Slovenski alpinizem 2015
Alpinistična sezona se je začela spodbudno. Izpostavimo lahko drugo zimsko ponovitev Sveče v Travniku, nad dolino Plazje je bila preplezana nova težka kombinirana smer Čira-čara, ki je kmalu dobila tudi prvo ponovitev. Loška stena je ob pomanjkanju idej glavnih protagonistov slovenskega alpinizma in ob slabših razmerah zadnja leta samevala, februarja pa le doživela nov vzpon v JV steni Votlega vrha. Nova smer je posvečena Tomažu Humarju. Na začetku marca je nastala nova težka kombinirana smer nad Damoklejevim mečem – Mali bogovi, posvečena Urbanu Golobu. Alpinisti so pomladno ogrevanje že tradicionalno opravili v Koglu in drugih, bolj na jug obrnjenih stenah, kjer so bile po dolgem in počez preplezane vse velike klasike. Ponovno je bilo odkrito ostenje Križevnika, ki je bil lani hit sezone. Opravljenih je bilo kar nekaj prvih ponovitev smeri. Ob tem je nastala tudi nova težka smer.
Stabilno, toplo in dolgo poletje je omogočilo obilo vzponov v domačih logih in preplezanih je bilo kar nekaj prvenstvenih smeri, ki po težavnosti niso posebej izstopale. Omeniti velja le novo smer v mogočni Z-steni Montaža nad Dunjo. Pogrešali smo še kak težek prvenstveni vzpon ali težjo ponovitev v domačih stenah, ki že leta samevajo in nimajo niti priložnosti odbiti kakšne naveze, ki bi se znašla ob njihovem vznožju. Nekaj težjih prostih ponovitev je bilo v S-steni Triglava (Obraz Sfinge, Bergantova …).
Aktivnejši, vsaj glede težavnosti, so bili naši alpinisti v tujini. Dolomiti in francoske Alpe so zabeležili kar nekaj izvrstnih vzponov, ki tudi v evropskem merilu ne doživijo veliko ponovitev v sezoni.
Leto se je končalo z zelo suho in toplo zimo, ki je prinesla nekaj dobrih ponovitev v suhi in kopni skali. Omeniti velja Helbo s Čopom ter Puntarsko v Vršacu.
Napovedane odprave za 2015 so nakazovale visoko aktivnost naših alpinistov v zunajevropskih gorstvih. Tri slovenske odprave so plezale v Patagoniji. Na začetku leta so naši alpinisti preplezali novo smer v Z-steni Mojon Rojo ter splezali na vrh Cerro Torreja, ob koncu leta pa so preplezali še tri nove smeri v jugovzhodni in vzhodni steni San Lorenza ter v še nedotaknjeni jugovzhodni steni Cerra Hermosa.
Z Aljaske je prišla dobra novica o vzponu v Francoski smeri v Mount Hunterju.
V Pakistanu je bila nad ledenikom Čoktoj preplezana nova smer na severni stolp Biacherahi, žal za glavni cilj ni bilo pravega vremena.
Tudi v Kirgiziji so slovenski alpinisti pustili svoj pečat s tremi novimi smermi v območju Kizil Askerja.
V pogorju Raru v indijski Himalaji je naveza opravila tri prve pristope na šesttisočake. Gre za zelo slabo raziskano področje, ki ponuja pravi avanturistični in raziskovalni alpinizem.
Z odličnim dosežkom nas je razveselila tudi odprava na Cerro Kištvar, ki ji je uspelo po novi, težki smeri preplezati divjo vzhodno steno in opraviti šele tretji pristop na vrh.
Četverica je bila aktivna v pogorju Rolvaling v Nepalu, kjer je naveza preplezala novo smer na Čukima Go.
Jeseni je prišla dobra novica iz ZDA, iz doline Yosemite, kjer je naveza prosto preplezala smer Freerider v El Capitanu.
Preteklo leto je zaznamovala tudi menjava generacij slovenske mladinske alpinistične reprezentance. Močna prva generacija je tlakovala temelje nadaljnjemu delovanju in usmeritvi SMAR. Samo želimo si, da bi naslednje generacije sledile tem smernicam.
Za kakovost alpinističnega podmladka v smislu težavnosti plezanja se nam ni treba bati. Nekoliko bolj nas lahko skrbi pomanjkanje idej in drznosti v smislu raziskovanja, kar dokazuje pomladansko množično obleganje Križevnika, kot da je to edina alpska stena daleč naokoli. Poletna sezona je nekoliko bolj enakomerno razporedila vzpone po stenah, a še vedno bi lahko na prste ene roke prešteli vzpone v stenah, ki niso v izboru Slovenskih sten. Redki so alpinisti, ki so se pripravljeni posvetiti iskanju težke nove smeri in za to morda »zapraviti« večji del sezone. Pogrešamo zavedanje in razmišljanje, ki bi dalo prednost kakovosti pred količino. Po drugi strani pa nas razveseljuje dejstvo, da smo pri odpravarskih ciljih idejno še vedno na visoki ravni. Da bi bilo le zanimanja za alpinizem v najvišjih stenah Himalaje malo več.
Peter Bajec, član Komisije za alpinizem pri PZS