Naveza iztrgana, pripravnik umrl

Slovenske novice, 26. januar 2018

USODNA ROKAVICA

Blizu slapu Čedca na Jezerskem naveza dveh alpinistov padla v globino Smrtno se je ponesrečil Dragomir Grce, ranjen tudi soplezalec.

Pogled z Jezerskega na območje Čedce.
Foto: Špela Ankele

ZGORNJE JEZERSKO –  Policija je sporočila, da se je v torek okrog poldneva na Jezerskem zgodila gorska nesreča, v kateri se je 42-letni plezalec smrtno ponesrečil, njegov 28-letni soplezalec pa se je ranil, zato so ga s helikopterjem odpeljali na zdravljenje v ljubljanski klinični center. Zgodilo se je v steni blizu slapa Čedca, in to v trenutku, ko sta se plezalca z vrvjo in plezalno opremo spuščala čez skalni skok. Popustilo je varovališče in naveza iz Ljubljane je padla v globino.
Kot smo izvedeli, so imeli gorski reševalci kar precej težav pri določitvi točne lokacije nesreče, kajti iz besed poškodovanega, ki je sprožil klic na 112, so sprva razbrali, da se je zgodila pod Ravensko Kočno. Helikopterska ekipa, ki je teren pregledovala iz zraka, ju ni opazila tam, marveč v Makekovi Kočni. Točneje, mlajši, 28-letni A. R., ki je poklical na pomoč, ter okoli petnajst let starejši Dragomir Dragan Grce, ki je ob padcu umrl, sta bila na južnem pobočju Špegovca, na območju plezalne smeri, imenovane Izgubljene rokavice.

Nekoč najvišji slap Slap Čedca nad Zgornjim Jezerskim je bil še pred devetimi leti najvišji slovenski slap, saj je voda prek skal padala 138 metrov v globino. Napajal se je s snežnico izpod 2540 metrov visoke Jezerske Kočne in 2126 metrov visokega Velikega kupa. Najbolj izrazit je bil od konca aprila do začetka julija, ko se je topil sneg nad njim, takrat in ob večjem deževju je postal dvopramenski. Voda je pod njim poniknila v melišču in se skobacala na plan kot Mlinaršica. Profesor Anton Ramovš je v 80. letih prejšnjega stoletja v knjigi Slapovi Slovenije zapisal, da je Čedca po nastanku med najmlajšimi na Slovenskem in da so mu dnevi šteti. Devetnajstega maja 2008 ponoči se je eden od simbolov Jezerskega znašel pod podiranjem kamenja, delovanje zemeljskih silnic nad predelom slapa se je nadaljevalo do 11. junija tistega leta, ko se je v dopoldanskih urah zrušila stena pod Škofovo glavo, prek katere je tekel slap. Čedca se je zmanjšala le na 20 metrov prostega pada.

Poleg ekipe za gorsko reševanje v helikopterju se je na teren podalo še šest gorskih reševalcev z Jezerskega, ki jih je vodil Drejc Karničar, poveljnik postaje GRS Jezersko. Skupaj s pripadniki gorske enote policije so ob vznožju stene, kjer sta po padcu obstala plezalca, oskrbeli poškodovanega ter ga pripravili za transport do zdravstvene ustanove, nato pa prevzeli še pokojnega in ga prepeljali v dolino.

Lani so naše gore po podatkih Gorske reševalne zveze vzele 16 gornikov, leto prej jih je v slovenskih hribih umrlo 23. Letošnja prva žrtev se je v preteklosti že znašel v izjemno nevarnem položaju v ostenju.

Reševanje omenjenega in njegove soplezalke Neve Capuder je potekalo februarja 2009 na Bovškem. Takrat se je pripravniška naveza Capuder-Grce podala v Zeleni žleb na Rombon, 2208 metrov visok vrh severno od Bovca, ki se drži Kaninske skupine, zvečer pa posredovala informacijo o svojih težavah v steni. Helikopter ju je pobral na vrhu Rombona, čeprav sta zaradi lepega vremena kanila sestopiti sama in sta pomoč sprva zavračala.

Čedca že zahtevala smrtno žrtev Šestega oktobra pred štirimi leti se je 58-letni Ljubljančan Branko Peče sredi dopoldneva namenil po brezpotju čez območje Čedce na Vratca in do Češke koče. Ustavil se je pri gozdarjih, z njimi pokramljal in odšel naprej. Po dobri uri in pol so gozdarji iz smeri Čedce zaslišali krike. Pečetu je najbrž spodrsnilo na prehodu v grapo in padel je v prepad. Truplo so našli gorski reševalci.

Takrat je Grce plezal sedmo leto, kot je povedal, si vzponov ni beležil: »Alpinizem mi predstavlja subkulturo, ne kariere, zaradi tega sem še zmeraj trmasti pripravnik in plezam nepomembne smeri.« Žal je bila smer Izgubljene rokavice zanj usodna.

Špela Ankele, Boštjan Fon

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja