Nuntiumas 45/24

Na N1je v SportKlubu Rok Kovačič pripravil tekstovni in video pogovor s Tomom Česnom živo legendo slovenskega in svetovnega alpinizma, ki je s hribi je tesno povezan že pet desetletij njegovi podvigi v 80. in 90. letih pa so se v zgodovino zapisali kot izvenserijski. Zdaj že dolga leta tudi skrbi, da se v Sloveniji razvija športno plezanje. Pred 65. rojstnim dnem je o svoji karieri spregovoril …

Neslutene možnosti turizma brez avtomobilizma … Je to lahko najboljša evropska pohodniška pot od koče do koče? Severozahodno mejo Slovenije tvori dostopno gorovje, ki ponuja pohodništvo od koče do koče na večdnevnih dogodivščinah — z obilico možnosti za postrežbo in lokalnimi zgodbami vse to vam ponujata popotnika po Karavankah Duncan Craig in fotograf Francesco Lastrucci v reviji National Geographic

V Dnevniku Mojca Furlan Rus predstavlja vedno znova oživljeno tematiko o gorskih reševalcih, ki gredo po celonočnem reševanju zjutraj v službo: Pomoči nikoli ne odklonijo, njihova glavna skrb je varnost. Za njih notranji minister pravi, da bo treba po vzoru tujih držav plačilo reševanj urediti drugače, kako še ne razkriva. Gorski reševalci pa po drugi strani opozarjajo na neustrezno zakonsko ureditev svojega statusa in za zgled postavljajo Hrvaško, ki je zaradi okorelosti udov ušla, …

V Slovenskih novicah (Poletu) je Janez Mihovec potopisno opisal vzpon na najvišjo goro Turčije – V iskanju Noetove Arke. Kurdi gori pravijo Agri Dag, kar pomeni Jokajoča gora, kot spomin na številne ubite v njeni okolici …

V Gorenjskem Glasu je Suzana P. Kovačič povzela obeležitev ohranjanja tradicije planinstva, ki jo goji Planinsko društvo Gozd Martuljk. Društvo je s prireditvijo zaznamovalo 75-letnico društva in 10-letnico Gozdne učne poti Rute.
Urška Peternel pa je še enkrat več povzela jesensko sago o prodajah planinskih koč, ki bi omogočale lažje dihanje zadolženim planinskim društvom.
Dodala je še zanimiv zapis o Ludviku Bunderli (1950–1978), ki je bil z 214 centimetri ne le najvišji košarkar, ampak tudi eden najvišjih Slovencev sploh. Desetega avgusta 1978 se je Ludvik v družbi podal na Triglav. Kot so zapisali takrat v enem od časopisov, je okoli 14. ure kakih trideset metrov pod Aljaževim stolpom strela ubila moškega. Žal je bil to prav Ludvik Bunderla; strela ga je (najvišjega v skupini) zadela v glavo in na mestu je bil mrtev. Njegovo truplo so najprej morali prenesti do mesta, kjer je lahko pristal helikopter, ki ga je nato odpeljal v jeseniško bolnišnico. Imeli so kar nekaj težav zaradi njegove višine in teže, tehtal je namreč kar 140 kilogramov. Na mestu, kjer je Ludvika ubila strela, stoji spominska plošča, številni nekdanji košarkarji pa še danes ohranjajo lep spomin na tega prijaznega, dobrodušnega fanta, ki je svojo življenjsko pot žal prezgodaj končal.

V Delu se je Beti Burger razgovorila z vrhunskima alpinistoma in gorskima vodnikoma Marijo in Andrejem Štremfljem. Pogovor je tekel o tem, kakšen je človek v ekstremnih razmerah. O njunem vzponu na Everest, ki postaja vse bolj obljuden. Govorila sta o smrti, pa tudi o nedavnem odkritju stopala na Everestu.

Nekaj nasvetov o tem, da je treba v gore previdno pa najdete marsikje …

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja