Oskarji alpinizma 2024

Zlati cepiniPiolets d’Or proslavlja največje podvige plezalcev

Med nominiranci leta 2024 za najprestižnejšo plezalno nagrado na svetu je tudi japonska ekipa, ki je letos umrla med vzponom na K2 – Pozabite na najnovejše hollywoodske uspešnice – ta teden se v italijanskih Dolomitih začenja veliko bolj zanimiva podelitev nagrad.

Podelitev Zlatih cepinov 2024, ki veljajo za najprestižnejše priznanje v alpinizmu, v teh dneh poteka v italijanskem letovišču San Martino di Castrozza. Piolet d’Or (pro)slavi najbolj nadarjene alpiniste na svetu od začetka podeljevanja leta 1992. Prvotno je bil dogodek namenjen promociji francoskega alpinizma, po kritikah plezalcev leta 2008 pa so organizatorji spremenili merila in dogodek naredili bolj vključujoč.

Zdaj je vsako leto priznanih več vzponov. Komisija za nagrade je uvedla tudi nagrado za življenjsko delo, katere prvi prejemnik je bil Walter Bonatti, drugi pa Reinhold Messner. Letos bo nagrado prejel Jordi Corominas iz Španije. Letos vključujejo tudi posebno omembo za ženski alpinizem, ki bo podeljena Nives Meroi.

Piolet d’Or – Kratka razlaga
Ko plezalec prejme Piolet d’Or, pomeni, da mu je uspel izreden dosežek opravljen v »alpskem slogu«. Ta izraz označuje »čisto« obliko plezanja, pri kateri naveze poskušajo doseči težke cilje z minimalističnim pristopom. To tudi pomeni, da Piolet d’Or pogosto ignorira plezalce, ki so zaradi svojih alpinističnih podvigov deležni medijske pozornosti. Tako javno slavljena plezalca, kot sta Nirmal Purja in Kristina Harila, ki sta se najhitreje povzpela na vseh 14 vrhov nad 8000 m, nista bila niti nominirana za svoje dosežke. Celo ekstremni športniki z nespornimi veščinami in svetovno slavo, kot je Kilian Jornet, so pogosto izključeni, ker njihovi dosežki ne vključujejo tehničnega alpinizma.

Medtem ima Paul Ramsden iz Združenega kraljestva rekordnih pet zlatih cepinov, vendar je malo znan izven skupnosti trdoživih alpinistov.

Prvotna različica tega članka je bila objavljena na ExplorersWeb.com.

Piolet d’Or: letošnji zmagovalci
Letos bodo naslednje tri naveze prejele želeni zlati cepin:
– Američani Matt Cornell, Jackson Marvell in Alan Rousseau za novo smer na severni steni gore Jannu, v nepalski regiji Kangčendzenga.
– Hugo Beguin, Matthias Gribi in Nathan Monard iz Švice za novo smer na 6000 m visok vrh v indijski Himalaji.
– Japonca Kazuya Hiraide in Kenro Nakajima posthumno za prvi vzpon leta 2023 v severni steni Tirič Mira v Pakistanu.
To je četrti zlati cepin za Hiraideja in tretji za Nakajimo. Na žalost sta oba izginila letos, ko sta poskušala splezati novo smer v alpskem slogu na zahodni steni K2. Zvesta čistemu alpinističnemu slogu sta poskušala to drzno novo linijo na drugem najvišjem vrhu sveta.

Namen nagrad je proslaviti predanost, okus za avanturo in smisel za raziskovanje, navajajo organizatorji na spletni strani Piolet d’Or.

Italijanska plezalka Nives Meroi bo prejela tudi priznanje za vzpon po novi smeri “Diamonds on the Soles of the Shoes” v zahodni steni, Kabru South (7318 m), v Himalaji. Po začetni aklimatizaciji in enem neuspelem poskusu so Peter Hámor, Bojan Jan in zakonca Romano Benet in Nives Meroi preplezali steno v alpskem slogu v 4 dneh.

Praznovanje plezanja – s slogom
Kot pravijo organizatorji, cilj ni zgolj nagrajevanje najboljših vzponov. Namen je uporabiti te vzpone za promocijo jasnih etičnih sporočil glede alpinističnih praks po vsem svetu v skladu z UNESCO-vo klasifikacijo alpinizma kot nesnovne kulturne dediščine.

Vsako leto žirija obravnava številne izjemne vzpone z vsega sveta. Najprej se naredi ožji izbor in nato se iz izbere dva ali tri nagrajence. V zadnjem času so se odločili izpostaviti vse pomembnejše vzpone. Letos je na seznamu preko 50 odprav. V tako spremenljivem okolju, kot so gore, se zdi izbira dveh ali treh med temi vse prej kot enostavna. Njihova merila med drugim vključujejo slog, stopnjo predanosti in samozadostnosti, raziskovalni duh in zahtevane tehnične sposobnosti. Žirija upošteva tudi spoštovanje drugih plezalcev, lokalnih skupnosti in okolja, pa tudi to, kako ekipe poskušajo zmanjšati vire.

»Ljudje mislijo, da je Piolet d’Or tekmovanje – jaz mislim, da ne bi smelo biti,« je v promocijskem videu za slovesnost ob podelitvi dejal alpinistični vodnik Victor Saunders. »Mislim, da je to bolj praznovanje plezanja v alpskem slogu in to bi bil boljši način za pogled na to.«

Nekateri plezalci ostajajo skeptični
Vsi v alpinistični skupnosti ne obožujejo Zlatih cepinov. Nekateri plezalci ne marajo ideje, da je en vzpon nekako boljši od drugega, in nočejo sprejeti nagrade, če jim jo podelijo. Drugi so prosili žirijo, naj jih ne nominira. Eden od virov razprav je, koliko naj bi slovesnost spodbujala visoko tvegani alpinizem. Ni naključje, da je več kot ducat nekdanjih dobitnikov zlatega cepina pozneje umrlo v gorah. Samo leta 2024 se bodo organizatorji poklonili Hiraideju, Nakajimi in še trem: Rusom, Dmitriju Golovčenku, Sergeju Nilovu in Arčilu Badriašviliju iz Gruzije. Vsi so umrli med plezanjem v zadnjih dveh letih.
Marek Holeček je doslej dobil dva zlata cepina. Prejšnji mesec je uspešno preplezal zloglasno vzhodno steno Langtang Lirunga. Običajno bi bil to močan kandidat za nagrade leta 2025. Toda Holečkov soplezalec Ondrej Husherka je umrl pri padcu v razpoko med spustom, kar izloča vzpon iz tekmovanja za Piolet d’Or.
Pred leti je ruska odprava prejela zlati piolet d’Or, čeprav je izgubila dva člana. Izbruhnila je polemika in od takrat žirija nagrajuje le tiste vzpone, v katerih preživijo vsi.

Več o letošnjih zmagovalcih je na voljo na spletni strani Piolet d’Or. Slovesnost poteka od 8. do 11. decembra.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja