Dnevnik, 19. marec 2007
BOVEC – Izjemno slabe vremenske razmere v zgornjem Posočju, še posebej v visokogorju, so preprečile, da bi skupina sedmih gorskih reševalcev iz Bovca prišla do dveh alpinistov iz Cerkna, ki sta v nedeljo zvečer ostala 2600 metrov visoko v steni Mangarta.
Kaže, da sta precenila svoje zmožnosti, da bosta v enem dnevu splezala eno izmed zahtevnih smeri. Najprej sta zašla, nato pa ju je prehitela še noč. Po mobilnem telefonu sta poklicala pomoč, vendar zaradi slabega vremena in noči, bovški reševalci niso mogli v akcijo.
»Nekaj minut pred 18. uro sem dobil klic iz stene. Ker nisem mogel ugotoviti, kje natančno sta alpinista, ki sta poklicala na pomoč, sem se povezal z izkušenim alpinistom Petrom Podgornikom, ki dodobra pozna vse poti na Mangartu. Z njegovo pomočjo sta se uspela rešiti iz stene in prišla na vrh. Alpinistoma sem svetoval, da naj se poskušata ponoči spustiti po italijanski smeri v dolino, kajti napovedovali so slabo vreme. Odločila sta se za bivakiranje na vrhu,« je povedal načelnik bovške gorske reševalne službe Lado Mrakič.
Včeraj zjutraj je stekla akcija reševanja. Proti vrhu Mangarta se je podalo sedem članov GRS. Vreme je bilo sila neugodno in o pomoči helikopterja ni bilo govora. »Reševalci so se s težavo prebijali proti vrhu. Bil je pravi sodni dan. Ogrožali so jih tudi snežni plazovi. Akcijo sem pozno popoldne prekinil. Reševalci so se vrnili v Bovec,« je še povedal Lado Mrakič in dodal, da danes z reševanjem ne bo moč nadaljevati, saj so ogrožena življenja reševalcev. Na območju Mangarta je zapadlo kar pol metra snega in na vsakem koraku se prožijo snežni plazovi. Dogovarjajo se tudi s tolminskimi reševalci. Ob sedanjih vremenskih razmerah se bo moč v gore po mnenju strokovnjakov, podati šele v sredo. Rešitev je le v helikopterju, ki pa se zaenkrat še ne more podati v akcijo.
Izvedeli smo, da gre za alpinista stara 23 in 26 let in da sta razmeroma dobro opremljena, saj imata s seboj tudi vrečo za bivakiranje. Lado Mrakič je obema dal nasvete, kako naj preživita na gori. Včeraj ob 10. uri se je s pogrešanima alpinistoma prekinila tudi povezava preko mobilnega telefona. Tako nihče ne ve, kaj se dogaja na gori. Naj dodamo, da so bovški reševalci pred tremi leti približno ob istem času in v podobnih vremenskih pogojih, reševali madžarska alpinista.
Jani Alič
KOMENTARJA:
Silvo Likar, 20. 03. 2007
Reševalci so jima v nedeljo popovdne sporočili, kako priti iz smeri ter jima rekli, naj si uredita bivak ker zaradi pregoste megle ne bi mogla sama sestopati. Je pa tudi velik problem to, ker GRS Bovec ni hotel organizirati nočnega reševanja kljub temu, da so vedeli za zelo slabo vremensko napoved ki je prihajala. Kot drugo je ta grs tako dokler mislijo sami, da jih lahko rešijo, se jim ne sme nobena druga skupina pridružit in to je ogromen problem kajti v nedeljo zvečer ju je bilo pripravljeno it rešit veliko drugih reševalcev. Sedaj pa je že malo kasno kej ne da.
Silvo Likar, 20. 03. 2007
Še to.
S tem kar sem napisal nočem blatiti nikogar, kajti vso čast vsem reševalcem, ki se sploh podajo v kaj takšnega in reskirajo svoja življenja za življenja drugih. Pač pa bi rad poudaril samo to, kakšen problem povzroča birokracija v vseh teh stvareh.