Našli truplo brata Reinholda Messnerja

Večer, 19. 08. 2005

Nanga Parbat je po 35 letih “spustil” svojo žrtev Bo najdba razjasnila dolgoletni spor najuspešnejšega osvajalca osemtisočakov in njegove takratne odprave?

Nanga Parbat je usodna gora za nemške alpiniste, tudi za Reinholda Messnerja, ki je ta 8125 metrov visoki vrh v Himalaji osvojil že večkrat. Pred 35 leti se je tam med njuno skupno odpravo smrtno ponesrečil njegov mlajši brat Günther. Do danes ni jasno, v kakšnih okoliščinah je umrl. O tem, kako naj bi se bila nesreča zgodila, se je med južnotirolskim alpinistom in njegovimi nekdanjimi kolegi vnel oster spor, ki so ga obravnavali tudi na več sodiščih. Messner je večkrat napovedal, da bo najpomembnejši dokaz truplo njegovega brata, ko ga bodo našli tam, kjer naj bi po njegovih besedah bilo.

Zdaj je gora “spustila” truplo Güntherja Messnerja, kar je potrdil tudi Reinhold, ki se trenutno mudi na tem območju. Messnerjev glasnik Neem Khan je iz Islamabada sporočil, da so alpinisti truplo našli že pred nekaj tedni v bližini baznega tabora Diamir na višini 4600 metrov. Messner je spoznal jopič svojega brata in čevlje, ki so jih izdelali posebej za takratno odpravo. Nesporno je le, da je, da je Günther 27. junija 1970 spontano sledil bratu, ki se je sam odpravil proti vrhu gore, ga dohitel, nakar sta skupaj osvojila vrh.

Po šestih dneh se je Reinhold hudo izčrpan in z ozeblinami na nogah ponovno srečal s člani odprave, vendar brez Güntherja. Kar 30 let nihče ni govoril o okoliščinah njegove smrti, nato pa so med predstavitvijo neke knjige v Münchnu na dan privrela potlačena čustva. Messner trdi, da nekdanji kolegi alpinisti njegovega brata sploh niso iskali, potem ko se z njim ni vrnil z vrha. Drugi člani tedanje odprave so zaradi njegovih očitkov zelo prizadeti. Hans Saler in Max von Kienlin sta objavila tezo, da je Messner svojega brata samega poslal nazaj po običajni poti, sam pa naj bi bil skušal sestopiti po drugi strani vrha in si tako prislužiti svetovno slavo. Messner, ki bo 17. septembra dopolnil 61 let, je te očitke označil za obrekovanje. Skupaj z bratom naj bi bila sestopala po do tedaj neznani poti na Diamirski strani. Oslabljeni Günther se je preveč bal sestopa po Rupalski steni. “Toda sestop po neznani Diamirski strani je bil velika norost, zanj pa tudi ni bilo nobenega argumenta,” poudarja gorski vodnik in član tedanje odprave Jürgen Winkler. Messner je povedal, da je čakajočega Güntherja po dveh dneh in nočeh skupnega sestopa na spodnji steni verjetno odnesel plaz, medtem ko je sam raziskoval nadaljnjo pot v dolino.

Zdaj odkrito truplo naj bi bilo po Khanovih besedah desetletja ležalo na 7000 metrih višine, šele zdaj pa ga je ledenik ponesel do baznega tabora. To pa po besedah njegovih nekdanjih kolegov še ne pomeni, da sta dejansko skupaj sestopala z vrha in da se nista ločila. Hkrati tudi ne dokazuje, kje in kako je dejansko umrl Günter in kako dolgo je bil Reinhold z njim.

dpa

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja