Alpinistični razgledi 70/1998

VSEBINA

02  Umetnost ustvarjanja zgodovine

03  Pionirji alpinizma – Matthias Auckenthaler

12  Veliki intervju z Erikom Švabom

23  Slovenska šola v Nepalu  

28  Nejc Zaplotnik kot mit

29  Pisma bralcev

30  Gore moškim 

33  Oprema

36  Razgledi po svetu

40  Iz kartoteke prvenstvenih vzponov      

41  Obrazec Poročilo o prvenstvenih smereh

UMETNOST USTVARJANJA ZGODOVINE

  Napisati uvodnik za Razglede je v bistvu zoprna naloga. Če nočeš jamrati, kot jamra Bine, bi moral pisati o čem, kar zadeva vsebino revije, le ta pa je … in si spet na začetku, pri jamranju. In tega imamo bralci, če nas sploh še kaj je in ne prejemamo Razgledov le zaradi lepšega, že zdavnaj vrh glave.

  Madona me vse skupaj jezi. Bine je namreč prav to, kar si njegovi »delodajalci« želijo. Mila, delovna duša, ki ji ni vseeno, kaj se bo z Razgledi zgodilo. Pa gremo … Tristranski uvodnik, pet strani nezlektoriranega teksta, dve strani ukradenega prevoda, članek zapisan v naboru znakov, ki je bil nekompatibilen s konverterjem oblikovalčeve programske opreme in je namesto z ž-ji posejan s kvadratki, legendarni pionirji, tehnična eksotika z enega od XY seminarjev, ponatis diplome, pisma bralcev in to je to? Jovo na novo!

  Boris ima prav. Revija brez avtorskih člankov in fotografij ni nobena revija. OK, barve so luksus, ampak še tovarniška glasila ne živijo le od pisem bralcev in prevedenih člankov. Odgovor ali izgovor? Stara zgodba, ni denarja. Brez denarja ni člankov, brez teh pa tudi bralcev ne.

  Je pa tale bilten, če je vsaj to in ni le zapisnik s sestankov z nekoliko boljšima platnicama, nadvse priročen in pripraven za objavo najrazličnejših programov, načrtov, planov in ostalih sklepov KA-ja in njegovih podkomisij. Tako naše modro, presvitlo vodstvo kontaktira z bazo, z nami. O tem, da nas je samo milijon, ne bom pisal, verjetno nas, naročnikov iz navade, ni niti tristo, ostali berejo raje Grif in Climbing in večina jih za Razglede še slišala ni. Bine popravi me, če se motim.

  Zadnjič sem nekje prebral, da v samoti Tihega oceana, tam nekje v bližini Fidžija lebdi otoček, palme, banane, dekleta in ostale pritekline si seveda lahko predstavljate sami, z 9.552 prebivalci. Samostojni državi načeluje šef 34 glavega parlamenta. Sledi vprašanje vredno samega Bora Štrancarja: »Koliko glav je, če lahko 35 glav odloča o življenjih 95-ih stotin ljudi, preveč v naši presvitli Komisiji?« In kar me zanima še bolj, kaj tam počnejo in zakaj nihče noče biti njen načelnik?

  Da, da, KA, naša krovna organizacija. Organizacija, ki ji v desetih letih, odkar imam v planinski izkaznici odtisnjen pečat, da sem registriran kot alpinist in kot tak upravičen do dodatnega popusta pri spanju na skupnih ležiščih, ni uspelo prepričati fotrov na PZS-ju, da bi lahko popust tudi v resnici uveljavil. Sicer pa, zakaj bi se trudili, saj vendar vsak pleza zase. Catch as you catch can.

  In tako lahko v Razgledih vsaj enkrat na leto beremo o tem, kam se kdo odpravlja ali bo naredil, koliko denarja nas, pardon, ga bo podvig stal in kje na lestvici nacionalnih interesov je njegovo mesto. Malo nagravžno je sicer, da o stotisočih tolarjev piše ravno v umirajoči reviji, pa vendar, papir prenese vse … in Razgledi so vendar glasilo Komisije za alpinizem. In vse bolj le to.

  Ideja!? Žrtvujmo eno leto mednarodnih uspehov, financirajmo le najnujnejše akcije v tujini in tiste, ki so povezane z izobraževanjem, preostanek denarja pa namenimo Razgledom. Prepričan sem, da bi s tem njihov problem rešili za nekaj let. Poleg tega pa bi najboljše, naše idole, prisilili, da bi sami stopili do sponzorjev šok terapija.

  Tako, nisem jamral in nisem pisal o vsebini. Kritiziral sem. Lahko bi rekli, da sem kritizer. Povsem upravičeno. Pa vendar je vse, kar sem zapisal, brez pomena. Zame, ker je preteklost, za dotične, ker tega ni. Dokler KA ne bo tudi moja Komisija, je namreč ne rabim, saj lahko za vse, kar alpinističnega počnem, enako uspešno ne poskrbim tudi sam. Umetnost ustvarjanja zgodovine bom tako raje prepustil tistim, ki res vedo kaj delajo.

Simon Slejko

Naslovna stran: Erik Švab v smeri »Uporniška« v S steni Kanjavca

foto: Giovani Bazo

Alpinistični razgledi – interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev

Izdaja: Komisija za alpinizem PZS

Glavni in odgovorni urednik: Bine Mlač

Namestnica glavnega in odgovornega urednika: Mateja Pate

Člani: Breda Činč – Juhant, Alenka Jamnik, Dare Juhant, France Malešič in Mojmir Štangelj

Grafično oblikovanje: Nada Mlač

Naslov za naročnino: KA PZS – za A. R., Dvoržakova 9, 1000 Ljubljana.

Naslov za pošiljanje člankov: Bine Mlač, Cesta 27. aprila 1, Ljubljana, tel.: 12 13 250 – med 6.30 in 7.30 uro zjutraj, E-mail: nada.mlac@siol.net

Tisk: Tiskarna miGraf, Stegne 11, Ljubljana

Vsi rokopisi, fotografije in razni drugi materiali, primerni za objavo v Alpinističnih razgledih, so dobrodošli. Zaželjeno je, da je na kuverti podan naslov pošiljatelja, da bomo lahko materiale vrnili. Fotografije naj bodo opremljene s podatki o kraju, času, motivu in z imenom ter priimkom avtorja posnetka. Teksti so lahko tudi na disketi (3,5″).

ISSN-1318-0754

Na podlagi zakona o prometnem davku (Ur. list št 4/92) daje Ministrstvo za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Alpine Association of Slovenia, Dvoržakova 9, Ljubljana, št.: JP/jr TAJ/0561 z dne 21.2.1992, mnenje, da se štejejo publikacije Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med proizvode informativnega značaja iz 13. točke tarifne številke 3, za katere se plačuje davek od prometa proizvodov po stopnji 5%.

Alpinistični razgledi 70 by Blaž Grapar

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja