VSEBINA
068 Uvod
069 BINE MLAČ Pionirji alpinizma – Amilcare Crétier
077 BINE MLAČ Njihova pragorniška prizorišča
078 Zbiralec in gorski vodnik – Bojan Pograjc
082 BOJAN POČKAR Skoraj neresnično
084 DARJA ZAPLOTNIK Zgodba o stari bikolorki
085 MARKO ČAR Pisma, mnenja, vidiki …
085 TONE ŠKARJA Pisma, mnenja, vidiki …
087 BOŽO JORDAN
087 TONE GOLNAR »Še ena doktrina več«, ali zakaj in kako smo se odločili za novi koncept alpinistične šole
088 MARTIN ŠOLAR Dopolnilo h Kroniki smučanja slovenskih alpinistov
089 MARTIN ŠOLAR Ledno plezanje za pokal Bohinja 1996
091 prevedel ALEŠ LIPNIK Kdaj vzpon ni vzpon – Mnenje
092 PAVLE ŠEGULA Plazovi, nevarnost za gornike, alpiniste in smučarje 095 PAVLE ŠEGULA Vprašanja
098 PAVLE ŠEGULA Lavinski balon ABS
100 MARJAN HOČEVAR Lavinske žolne
106 MILENKO ARNEJŠEK Svedrovci v stenah
110 BINE MLAČ V šolskem svetu ledeniških razpok
115 MONIKA KAMBIČ Cerro Lopez (Bariloche)
116 RADO LAPANJA Slap v bližini vasi Na Skali (Trenta)
116 RADO LAPANJA Slap Koršeljc (Trenta)
117 CIRIL VELKOVRH Slovenska alpinistična in plezalska bibliografija za leto 1995
119 FRANCE MALEŠIČ Kronika smrtnih nesreč v gorah
122 ALENKA MONIKA SIMČIČ Kotiček poezije
UVOD
»Pojdi naprej, inu beri skerbnu, druge dobre bukve, da ti
postaneš vučen, moder in brumen … bug tebi dodeli duha
te modrosti, pejdi živi, inu jimu se dobro.«
(Iz časov razsvetljenstva)
Kaj vse lahko naredimo mi uredniki različnih gorniških glasil in revij, kaj pa načelniki odsekov, da bi imeli celih 365 dni v letu Dan gorniške knjige. Glede na naš topogléden odnos do knjig pravzaprav nič.
Morda pa bi vseeno veljalo poskusiti in na nek način začeti spreminjati obstoječe stanje in ob tem pokazati malo več dobre volje.
O tej problematiki sem tudi sam kar precej časa razmišljal. Zato bom zdaj v mejah svojih uredniških pristojnosti ter preostalega prostega časa, ki ga žal nimam, nekaj malega, kar seda določenega, ukrenil, in upam, da bo moj zgled pritegnil še koga. Pravzaprav pobožno upam, da se bo kaj takega zares zgodilo.
Ker ima vsaka pravljica nekaj glavnih junakov, naj začnem pri »ta glavnih«, se pravi naših načelnikih in načelnicah. Vprašanje se glasi: Kaj bi lahko oni naredili za našo gorniško knjigo vsak dan, kaj pa enkrat na leto?
– Samo še tega se manjka, mar ne?
Greh ni poskusiti. Vsaj enkrat na leto razložite svojim članom, kje se dajo kupiti ustrezne knjige, kaj jim vi priporočate in kaj sodi v obvezno alpinistično branje. Od tem ne bi bilo slabo, da jim na prvem jesenskem sestanku ali na začetku alpinistične šole poveste, kaj naj si od tovrstne literature polagoma kupijo, kajti to, »kar smo vam rekli, vsekakor sodi na vaše tečajniške oziroma pripravniške knjižne police«.
Načelniki bi lahko tudi enkrat na leto povabili enega, dva ali celo tri avtorje knjig, ki bi predstavili svoje izdelke, odgovorili na morebitna vprašanja prisotnih itn. Če bi imeli avtorji možnost, da bi ob taki priložnosti prodali še kako knjigo, s posvetilom seveda, pa bi to bilo več, kot zgoraj omenjeni nič. Moj predlog: Gospodje načelniki in gospodične načelnice to možnost le vzemite v svoj letni programski pretres.
Poleg tega bi načelnikom namignil, da poskusijo malce svetovati oziroma svojim članom razložiti vsaj naslednje pojme: kaj je to promocijska prodaja, kaj je to prednaročilo, kaj pa je kataloška prodaja. To je, da malo pomagam, tudi možnost, da se knjiga dobi ceneje. Včasih tudi krepko ceneje, ker ni posrednikov, marž itn.
Ker že ves čas uporabljam besedico kaj in hkrati delovne naloge tovorim na tuji hrbet, naj vprašam še sebe: Kaj pa ti?
Že v naslednji številki bom v posebni rubriki Mali oglasi vpeljal prodajo in (iz)menjavo gorniških knjig, vodnikov, starih in novejših revij itn.
V neki drugi rubriki, ki bo predstavljala nekakšno stalno »izložbo« knjig, bom le-to skušal napolniti s presojami, krajšimi opisi bralnih vtisov, cenami, razprodajami, objavami založnikov, sprehodi po naših in tujih antikvarijatih, z novostmi na tujih trgih itd.
Za konec vabim vse, ki so tako ali drugače za mojo zamisel, da se čimprej oglasijo, da kaj kratkega in jedrnatega napišejo, da svetujejo, zlasti v primeru, če se s tem ukvarjajo poklicno, skratka, da mi pomagajo premakniti nekaj, kar se v tej naši alpski deželici ne da premakniti.
Seveda bo marsikdo takoj postavil previdno vprašanje: Koliko pa vse to stane? Nič za zdaj in za v prihodnje. Kajti pri Razgledih smo še kako zainteresirani, da se na našem malem slovenskem trgu knjig te stvari začnejo nagibati v neko drugo, bolj obetavno smer. V prid vseh nas in tudi tistih, ki niso naši, a so nam naklonjeni, saj kupujejo »naše« knjige.
Morda se bodo letos spet zbrale vse generacije alpinistov in športnih plezalcev različnih barv in odtenkov na kakšni skromni proslavi 70-letnice prvega vzpona Mire Marko Debelakove po severni steni Špika. Če bi tam, se pravi na morebitnem srečanju, uredili kakšno skromno izložbico naših knjig (vem, kako bi to uredil brez problemov), glasil, revij, takole za 70 let nazaj, in če bo tam padla kakšna spodbudna beseda prisotnih članov KA, PZVA, PZS … množico udeležencev pa popestrila prisotnost kakega malo cenejšega založnika (vsaj tisti slavnostni dan) itn., bo nemara vse drugače.
Se strinjate? Kdo je za? Če ste vsi proti pa kdaj drugič.
Urednik
Naslovna in zadnja stran:
V lednih vesinah Piz Rosega in Punte Penie (Marmolada); foto Bojan Pograjc
Interno glasilo slovenskih alpinistov in športnih plezalcev.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana.
To številko so uredili člani uredništva AR: Glavni in odgovorni urednik:
Bine Mlač. Računalniški prelom: Nada Mlač. Člani: Milenko Arnejšek, Breda Činč – Juhant, Dare Juhant, Aleš Lipnik, France Malešič, Mojmir Štangelj in Miro Štebe; in drugi sodelavci: Marko Čar, Tone Golnar, Marjan Hočevar, Bojan Jordan, Bojan Počkar, Bojan Pograjc, Alenka – Monika Simčič, Pavle Šegula, Tone Škarja, Martin Šolar, Ciril Velkovrh in Darja Zaplotnik
Tiskarna: miGraf Grafične storitve Hruševska 130, Bizovik
Na podlagi zakona o prometnem davku (Ur. list RS it. 4/92) daje Ministrstvo za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Alpine Association of Slovenia, Dvoržakova 9, Ljubljana, št.: JP/jr TAJ/0561 z dne 21. 2. 1992 Mnenje, da seštejejo publikacije Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med proizvode informativnega značaja iz 13. točke tarifne številke 3, za katere se plačuje davek od prometa proizvodov po stopnji 5 %.