Je alpinizem (le) za bledolične?

Znano podjetje za gorsko tehnično opremo je lansiralo oglas s temnopolto manekenko in kar dežujejo rasistični komentarji. Za nekatere neverjetno, a gore niso za vsakogar …
Lani je južnotirolsko podjetje posnelo video. Protagonist je bil nasmejani Južni Sudanec, ki je danes francoski državljan in prebiva v Nici, oblečen v tehnično majico in z nahrbtnikom na ramenih. Pred nekaj dnevi, ob začetku sezonskih razprodaj, so na Salewinih Facebook straneh ponovno objavili fotografijo istega modela in tu se je začela katastrofa: stran je preplavil plaz komentarjev, nekaj pozitivnih, večina rasističnih in celo groženj o prihodnjih bojkotih znamke. Salewa je odgovoril(a) na edini možni način: z brisanjem neprimernih sporočil (ne pasice, ki je ostala). Direktor trženja Thomas Aichner je ob tem izjavil, da se Alpe predstavljajo kot last tistih, ki tam živijo, pripadajo pa vsem tistim, ki jih spoštujejo!

Problem reprezentativnosti je zagotovo bolj občuten v Združenih državah Amerike, kjer je afro skupnost številna in odmevi rasne segregacije še naprej prehajajo skozi družbo. Ravno v Ameriki so se rodile izkušnje, kot je Full Circle, skupnost temnopoltih alpinistov, ki ji pripada tudi Saal, ki je sedem svojih članov popeljala na vrh Everesta. Abby Dione celo govori o »dekolonizaciji« Everesta, pri čemer ni mislila samo na temnopolte vrhove , ampak tudi na vse Šerpe, ki so bili zgodovinsko gledano (začenši s Tenzingom Norgayem) premalo zastopani v »beli« pripovedi« o alpinizmu.

Vse se vrti okrog (iste) osi, pa pripišimo še mi, …

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja