ni mogoče utemeljeno protestirati. Zlati cepin sta prejela Američana Steve House in Vince Anderson za novo smer v Rupalski steni Nanga Parbata. Vzpon sta opravila v šestih den v čistem alpskem slogu, torej brez pomoči predhodno pritrjenih vrvi in višinskih taborov, nosačev in močne spremljevalne ekipe. Vzpon torej, ki trenutno predstavlja najčistejšo obliko vrhunskega alpinizma. Opravičevanje uporabe oblegalne taktike s težavnostjo stene je neopravičljivo v vseh gorstvih sveta. Kdor stene ni zmožen preplezati športno naj jo pusti močnejšemu, ki bi to zmogel. Prav v Rupalski steni je, leta 1970 še začetnik v Himalaji, Reinhold Messner, preplezal novo smer v klasičnem slogu s kilometri pritrjenih vrvi. Morda je ravno takrat spoznal česa ne bi rad več delal v Himalaji in v naslednjih letih je postal vizionar alpskega plezanja v Himalaji. Vizija je ob pomoči najboljših alpinistov posameznih obdobij preživela 35 let in se ponovno udejanjila lani prav v isti, najvišjii steni sveta.

Zanimovost letošnje podelitve je tudi ta, da se je isti dan, nekaj ur pred razglasitvijo oglasil Cesare Maestri in “protestiral” ob nominaciji prvenstvene smeri v severni steni Cerro Torreja plezalcev Salvatere, Beltrame in Garibottija. Maestri je ogorčen nad trditvijo, da je to prvenstvena smer, saj sam še vedno trdi, da je bil on (skupaj z Eggerjem) prvi, ki je osvojil vrh (prav v območju letos nominirane smeri). Zanimivo je to, da je bil to njegov prvi javni nastop (in protest) po tem, ko so sredi novembra 2005 omenjeni trije plezalci splezali na vrh Cerro Torreja.

Vzpon v Rupalski steni Nanga Parbata je dobil tudi nagrado občinstva.

Tomaž Jakofčič

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja