Slovenske novice, 29. marec 2022
IZ PODZEMLJA
Včeraj zjutraj so Dejana Ristića, legendo tolminskih jamarjev, spravili iz jame. Aktivirali so 59 jamarskih in 12 gorskih reševalcev ter Letalsko policijsko enoto.
Po več kot 40 urah prisilnega bivanja v podzemlju Tolminskega Migovca so včeraj zjutraj le rešili tolminskega jamarja Dejana Ristića – Rileta,članaJamarske sekcije Planinskega društva Tolmin.
Okoli treh ponoči so ga po dolgotrajnem premikanju na nosilih jamarski reševalci Jamarske reševalne službe (JRS) prinesli do vhoda v jamo, okoli sedmih zjutraj pa ga je prevzel helikopter in ga odpeljal v ljubljanski UKC, kjer je ostal na zdravljenju.
Odkrili največjo
Ristić se je v soboto v družbi z Iztokom Možirjem in Andrejem Fratnikom odpravil v jamo Primadona. Prav ta trojica je najbolj zaslužna za odkritje naše največje jame, saj so leta 2015 po dolgoletnem raziskovanju izjemno razvejanih podzemnih rovov v Tolminskem Migovcu prebili podzemni podor in povezali dva jamska sistema v enega. Jamski sistem Migovec zdaj meri kar 41,8 kilometra. Za primerjavo – dolžina Postojnske jame znaša »le« 24 kilometrov.
Nesreča se je zgodila v soboto popoldne, ko je Ristić pri poskusu odkrivanja novih rovov zdrsnil in si pri padcu poškodoval roko. Najprej je kazalo, da gre za zlom, pozneje so reševalci ugotovili, da je rama izpahnjena. Nesreča se je zgodila kar 300 metrov pod površjem.
Brez miniranja ni šlo
Takoj se je začela zelo zahtevna reševalna akcija. Najprej so morali gorski reševalci društva Gorske reševalne službe Tolmin zavarovati zunanji dostop do jame, ki je v teh dneh zaradi poledenelega snega mogoč le z zimsko opremo, nato se je že kmalu do ponesrečenca prebila prva reševalna ekipa, ki mu je ponudila zdravstveno in siceršnjo pomoč. V nedeljo dopoldne so v jamo prišli jamarski reševalci iz jamarskih društev Tolmin, Kranj, Sežana, Postojna, Ljubljana, Velenje in Novo mesto, med njimi je bila tudi posebej usposobljena ekipa za širjenje ožin z miniranjem.
Kar 59 jamarskih reševalcev je neutrudno pomagalo v tej veliki in zelo zahtevni reševalni akciji. Največ dela so imeli z miniranjem oziroma širjenjem 150 metrov dolgega ozkega rova, skozi katerega ponesrečenca na nosilih drugače niso mogli premikati.
Po dolgih dnevu in dveh nočeh je močno odleglo tudi vodji JRS Walterju Zakrajšku, ki nam je že ob aktivaciji reševanja napovedal, da bo zelo dolgo trajalo. »Na srečo se je vendarle zgodil idealni scenarij reševanja in ponesrečenec, ki je nadvse potrpežljivo prenašal premikanje po jami, je že v zdravniški oskrbi. Tudi naša zdravnica je bila zelo zadovoljna z njegovim zdravstvenim stanjem,« nam je včeraj dopoldne, potem ko je bil ponesrečenec že nekaj časa v bolniški oskrbi, povedal Zakrajšek.
Tina Horvat