Članek v Corriere della Sera, ki ga je napisala Paola d’Amico, z naslovom “Rastline nas bodo rešile: pojedo več ogljikovega dioksida, kot smo mislili,” povzema študijo, objavljeno v znanstveni reviji Nature. Študija, ki jo je razvila Univerza Cornell, kaže, da je bila količina CO2, odstranjenega iz atmosfere s fotosintezo, doslej močno podcenjena.
Raziskovalci so z novim modelom ocenili, da drevesa in gozdovi absorbirajo približno 31 % več ogljikovega dioksida iz atmosfere, kot se je prej mislilo. To bi lahko pomenilo večjo vlogo dreves in gozdov pri blaženju podnebne krize, vendar pa so raziskovalci in strokovnjaki skeptični glede teh ugotovitev.
Alessio Collalti, vodilni raziskovalec pri Cnr, pojasnjuje, da je članek Corriere preveč poenostavljen in prihaja do prenagljenih zaključkov. Nova študija govori o oceni bruto primarne proizvodnje ogljika (GPP) v rastlinah, ne pa o neto primarni proizvodnji ogljika (NPP), kar pomeni, da ni dovolj podatkov za sklepe o dejanski učinkovitosti dreves pri zmanjševanju CO2.
Objavljen nov javni razpis za odpravljanje zaraščanja na kmetijskih zemljiščih
29. 7. 2024
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v petek v Uradnem listu RS, številka 63/2024, objavilo 2. javni razpis za ukrep odpravljanje zaraščanja na kmetijskih zemljiščih, s katerim je razpisalo milijon evrov nepovratnih sredstev.
Kljub novim ocenam nas drevesa ne bodo rešila sama po sebi. Pomembno je zmanjšati emisije plinov, ki spreminjajo podnebje, in zaščititi ter povečati svetovno gozdno površino, da bomo lahko upočasnili napredovanje podnebne krize.