Tedenski pregled časo-pisja, …
Slovenka, ki je preživela padec s 30 metrov in postala največja podjetnica v Jugoslaviji.
Barbara Kotnik v OnaPlus sprašuje: Ste že slišali za Pavlo Jesih? Ta izjemna Slovenka je bila nekoč lastnica največje verige kinematografov, med vojno pa je v enem celo skrivala ljudi. Pavla se je rodila 10. maja 1901 v premožni ljubljanski trgovski družini. Po starših je podedovala poslovno žilico, kar ji je kasneje v življenju prišlo zelo prav, ko se je podala v kinematografijo in pokupila pet odmevnih kino dvoran v pomembnih slovenskih mestih ter tako postala lastnica največje verige kinematografov v Jugoslaviji v času pred drugo svetovno vojno. A preden je storila to drzno poslovno potezo, je Jesihova osvajala druge vrhove. V mladosti je Pavla spletla prijateljstvo z eno najboljših slovenskih alpinistk Miro Marko Debelak in skupaj sta se podajali v visokogorje, kjer sta leta 1926 v navezi preplezali prvo prvenstveno smer v Severni triglavski steni ter se v zgodovino vpisali kot eni prvih žensk na svetu, ki sta v navezi preplezali tedaj še neosvojeno smer. Sledila so leta neustrašnih vzponov, ki jih je Jesihova opravljala z Debelakovo pa tudi drugimi znanimi slovenskimi alpinisti, dokler ji usoda leta 1934 ni prekrižala načrtov. Pisal se je 18. avgust, ko sta z Jožetom Lipovcem plezala v novi smeri med veliko Mojstrovko in Travnikom. Bila sta v navpični steni, ko sta se Pavli izdrla oba klina, s katerima se je zavarovala, in padla je 30 metrov globoko. Po čudežu je preživela grozljivi padec, a utrpela hude zlome in težke notranje poškodbe, …
Na MMC RTV SLO je članek, v katerem T.L.Š. povzema, da je v avstrijskih gorah je lani umrlo 309 ljudi, kar je največ v zadnjih desetih letih. Ob tem je bilo poškodovanih 9324 ljudi. Največ smrtnih žrtev je bilo Avstrijcev, sledili so nemški državljani, v Avstriji je umrl tudi slovenski državljan.
D.S.M pa kaže na možnost, da se Janja Garnbret lahko na OI v Los Angelesu poteguje za dve kolajni
“Vsaka od naših disciplin ima svoje edinstvene prednosti in zdaj jih bodo vsi videli v Los Angelesu” Športni plezalci in plezalke se bodo na prihodnjih olimpijskih igrah v Los Angelesu 2028 potegovali za tri komplete kolajn – v težavnostnem, balvanskem in hitrostnem plezanju.
V Gorenjskem Glasu Jelena Justin tokrat vabi na Monte Brancot (1015 m), – Monte Palantarins (1049 m), – Tre Corni (1048 m) – Vrhovi s skromno višino, ki ponudijo lep razgled na furlansko nižino oz. Videmsko pokrajino in na visoke gore nad Tolmezzom. Na izhodišču rastejo oljke, kakiji in kivi.
Suzana P. Kovačič pa poroča, do so v planinskem muzeju so pred nedavnim predstavili turnosmučarski vodnik založbe Sidarta, Najlepši turni smuki avstrijske Koroške, katerega avtor je domačin in po novem muzejski vodnik sodelavec planinskega muzeja Mitja Peternel. V posodobljeni smučarski enciklopediji severne strani Karavank je dodanih štirideset izbranih tur v salzburški pokrajini Lungau, kar skupno obsega 154 podrobno opisanih turnih smukov – od sredogorja do najvišjega avstrijskega vrha, Velikega Kleka (Großglocknerja). Številni cilji vključujejo tudi dodatne možnosti vzpona in spusta s sosednjih vrhov, kar vodnik na kar štiristo straneh razširi na skoraj dvesto turnosmučarskih ciljev.
Pri Idrija info Damjan Bogataj in Matej Ogorevc pišeta o Davidu Stegu, ki ni prvi planinec, ki je prehodil Slovensko planinsko pot. Pred njim so to naredili mnogi. Eni v več letih po posameznih odsekih, drugi v enem zamahu od Pohorja do Debelega rtiča. Marsikdo od pohodnikov je vtise in spomine na prehojeno pot strnil v popotniški dnevnik, nekateri celo v knjigo. To je storil tudi David Stegu, ki je bralcem ohranil enkratno pripoved o dogodkih, ki so spremljali njegovo enomesečno avanturo.
Planinec pozor! Teh 5 znakov ti pove, da si tik pred plazom – in večina jih opazi prepozno. Na dlani, …
V Slovenskih novicah je članek M.T. z naslovom: Volkovi povzročajo preplah v Kortah nad Železno Kaplo. In podnaslovoma: Zaradi vse več zveri so se druge živali že porazgubile, Bojijo se za gamse. Dolgoletni prijatelj koroških lovcev onkraj Karavank Franc Ekar je bil pred dnevi z gorenjskimi lovskimi tovariši na obisku pri Smrtnikovih v Kortah nad Železno Kaplo. Tam so se naši vrli lovci sproščeno pogovarjali z zakupnikom velikega lovišča grofov Thurnov, lovcem pevcem in zamejskim slovenskim politikom Francem Jožefom Smrtnikom z gozdarskim in lovskim inšpektorjem tega območja in še z nekaterimi strokovnjaki, ki so dolga leta sodelovali v meddržavnem Karavanškem sporazumu o skupni gojitvi jelenjadi na tem območju.
Janez Mihovec pa popelje po Gamsovi poti na sveti Lovrenc. Z vrha pod Storžičem se odpre vsa ravnina med Tržičem in Ljubljano.
Na Siolu in na YT Matej Podgoršek: Po šparglje v SKRITI BISER med Kozino in Trstom – dolina Glinščice |Hike in Val Rosandra|
V Dnevniku Nataša Bucik Ozebek poroča, da so Bovčani investitorjem za Kanin rekli: Obnova da, o zmaju pa še razmislite. Svetniki občine Bovec so rusko-švicarsko-italijanski navezi investitorjev, ki bi radi oživili Kanin, podali zeleno luč za pridobivanje vseh potrebnih informacij za obnovo. Na srce so jim vseeno položili, naj razmislijo o maskoti smučišča in idejo o zmaju zamenjajo za veliko bolj bovškega kozoroga.
Pri Primorskem dnevniku poročajo o nesrečah in posredovanjih gorskih reševalcev s te in one strani.
S steze padla v prepad in umrla. Tragična nesreča se je pripetila na območju občine Tipana.
Pod Napoleonsko cesto reševali plezalca.
6. aprila pozno popoldne si je plezalec v steni izpahnil ramo, v bolnišnico so ga odpeljali s helikopterjem.
Najstnik, ki se je sredi tedna sam odpravil na Polovnik, je zvečer ostal brez moči za sestop v dolino. Po klicu na pomoč je 17-letnik čez noč ostal na gori, zjutraj pa so ga z vojaškim helikopterjem prepeljali v dolino, poročajo Primorske novice.
Policisti in gorski reševalci so klic na pomoč dobili v sredo okoli 20.43. Na Polovniku nad vasjo Čezsoča je na 1550 metrih nadmorske višine obtičal 17-letni nemški državljan. Ker so skupaj z gorskimi reševalci ugotovili, da obnemogel najstnik ni življenjsko ogrožen, so zaradi teme in neprehodnega terena z reševalno akcijo nadaljevali v četrtek zjutraj. Z brniškega letališča je priletela posadka vojaškega helikopterja, ki je nato 17-letnika skupaj z bovškim gorskim reševalcem našla, ga dvignila v helikopter in ga prepeljala na bovško letališče.
V gorski reševalni službi so potrdili, da se je mladi planinec zaplezal na zelo zahtevnem terenu. Prav zaradi terena, na katerem je veliko padajočega kamenja, so se odločili, da bo varneje, če reševalno akcijo izvedejo v jutranjih urah. “S planincem smo bili v stiku in se dogovorili, da bo prespal na prostem,” so pojasnili v bovški gorski reševalni službi. Njihov reševalec letalec se je tako v četrtek zjutraj pridružil posadki helikopterja.
12. aprila, nekaj minut po polnoči so Gorsko reševalno službo Tolmin (GRS Tolmin) obvestili, da je med Kobaridom in Trnovim ob Soči moški padel s ceste v prepad, poročajo Primorske novice.
Z vrvno tehniko so se s parkirišča na Otoni spustili proti reki Soči in po kakih 150 metrih našli občana iz okolice Kobarida, ki pa je na žalost na kraju nesreče podlegel poškodbam. Skupaj z gasilci PGD Kobarid so ga z uporabo vrvne tehnike dvignili iz prepada na cesto, kjer so ga prevzeli delavci pogrebne službe. V reševanju je sodelovalo 13 gorskih reševalcev Društva GRS Tolmin.
Kaj je v intervjuju za Delo povedal Gorazd Hren? Kdo bo letos zastopal slovensko reprezentanco? Kaj je novega glede osrednjega plezalnega centra? Kaj se je spremenilo, odkar je športno plezanje olimpijska panoga, kako se bodo delile kolajne v Los Angelesu? Kako je v Sloveniji s hitrostnim plezanjem. Kako poteka sodelovanje med Hrenom in Romanom Krajnikom, trenerjem Janje Garnbret? Kako je s financami? Kako Hren usklajuje športno in družinsko življenje in kaj mu daje energijo po skoraj desetih letih na mestu selektorja. Janjo bi rad večkrat videl, pri njej se je včasih bolje ugrizniti v jezik, … Peter Zalokar
Pri Sport klubu/STAso povzeli Planetmountainov zapis, ki so ga naslovil kar z mnenjem, da je Američanka prehitela Janjo Garnbret. Ameriška plezalka Brooke Raboutou, olimpijska podprvakinja v športnem plezanju, je opravila prvi ženski vzpon na Excalibur v Arcu v Italiji smer 9b+, ki jo je pred tem uspelo preplezati le dvema moškima. Gre za podvig, označen z rdečo piko, torej za vzpon po predhodnih neuspešnih poskusih. “Dragi Excalibur, hvala za vse lekcije,” je zapisala 24-letna Raboutou v objavi na Instagramu in tako tudi uradno sklenila projekt, ki ga je začela konec leta 2024. Podvig ji je uspel v soboto. “Zahteval si vse, a dal si mi v zameno še veliko več,” je med drugim zapisala.
Slovenska reprezentanca v športnem plezanju je svojo letošnjo postavo, načrte in cilje predstavila 11. aprila na novinarski konferenci v prostorih Planinske zveze Slovenije v Ljubljani. Tiskovni predstavniki PZS so povzeli predstavitev:
Svetovni pokal 2025 se začenja 18. aprila na Kitajskem, septembra jih vrhunec sezone, svetovno prvenstvo v Južni Koreji, ki bo letos znova le v posamičnih disciplinah – kot tudi olimpijske igre 2028, na katerih se bodo tekmovalci prvič potegovali za tri komplete medalj.
Slovenska reprezentanca v športnem plezanju je tudi lani pisala zgodovino. Najboljša športna plezalka na svetu Janja Garnbret se je že drugič povzpela na vrh Olimpa, poleg tega pa zmagala na vseh tekmah, na katerih je nastopila. Drugič je na olimpijskih igrah nastopila tudi Mia Krampl, medtem ko je Luka Potočar kot prvi moški predstavnik zastopal Slovenijo na OI v športnem plezanju. Poleg olimpijcev sta navdušili mladinski svetovni prvakinji Jennifer Buckley in Rosa Rekar, na evropskem prvenstvu pa so se poleg Potočarja izkazali tudi Sara Čopar, Katja Debevec in Anže Peharc.
Poleg omenjenih v letu 2025 slovensko reprezentanco pod vodstvom selektorja Gorazda Hrena ter trenerjev Luke Fonda, Domna Švaba in nove okrepitve Anžeta Štremflja sestavljajo še športne plezalke Julija Kruder, Vita Lukan, Lučka Rakovec, Lana Skušek in Lucija Tarkuš ter športni plezalci Lovro Črep, Milan Preskar, Timotej Romšak in Zan Lovenjak Sudar. “Pred nami je poolimpijsko leto, mogoče za nekatere olimpijce iz Pariza nekoliko skrajšan koledar in osredotočenost na izbrane tekme, kot npr. za Janjo, a ne za vse, saj bo na prvih tekmah kar polovica nosilcev medalj (manjkajo Janja Garnbret, Brooke Raboutou in Jakob Schubert). Tekmovalci so se lahko spet osredotočili le na svoje discipline, kar jim je dalo dodatno motivacijo. Sezona bo klasično dolga s šestimi tekmami v balvanskem in šestimi v težavnostnem plezanju, končala pa se bo s svetovnim prvenstvom v Koreji. Glavni cilj za letos bo dobra predstava na domači tekmi v Kopru in seveda svetovno prvenstvo konec septembra,” je letošnjo sezono in cilje predstavil selektor Gorazd Hren.
“Sezono bomo odprli z balvani, in če bodo tekmovalci plezali tako dobro, kot so v pripravljalnem obdobju na simulacijah, ki smo jih imeli z nekaterimi tujimi reprezentancami, smo lahko zelo optimistični, seveda pa je ključno, da to pripravljenost pokažejo na tekmi,” se pred odhodom v Azijo zaveda Hren in dodaja: “V težavnosti smo vedno dobri, a še nismo povsem tam, kjer moramo biti, vendar se je treba zavedati, da je glavni del sezone šele v poletnem času.” Na prvo balvansko tekmo, ki bo od 18. do 20. aprila v Keqiau na Kitajskem, potujejo Debevec, Buckley, Čopar in Peharc, medtem ko na težavnost malo večja ekipa. V kitajskem Wujiangu bodo od 25. do 27. aprila nastopili Krampl, Lukan, Rekar, Čopar, Buckley in Potočar, na tekmi na Baliju v Indoneziji se jim pridruži še Črep.
Vrhunec sezone bo svetovno prvenstvo, ki bo letos znova le v posamičnih disciplinah – kot tudi olimpijske igre 2028, na katerih se bodo tekmovalci prvič potegovali za medalje v vseh treh posamičnih disciplinah. “Končno! Sicer sem velik kritik, da se to ni zgodilo že prej, ampak zelo vesel, da se je vsaj zdaj. Nekaj stvari je še nejasnih in potrebujemo dodatne informacije glede kvalifikacij, kvot … 76 tekmovalcev se morda sliši veliko, a ko to razdelimo med spole na tri discipline, bo po mojem predvidevanju v balvanih in težavnosti le po 12 mest na spol, kar je žal malo. Vsekakor pa je to za nas vesela novica, že samo Janja bo tako avtomatsko kandidatka za dve medalji, vsi ostali pa se bodo končno lahko povsem osredotočili na svojo disciplino in s tem povečali možnosti za uspeh,” ocenjuje Hren.
Mednarodna zveza za športno plezanje (IFSC) je za letošnjo sezono uvedla vrsto sprememb, predvsem na balvanskih tekmah. “Prva velika sprememba je točkovanje v balvanih, saj se od prejšnje variante s cono in vrhom v poskusih zdaj zbira točke – na vsakem balvanu imamo 10 in 25 točk, te pa se zmanjšajo s številom poskusov. V balvanih se tudi povečuje kvota nastopajočih tekmovalcev v polfinalu in finalu, tako da se izenači s težavnostjo. Od prejšnjih 20 (polfinale) in šest (finale) bo po novem 24 polfinalistov in osem finalistov,” je pojasnil pomočnik selektorja in trener Luka Fonda ter letošnje priprave na sezono ocenil kot kakovostne: “V našem trening centru je bilo precej postavljanja in dobrih treningov, trenirali smo tudi v Nemčiji (v Augsburgu in Münchnu), klasično v Innsbrucku in domačem Kopru. Zelo smo se potrudili za kakovostne in konstruktivne treninge, povabili in sodelovali smo s tujimi postavljavci ter mislim, da v sezono odhajamo dobro pripravljeni.”
Dvakratna olimpijska prvakinja Janja Garnbret (Šaleški AO), ki je bila lani že petič okronana za športnico leta, je letošnjo sezono zastavila bolj sproščeno, z manj tekmami. “Nastopila bom na tekmah v Innsbrucku, na domači tekmi v Kopru v začetku septembra in potem na svetovnem prvenstvu v Seulu. Ohraniti želim stik s tekmovalnim plezanjem, največji cilj letošnje sezone je svetovno prvenstvo. V Seul si želim priti v dobri formi in pripravljena napasti najvišja mesta. Za to delam in pravzaprav to ni nič novega. Na vsaki tekmi grem na zmago,” je odločena osemkratna svetovna prvakinja in dvakratna podprvakinja, ki jo je razveselila novica o treh disciplinah na naslednjih olimpijskih igrah: “Los Angeles je še daleč, čeprav smo ravno te dni prejeli krasno novico, da bo na voljo več kompletov medalj, in to je zagotovo dodatna motivacija. A v tem trenutku se posvečam projektom in sezoni, ki so pred mano. Časa za priprave in razmišljanje o LA-ju bo še dovolj.”
Lani si je po napornih olimpijskih igrah privoščila odklop s plezanjem v naravnih plezališčih, od koder je skoraj naravnost prišla na tekmo v Kopru – in zmagala. “Plezanje v naravi predstavlja povsem drugačno okolje, kar je največja razlika in dodana vrednost, predvsem v smislu mentalne sprostitve. Sprememba okolja prinese še večji zagon, ko se enkrat vrnem v dvorano na plastiko. V zadnjih letih ni bilo veliko časa za plezanje v skali, zato se želim zdaj temu bolj posvetiti. Se je pa plezanje tako razvilo, da je združevanje obojega zelo zahtevno, tako da je treba najti pravo ravnotežje,” je pojasnila 26-letna Korošica, ki ima velike projekte v naravnih stenah, tudi z oceno 9b+. Ta mejnik je kot prva ženska na svetu pred dnevi dosegla Američanka Brooke Raboutou, Janjina prijateljica in olimpijska podprvakinja v Parizu: “Vesela sem za Brooke. Ni skrivnost, da imam tudi jaz v načrtu podvige v naravnih stenah. Se pa vedno znova v skali nekaj naučim, vsaka lekcija je dragocena in jo z veseljem sprejmem. Motivacije mi zagotovo ne manjka, za to poskrbim sama, ne potrebujem ostalih. Nenazadnje so takšne tudi izkušnje vseh teh let na tekmovanjih, ko sem vedno v vlogi, ko nekaj branim in moram sama sebe gnati naprej.”
Slovenska reprezentanca v športnem plezanju deluje pod okriljem Planinske zveze Slovenije, predsednik katere Jože Rovan je poudaril: “V Planinski zvezi Slovenije smo izjemno ponosni in se vedno znova veselimo uspehov naših reprezentantov v športnem plezanju. V zadnjih letih smo dobili tudi nekaj novih plezalnih centrov, v katerih prekipeva mladostna energija. Na vrata pa že trka novi rod plezalcev, ki spet veliko obeta.”