Olimpijska prvaka zmagovalca tudi v Kopru
Najuspešnejša športna plezalka vseh časov Janja Garnbret je svojo vrhunsko pripravljenost pokazala tudi na domači tekmi in tako najlepše mogoče še enkrat proslavila zlato olimpijsko medaljo iz Pariza. V moški konkurenci je prav tako slavil olimpijski prvak, Britanec Toby Roberts. Olimpijsko vzdušje so v Kopru pričarali tudi zlata judoistka Andreja Leški, srebrni kajtar Toni Vodišek, športnoplezalna olimpijca Mia Krampl in Luka Potočar ter šesttisočglava množica navijačev – med njimi tudi predsednica Nataša Pirc Musar -, ki je v Kopru bučno podprla dvakratno olimpijsko prvakinjo.
Prva v Parizu, prva v Kopru! Slovenska športnoplezalna junakinja Janja Garnbret je navdušila domače navijače z vnovično zmago na tekmi svetovnega pokala v težavnostnem plezanju v Kopru, že svojo 46. v svetovnem pokalu. “V Kopru je bilo kar blizu popolnosti, torej s tremi vrhovi v kvalifikacijah in polfinalu, danes v finalu skoraj do vrha, skoraj popolno. Če potegnem črto pod letošnjo sezono, pa sem na vsaki tekmi, kjer sem nastopila, zmagala, tako da bi si dala petko,” je kar žarela 25-letna Korošica. Drugega mesta se je veselila Avstrijka Jessica Pilz, bronasta v Parizu, tretjega pa Američanka Annie Sanders.
“Kopra sem se zelo veselila, ker mi je vedno fajn nastopati pred domačim občinstvom, vsako leto bolje, letos mi je bilo pa najbolje. Res sem uživala od kvalifikacij do polfinala in zdaj finala. Vse mi je padlo pod roko, res sem se počutila, da gre samo od sebe, in res sem bila sproščena. Finalna smer mi je bila zelo všeč, hitro plezljiva, z zelo malo pavzami, vse gibe si moral iti prav, kajti sicer te je pobralo za naslednje gibe, tako da je bila dobra,” je bila zadovoljna Garnbret, hvaležna tudi za množično navijaško podporo: “Tako fajn, kot mi je bilo letos v Kopru, mi še ni bilo. Res hvala vsem, ki so me prišli spodbujat in gledat. Če ne bi bila tekma v Kopru, ne bi tekmovala. Ker pa je domače občinstvo, ki mi že ves čas daje toliko podpore in ljubezni, sem jim s tem vrnila, da sem se lahko pokazala tudi doma.” Šesttisočglava množica je dihala z dvakratno olimpijsko prvakinjo in jo nagrajevala z bučnim navijanjem, ki ji je dalo krila skoraj do vrha finalne smeri. PRVA, generalni sponzor slovenske reprezentance v športnem plezanju in dogodka, pa je prvih 500 kupcev vstopnic nagradila z nepozabnim doživetjem tekme v navijaški coni.
V moški konkurenci je slavil Britanec Toby Roberts, aktualni olimpijski prvak, ki je odlično formo iz Pariza pokazal tudi v Sloveniji in prepričljivo zmagal. Lanski zmagovalec koprske tekme Sorato Anraku, tudi olimpijski podprvak, je osvojil srebro, tretji pa je bil Francoz Sam Avezou, evropski podprvak v težavnosti. “Smer mi je bila izjemno všeč, prav tako vzdušje na tekmi. Pred finalom sem bil nervozen, ker je bilo kar nekaj nezanesljivih gibov. Res sem dal vse od sebe in zelo sem vesel zmage v Kopru. Sem prihajam na tekmo, ker mi je mesto tako všeč, res je odlično prizorišče tekme svetovnega pokala, ki je ena mojih najljubših v sezoni,” je bil navdušen 19-letni Britanec Roberts, ki je Koper izbral za svojo prvo tekmo po olimpijskih igrah, ter še poudaril, da se zelo dobro počuti, ker je zanj precej bolj sproščeno in manj stresno.
Na startu koprske tekme je bilo 58 tekmovalk in 58 tekmovalcev, med njimi kar 18-članska slovenska ekipa, ki je bila tretjinsko uspešna z uvrstitvijo v polfinale. Poleg Janje so najbolje opravile Mia Krampl, ki je za en gib zgrešila finale in tekmo končala na 11. mestu, ter Jenny Buckley in Sara Čopar pol giba nižje, sicer pa na 14. oz. 15. mestu. V polfinalu sta nastopili tudi Lucija Tarkuš in Rosa Rekar, ki sta se uvrstili na 21. oz. 22. mesto. Polfinale se je za las – in prvič v karieri – izmuznil Viti Lukan na 27. mestu, ki je bila lani pred domačimi navijači tretja. Razočaran je bil tudi Luka Potočar, zmagovalec tekme v Kopru pred dvema letoma, ki se je po napaki v prvi kvalifikacijski smeri in solidnem plezanju v drugi uvrstil na 30. mesto.
“Domače tekme so vedno nekaj posebnega. Podpora domačih navijačev, še posebej družine in prijateljev, ti da še dodatno moč in zagon. Poleg tega mi je všeč, ker je Koper edina tekma, ki je na obali. Na morju je vedno vse bolj sproščeno in zdi se mi, da to vzdušje name vpliva tudi na tekmi. Počutim se bolj sproščeno in med plezanjem sem še vsakič uživala,” je tokrat kot navijačica v finalu dejala dvakratna olimpijka Mia Krampl, prvi Slovenec na olimpijskih igrah v športnem plezanju Luka Potočar pa je dodal: “Tekma v Kopru mi je tako ljuba, ker je pri nas in pred domačimi navijači. Vem tudi, kako dolga je tradicija svetovnih pokalov v Sloveniji in Koper jo po Kranju uspešno nadaljuje, kar je res odlično. Mislim, da je meni kot tudi ostalim slovenskim plezalcem ta tekma zelo pri srcu in je vedno nekaj posebnega v vseh pogledih. Tudi stena je precej drugačna od večine sten svetovnih pokalov in to je še dodaten plus, saj so tekme še zanimivejše.”
Tekmo je z obiskom počastila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Olimpijsko vzdušje sta v večtisočglavi množici navijačev podoživela tudi prejemnika olimpijskih medalj v Parizu: zlata judoistka Andreja Leški in srebrni kajtar Toni Vodišek. “Danes sem prvič na plezalni tekmi in sploh na koprskem plezališču. Vesela sem, da lahko na takšen način podpiram Janjo. Super bi bilo, če bi se redno srečevali na tekmah. Če smo letos tukaj, mogoče drugo leto na tatamiju in pozneje še na morju,” je soolimpijca povabila Leški, Vodišek pa je užival v olimpijskem vzdušju: “Zaradi Janje sem prišel danes s tekme v Avstriji, prekinil sem jo. Obljubila je, da bo zmagala, in to obljubo je držala. Danes je tu veliko olimpijskega, noro vzdušje, ki so ga pripravili organizatorji in obiskovalci. Čestitke vsem tekmovalcem, še posebej zlati Janji. Noro sem vesel, da se je toliko ljudi zbralo na dogodku v majhnem Kopru. Lani sem tukaj navijal in Janjo spoznal na hitro, zdaj jo poznam osebno in lahko potrdim, da je takšna faca, kot je na steni, tudi v živo.”
Slovensko reprezentanco v športnem plezanju pod vodstvom selektorja Gorazda Hrena in trenerjev Luke Fonda in Domna Švaba so zastopali tudi Katja Debevec (35.), Milan Preskar (35.), Lana Skušek (36.), Martin Bergant (39.), ki je na domači tekmi sklenil tekmovalno kariero, Lana Gorič (41.), Lovro Črep (41.), Gorazd Jurekovič (41.), Zala Mlakar Starič (44.), Luka Jerman (50.) in Samo Golob (57.).
Na zunanji steni Plezalnega kluba Koper Plus Climbing je tekmovalo kar 16 olimpijcev iz Pariza. “Velika čast je imeti na tekmi toliko olimpijcev in tudi drugih odličnih plezalcev, da lahko širša javnost v živo doživi res vrhunsko plezanje. Kako so v resnici težke te smeri, bi vsak najbolje videl, če bi prišel pod smer in prijel prva dva oprimka. To so tako zahtevne smeri, da si jih mi kot običajni plezalci ne moremo predstavljati. Tekmovalci so res dobri kot hudič! Se je pa znova videla razlika med Janjo in preostalimi plezalkami, ko jo gledaš, se vse zdi preprosto. Ona je neverjetna, ona je izjemna, lahko bi šla v moško smer. Da imaš vsako leto na domači tekmi olimpijsko prvakinjo, se ne zgodi kar tako, to je velika čast,” je bil zadovoljen vodja športnega dela tekme svetovnega pokala Tomo Česen. Tekmovalne smeri v Kopru je letos dodobra začinila mednarodna peterica postavljavcev: Japonec Hiroshi Okano, Anglež Yann Genoux, Američan Ryan Sewell in Slovenca Miha Hribar in Dominik Fon.
“Tekma svetovnega pokala v težavnosti je v Kopru pričarala športnoplezalne olimpijske igre v malem. Janja Garnbret je bila prva v Parizu in prva v Kopru, v veliko čast nam je bilo, da sta jo navijaško podprla tudi olimpijska prvakinja Andreja Leški in podprvak Toni Vodišek, pa tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Vzdušje ob šesttisočglavi množici je bilo osupljivo, Janja je tako pred domačimi navijači v velikem slogu še enkrat proslavila svojo olimpijsko zmago. Za tako dobro tekmo pa stoji močna ekipa, tako zaposlenih na Planinski zvezi Slovenije kot vseh tistih, ki so že vrsto let del organizacijske ekipe,” je piko na i pristavil organizacijski vodja tekme SP v Kopru Matej Planko.
“Tekma v Kopru je fenomenalen spektakel! To je to, kar slovensko športno plezanje nujno potrebuje. Takšno vzdušje, toliko ljudi, to je kot Planica, to je slovenski praznik plezanja!” se strinja tudi trener Janje Garnbret Roman Krajnik, ki priznava, da ni preprosto biti njen trener: “Ni preprosto spremljati in delati s tekmovalko, ki je takšna perfekcionistka in takšna delavka hkrati, ter seveda željna zmagovati in praktično nič drugega. Zagotovo ni lahko, po drugi strani pa je neizmerno veselje, če se najde prava kemija, če je vse tako, kot mora biti, konec koncev je super.”
Manca Ogrin
predstavnica Planinske zveze Slovenije za odnose z javnostmi