Komentar na članke v časopisih

v zvezi z reševanjem in GRS

Ob prebiranju udarnih naslovov , ki se praviloma pričnejo v časopisu VEČER, se mi poraja vtis, da je ta časopis medijski sponzor akcije vnašanja razdora med gorske reševalce in PZS oziroma PD, ki sestavljajo PZS.
V časopisih ob tem ni zaslediti, kakšne prednosti bodo po odcepitvi reševalcev imeli obiskovalci gora.

Ali morda to pomeni, da bodo člane PZS odslej reševali reševalci, ki so ostali zvesti PZS, vse ostale, ki tudi po zaslugi medijev ne čutijo potrebe da bi bili član planinske organizacije, pa reševalci, ki so postali samostojni, čeprav ne verjamem, da so izstopili tudi iz planinskih društev, kjer so delovali doslej. Ostajajo pa seveda tudi gasilci, ki bi tudi radi reševali na svojih območjih.

Očitno postaja reševanje zelo dobičkonosna dejavnost, zato se bo verjetno pojavila še kakšna profesionalna reševalna organizacija, ki bo zagotavljala hitro, učinkovito in ceneno reševanje in tako kandidirala na državna sredstva. Tudi takšni poskusi so že bili. Ko pa bo postalo zavarovanje za obisk gora obvezno,se bo tisti ki bo plačeval reševanje pričel tudi tržno obnašati..
Zakaj pa kot gorska državica ne bi imeli reševalcev kar v vsaki gorski vasici. Ideja, da bi gasilci prevzeli tudi tovrstna reševanja, se itak že udejanjajo, posel pa bodo dobili tisti mladi alpinisti, ki jih sedaj nihče ne vključi.
S sklepom novo ustanovljene zveze gorskih reševalcev je lov odprt.

Da pa dela ne bo zmanjkalo bodo poskrbeli tisti junaki, ki so na primer v kamniškem koncu še pričeli odstranjevati opremo za varovanje v smereh, ki so postale dostopne tudi navadnim smrtnikom (Zupanova v Koglu in še marsikje). Sedaj je poskrbljeno, da bo tak obiskovalec zašel v mišnico iz katere brez pomoči reševalcev ne bo rešitve. V časopisu bomo spet lahko prebirali o »mobi plezalcih«, ki bodo zaradi neprimerne opremljenosti morali plačati stroške reševanja.

Da pa dela reševalcem ne bo zmanjkalo, bo potrebno preprečiti tudi preventivno delovanje planinskih društev in prostovoljnih planinskih vodnikov. Aktivnosti da bi izničili vse zasluge PZS na tem področju je že zaslediti tudi v nekaterih časopisnih člankih.

Reševalci se hvalijo, kako je njihova zasluga za sprejem osnovne zakonodaje, ki obiskovalce gora postavlja v neenakopraven položaj nasproti drugim. Upam da bo PZS uspela preprečiti sprejem takšnih podzakonskih aktov, ki bodo dejansko omogočali kaznovanje obiskovalcev gora, zato ker skrbijo za svoje zdravje in prihranijo ogromna sredstva zdravstveni blagajni. Stroški reševanja so samo kapljica v primerjavi s stroški zdravljenja zaradi neaktivnosti prebivalstva.

PZS bo morala klub vsemu , še naprej skrbeti za preventivno delovanje z razvijanjem prostovoljnega vodništva in usposabljanje svojega članstva za varno hojo v gore.
Tudi prostovoljni vodniki bodo morali povzdigniti svoj glas in zahtevati , da bo njihovo humanitarno delo tudi navzven vidno po enotnih oblačilih, kot to velja za reševalce. Ali se gorski reševalci in državni organi sploh zavedajo koliko dela jim prihranijo ti vodniki.

Naj ostane akcija GRS samo spodbuda za trezen premislek in skupno akcijo vseh, ki se sedaj v PZS ukvarjajo z varno hojo v gore in v skrajnem primeru tudi z reševanjem.
Zavedajmo se, da je bolje preprečevati, kot pa reševati. Predvsem pa je pomembno sodelovati.

Upam, da bodo k temu pripomogli tudi mediji s korektnimi informacijami o kompletnem delu PZS, predvsem pa novo vodstvo, ki bo izvoljeno na sklicani skupščini PZS konec tedna.

Franc Štibernik
Predsednik PD Grosuplje

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja