V soboto dve tragediji v našem visokogorju. Spodnji Rokav usoden za Tržičana, Triglav za Hrvata.
Slovenske novice – 5. avgust 2019
Mojstrana – Za nami je črn vikend v gorah. V soboto sta se v le nekaj urah zgodili dve tragediji. Četrt čez osmo zjutraj je iz stene Spodnjega Rokava padel Jure Ribnikariz Seničnega pri Tržiču. S soplezalcem, ki se ni poškodoval, sta bila na višini okoli 2200 metrov, do vrha ju je ločilo le še 300 višinskih metrov. Strokovnjaki menijo, da Spodnji Rokav, ki začenja Rokavsko skupino in pogorje Škrlatice, spada med naše najbolj nevarne in nedostopne vrhove. Poleg tega da je treba pozornost nameniti skali, ki ni vedno dovolj trdna za vzpon, je osvojitev vrha te samotne in malo znane, skoraj anonimne gore v Julijskih Alpah tudi orientacijsko precej zahtevna. Kaj se je dogajalo v steni, ostaja skrivnost, saj je bilo tudi policijsko poročilo o nesreči precej skopo in poroča le o tem, da helikopterska posadka za reševanje žal ni mogla več pomagati, gornik je umrl na kraju nesreče.
»Jure je bil ekstremen tekač, sodeloval je tudi na teku na planiško velikanko. Tekel je na Kriško goro skoraj vsak dan. Letel je z jadralnim padalom, zanj ga je navdušil moj mož, ki ga je popeljal v tandemu. Nedolgo po tem je Jure že opravil izpit za pilota jadralnega padala,« je o nesrečnem 34-letniku dejala Mateja Čadež iz podjetja Grašca iz Križ pri Tržiču. »Bil je res srčen fant. Pretekel je Tržiško transverzalo v 24 urah skupaj z Markom Rakovcem. Na prvem mestu mu je bil šport, bil je tudi promotor naših tekaških izdelkov.«
Ribnikar je ves svoj prosti čas posvečal ekstremnim športnim podvigom, bil je denimo zmagovalec kranjske zimske tekaške lige. »Imela sva tekaško prijateljstvo. Bil je prijazen in nasmejan, poln posebne energije. Vedno me je objel, ko sva se srečala. Pogrešal bom to njegovo prijaznost,« je o ekstremnem športniku povedal Rakovec.
Intervencije gorskih reševalcev so se v soboto kar vrstile. Med drugim je helikopter moral posredovati na Mojstrovki, kjer je s poti zašla planinka, na Jezerskem so gorski reševalci pomagali plezalki iz zagate v opremljeni ferati, v bližini Martuljških slapov pa je planincu v glavo priletel kamen in ga poškodoval. Okoli treh popoldne je klic na pomoč napovedal še drugo sobotno tragedijo v gorah. Tokrat je šlo za nesrečo na Triglavu. Hrvaški gornik je ob sestopu izgubil ravnotežje in padel v globel proti triglavskemu domu Planika. Domnevajo, da ob sestopu ni uporabljal varnostnega kompleta ali pa ga je korak na kraju, kjer ni nameščenih varoval, zanesel preveč na rob, kjer je izgubil ravnotežje in omahnil v globino. Tudi tokrat helikopterska posadka za reševanje v gorah ni mogla več pomagati.
Po uradni statistiki Gorske reševalne zveze Slovenije je do sobote zvečer v naših gorah umrlo že 12 ljudi, poleg tega so morali gorski reševalci posredovati še v naslednjih dvanajstih smrtnih primerih oseb na drugih območjih. Število posredovanj v teh dneh strmo narašča, do zdaj so gorski reševalci posredovali že v 331 primerih, najbolj obremenjeni postaji pa sta Bohinj in Tolmin, saj sta skupno opravili skoraj eno tretjino vseh posredovanj. Skrb vzbujajoče je dejstvo, da je bilo lani v naših gorah 14 gorniških nesreč s smrtnim izidom, letos pa smo našteli že ducat smrtnih žrtev.
»V gorah sem vsak dan in vidim, da glede na to, kaj vse se tam počne, je nesreč malo,« pravi Matjaž Šerkezi, inštruktor gorskega reševanja in strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije, ki je pred kratkim izdala preventivno zgibanko v slovenskem in angleškem jeziku z naslovom Varneje v gore. »Oprema gornikov je dobra, včasih kar zavidljiva, težavo pa vidim v tem, da je mnogi ne znajo uporabljati oziroma ne vedo, čemu služi.«
Boštjan Fon