Danes je neznansko lepo biti utrujen…

Tomaž Jakofčič iz Baze: V treh dneh smo kot prvi na alpski način preplezali Eternal Flame (VIII-, A2, 1000 m)

TrangoBaza: 13.09.2004: Po samo dnevu počitka po Trango Monku, zaradi iztekajočega se Mihovega bivanja tu pod Trangom, smo 9. septembra odšli spat na sedlo in nato v treh dneh preplezali smer Eternal Flame (VIII-, A2, 1000 m) v Nameless tower (6230 m), kot prvi v alpskem slogu in tako bili letos edini na vrhu Namlessa.

Smer je ena najbolj opevanih in preskušanih himalajskih skalnih smeri zato preseneča majhno število uspešnih ponovitev. Smer je imela pred nami le štiri uspešne vzpone (do vrha gore), vse z izdatno pomočjo v naprej pritrjenih vrvi. Bilo je tudi nekaj poizkusov alpskega vzpona (tudi asa granita kot sta Timmy O Neil in Miles Smart, pa Antonie in Sandrine De Choudens…). Najboljšim so se poizkusi končali (kot tudi mnogim s pritrjenimi vrvmi) na koncu skalnega stebra. Tam je potrebno spraviti bicepse v nahrbtnik, iz njega pa izvleči ledno orodje in se v “alpskem” kombiniranem svetu v štirih dolgih raztežajih povzpeti na zelo lep, ošiljen vrh.
Z vrha smo v samo petih urah sestopili v bazo na odlično večerjo mojstra Javeda, ki je poskrbel tudi za slavnostno umetniško predstavo s plesom, petjem in glasbo.
Danes zjutraj je Miha že krenil iz baze proti domu kjer ima študijske obeznosti. S Klemnom pa bova še štiri dni ležala, jedla in morda preplezala še kak meter skale na bližnjih balvanih nato pa odšla tudi midva.

Kot zanimivost lahko povem, da je s tremi Nemci pred tednom dni prišel v bazo tudi kuhar slovenske odprave pod vodstvom Frančka Kneza iz leta 1987.

P.s.: Včeraj telefon ni hotel delati zato pošiljam z dnevom zamude…

Salam alejkum!
Tomaž Jakofčič

KOMENTAR:

Pavle Kozjek, 14. 09. 2004

Čestitke !

Ob tej priliki morda le še stavek, dva na rob diskusiji o tem, kaj je v alpinizmu kvalitetno in kaj ne.

NOVICE o pomembnejših slovenskih vzponih (literarni prispevki so nekaj drugega…) so v naši in tuji STROKOVNI alpinistični javnosti zaenkrat še prisotne in zaželjene. Ker so pogledi na to vprašanje tako različni: morda te objave lahko vzamemo za dokaj objektivno merilo kvalitete – ali pa smo mnenja, da je tudi strokovno alpinistično javnost mogoče zlahka in na hitro »nafarbati«?

Pa še glede kategorizacije: kdor je spremljal poteze OKS v zadnjem času (med drugim tudi izbor nekaterih športnikov za OI, pa še kaj…) je mogoče nad takšnimi odločitvami vsaj malo manj presenečen.

Upam, da bomo alpinisti v tem primeru znali nastopiti enotno.

Lep pozdrav

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja