Ljudska pravica, 19. marec 1959

Zakaj je bilo treba proglasiti Veliko planino in dolino Kamniške Bistrice za narodna parka? Iz doline Kamniške Bistrice (meje narodnega parka potekajo po okoliških gorskih grebenih, vanj pa spadajo vse stranske doline, kot so: Korošica, Veliki Krvavec pod Jermanovim turnom, Konec, Repov kot in Kamniška Bela) je predvidena okrog 2200 m dolga kabinska žičnica na Veliko planino; spodnja postaja bo v bližini bivšega Dedkovega kamnoloma, zgornja pa Za plečem pod Gradiščem. Predvidena žičnica bo pripomogla k hitrejšemu razvoju turizma v tem delu Kamniških Alp — novi počitniški domovi, planinske koče, okrevališča, smučišča itd.
Da se pravočasno uredi gradbeni režim na Velikoplaninski planoti oziroma, da se prepreči samovoljno postavljanje objektov, je bil že izdelan zazidalni načrt za področja, kjer bodo lahko stali turistični objekti. Zato je tudi planota Velike planine razdeljena po predlogu o narodnem parku na dva dela. Vzhodni del planote z Veliko, Malo in Gojško planino je posebno zaščiteno področje in ostane nedotaknjeno. Tod stoji sedaj nad sto pastirskih stanov, kjer v juniju, juliju in avgustu planšarijo pastirji iz vasi južno pod Kamniškimi Alpami. Devet mesecev v letu pa zasedajo te ustanove turisti in smučarji. Ta prvobitna, slikovito grupirana naselja pastirskih stanov so etnografska posebnost in turistična privlačnost Kamniških Alp. Znan je velikoplaninski stan ovalnega tlorisa, ki izvira še iz srednjega veka; ohranjen je samo na Veliki planini in le še deloma na Krvavcu in Osredku. Ker bo to področje narodni park, bo ta redkost zaščitena in ohranjena. V prihodnje bodo smeli graditi turistične objekte le na zahodnem delu planote, zahodno od Koritnega vrha do Gradišča. Ta visokogorski svet je odprt proti osrednjemu grebenu Kamniških Alp, poživljajo pa ga zaplate rušja, prijazne lokve in viharniki. Tod so še izredna smučišča. Vsi turistični objekti (manjša naselja počitniških koč okoli osrednjega turističnega objekta, zgrajeni na prijaznih gorskih zelenicah med rušjem in skalami) bodo prilagojeni tradicionalnemu načinu gradnje pastirskih stanov na Veliki planini in ostalemu gorskemu okolju. Planšarstvo, ki se bo nemoteno razvijalo na vzhodnem delu narodnega parka Velike planine, pa bo dajalo turističnim naseljem mleko in mlečne izdelke.

Dolina Kamniške Bistrice ima bogato alpsko rastlinstvo in živalstvo ter polno prirodnih zanimivosti, kot so: soteska Predaselj z naravnim mostom, dolina Repovega kota, Medvedja jama v Mokrici, dolina Kamniške Bele z Ogrlicami, Uženjaki in temačno severno steno Rzenika, kraški škrapasti Veliki in Mali podi pod Skuto, znameniti ledeniški balvani Žagana peč, Sivnica, Pintarska peč in Zauberštajn, znane pa so tudi Rokovnjaške luknje nad domom v Kamniški Bistrici. Že nova avtomobilska cesta v dolino Kamniške Bistrice je odprla v to področje pot številnim turistom. Z zgraditvijo žičnice na Veliko planino pa se bo obisk še bolj povečal. Da se vskladijo potrebe naraščajočega turizma, ki nudi tod našim delovnim ljudem pouk in oddih, s potrebo po ohranitvi prvobitne gorske pokrajine v vsej njeni lepoti, so bili potrebni zavarovalni ukrepi — proglasitev doline Kamniške Bistrice za narodni park. Zato bodo morali vse predvidene gradnje v dolini Kamniške Bistrice (novi planinski dom in druge) prilagoditi posebnemu urbanističnemu načrtu, da ne bodo motile tega izredno lepega gorskega okolja.