Nuntiumas 11/25

Tedenski pregled časo-pisja, …

V Slovenskih novicah N.Č. pojasnjuje, kdo je izgubil življenje pod Grintovcem. Hrvaški planinec, ki je v (prejšnjo) nedeljo okoli poldneva tragično umrl, je bil osiješki inženir Ivan Rutnik (43), ki je živel in delal v Zagrebu. V nekem drugem zapisu (prav tako v SN) o tem dogodku se je namigovalo, da so vzrok za zdrs za cokle, ki so se nabrale na derezah. Ker podatkov ne policija in ne GRS o vzrokih niso (iz)dali, domnevamo, da je temu tako. Saj bi v primeru nošnje derezic “pooblaščeni” nedvomno hitro našli dežurnega krivca v opremi …
N.P. povzema, da je v petek, 28. februarja smrtonosni snežni plaz zasul gradbeniški tabor v severni Indiji, pri čemer je umrlo osem ljudi. Kljub katastrofi je 46 delavcev preživelih zahvaljujoč kovinskim zabojnikom, v katerih so prenočevali.
T.M. sprašuje, če ste mislili, da sta dve zlati olimpijski kolajni dovolj za adrenalinsko Korošico? Nikakor! Janja Garnbret se ne zadovolji zlahka z uspehi. Ne meri jih v medaljah in priznanjih, temveč v doseganju osebnih mejnikov. Pred dnevi je postavila še enega v plezalni karieri. Čeprav bi se rada večkrat podala med skale, kjer nanjo preži negotovost naravne smeri, je presrečna, da ji je uspelo preplezati eno najbolj težavnih doslej. Označena je kar z 8C, da imajo svetovni mojstri plezanja strahospoštovanje do tega, kar počne naš ženski pajek.
Darko Naraglav predstavlja Savinjčanko, zaljubljeno v naravo, bogatita čarobnost Himalaje in poezija.
Magda Šalamon je izkušena gornica, slikarka, pesnica, voditeljica in prostovoljka.

V Nedeljskem dnevniku je Katja Gleščič predstavila Jureta Griljca, direktorja letalskega podjetja Flycom Aviation, ki se ukvarja s helikopterskimi prevozi potnikov in specializiranimi operacijami v zraku. Najpogosteje lahko Flycomova helikopterja znamke Airbus vidimo leteti nad Julijskimi Alpami, ko oskrbujeta planinske koče, tudi Kredarico, z vsem, kar danes potrebujejo planinci, in odvažata v dolino njihove smeti. Ponujajo pa tudi panoramske helikopterske polete.

Na RTV T.J povzema, da so zaradi parjenja divjega petelina na Pokljuki prisiljeni sprejeti omejitve. Omejeno število obiskovalcev vse spremljevalne prireditve na Bledu. Bližajoče se tekme svetovnega pokala v biatlonu bodo na Pokljuki potekale v času parjenja divjega petelina. Organizatorji so bili zato primorani sprejeli več ukrepov, s katerimi so se strinjali tudi v javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP).

V Primorskem dnevniku pišejo, da so jamarji v Golokratni jami prvič opazili drobnovratnika. Redkega jamskega hrošča so že opazili v Pečini v Rubijah med Križem in Nabrežino.

Pri Dnevniku povzemajo STA o tem, da so pri Sežani odkrili nenavadno jamo. Pri kraju Orlek v bližini Sežane je sežanski jamar Matej Husu odkril novo jamo, ki ima vhod v Sloveniji, več kot polovica njenega doslej znanega podzemnega dela pa je v Italiji. Doslej so pregledali del jame in izmerili 265 metrov dolžine rovov in 175 metrov globine. Jama po predvidevanjih leži blizu podzemnega toka reke Reke, ki ga želijo doseči.

Na Radio Robin Vanja Trkman piše, da na Bevkovem trgu v Novi Gorici kraljuje plezalna stena, ki jo bodo selili še v Gorico in Šempeter.

V Gorenjskem Glasu gre Jelena Justin tja, kjer je burja doma. Veliki rob (1237 m), in Kucelj (1237 m) – Tura nad Vipavsko dolino. Če ujamemo pravi čas, bomo bogato nagrajeni s čudovito floro na pobočjih Čavenskega pogorja.
Alenka Brun poroča, da so na Jezerskem so na pustno nedeljo povabili na Smuk jezerskih smučarskih korenin. Gre za tradicionalno pustno in do neke mere tudi športno obarvan dogodek z obilico humorja, ki je po ugotavljanju nekaterih domačinov star že več kot šestdeset let.

Matej Podgoršek na SiOLu slikovito vabi na potep z volkovi po samotni pešpoti na Slavnik primorski Triglav.

Ste se kdaj vprašali, zakaj noben novinar ne poroča realno z dejstvi in stroški o popoplavni obnovi? Ne sme? Odgovor je v vpetosti kapitala v medije in politiko. Kot primer je besedilo Žana Urbanije v Delu, kjer meni, da je Slovenija na vrhu lestvice pripravljenosti na naravne nesreče. Podnebne spremembe spodbujajo naravne nesreče. Poplave leta 2023 so povečale pripravljenost Slovencev, ki so zdaj med najbolje pripravljenimi v EU. Vsak normalen pa ve, da je bolje preprečiti kot pa …

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja