VSEBINA

4 Bine MLAČ Samo bedaki in konji
5 Bine MLAČ Luis Trenker
8 prevedel Aleš LIPNIK Leni
11 Miro ŠTEBE Janez Jeglič
16 Jani BELE Za koga?
17 Miro ŠTEBE Je še čas za tuhtanje?
19 Vanja A. FURLAN Zadnji neosvojeni sedemtisočak – Džanu
21 Petra VENCELJ Vrtoglavi tango nad razpenjenim oceanom
22 Alenka SIMČIČ Utrinek
23 Peter MARKIČ Žlico polagam popolnoma pravilno
27 Tone GOLNAR Ocena vetrnega kompleta in jope
27 Jani BELE Pozor, plezalni pas!
29 Miroslav ČINČ Gibljiva lekarna – zdravila v nahrbtniku
30 Pavle ŠEGULA Navodilo za opis nesreče v plazu
32 prevedel dr. Jože ČETINA Poškodbe gibalnega sistema
37 Lazaros POLITAKIS in Zoran VASIĆ Varovanje in poškodbe pri plezanju
39 France MALEŠIČ Kronika hudih gorskih nesreč pri nas
42 prevedla Breda ČINČ Granit
43 Bojan ZUPET Gorsko izrazje
45 Bojan POČKAR Prišna glava
46 Pavle KOZJEK Izbor prvenstvenih smeri
SAMO BEDAKI IN KONJI
»Bodočnost je nejasna in nepredvidljiva,« nam včasih komaj razumljivo pove vidno utrujena ali iznervirana učiteljica življenja Zgodovina. Doslej ni bilo dobro, a je nekako šlo za silo, lahko pa postane mnogo mnogo slabše, nam pravkar razlaga stara gospa. Smo in živimo v svetu, kjer nista in še dolgo časa ne bosta prevladali moč ustvarjalnosti in plemenitost uma. Še naprej bo to svet (sistem) brezštevilnih poskusov in zmot, usodno pomešanih vzrokov in posledic, vsakršnih osebnih dram in pretresljivih množičnih tragedij. Bedaki in konji bi lahko o tem povedali še kaj več. Ve se kakšni. »Poklic politik je najbolj nemoralen poklic na svetu,« že petdeset let zatrjuje dvakratni Nobelov nagrajenec Linus Pauling. Da je politika kurba, pa ne bi smelo biti nobenega dvoma. Bolj milo frazo »ma, pusti bedaka na miru,« je mogoče preprosto izustiti, ker ta nikogar ne zadeva, zlasti če leti na odsotne. Težje pa je, če tak bedak postane stvarnost in se nam kot nekakšen brencelj usede na delovno grbo. Trije bedaki mimogrede dokažejo pametnemu, da je neumen. Ko človek postane sit vsega, si kar sam reče: Jaz sem čisto navaden bedak.
Glede konjev je vsa stvar nekoliko bolj zapletena. Kolikor konjev, toliko usod. Eden je vprežno živinče, drugi je dodobra osedlan in ga neusmiljeno jahajo, da bolečin zaradi ostrog sploh ne omenjamo, tretjega imajo za tekmovanje, na katerem se sklepajo stave in posli, četrtega pravkar transportirajo v klavnico, peti … Obstaja še ena fraza: Končno sem na konju. Tak revež ne vidi ali noče videti, da je pravzaprav pod njim. Saj ni nujno, da mora biti prav na konju. Evo, človek nič slabega sluteč pripleza na zeleno vejo in šele tam zgoraj vidi, kajpak ko udobno sedi na njej, koliko drvarjev je okoli njega. Sicer pa beseda ni konj, mar ne? Je potemtakem urednik, ki se ubada z besedami drugih, konj? Če ima beseda kakšen namen in poslanstvo, potem zagotovo je, pravi naš znani komunikolog Slavko Splichal. Dobro, časi, ko so takim in podobnim konjem natikali plašnice ali jih suvali v zadnjo plat, so verjetno mimo. Resda bi zgoraj omenjena stara gospa lahko skeptično pripomnila: Nič se ne ve. Toda zdaj in tukaj je najpomembnejše, da je konj dobro podkovan. V marsičem, seveda. Kajti v nasprotnem je težko zadovoljiti stare in mlade, potegniti voz malo naprej, in se hkrati ukvarjati še s kakšnimi sto-tridesetimi opravili. Desk top publisher ni za bedake, se večkrat izza velikega zaslona oglasi kakšen kratkovidni konj. Konj pa postane bedak, kadar hoče vse narediti sam. To enostavno ne gre. Zato mora vpreči tudi druge. V obilici znanja in učinkoviti organizaciji dela je moč. Onega drugega, ki ni konj, vse to kar je bilo do zdaj napisano seveda ne zanima. Pobožno si želi redno izhajanje, znosno ceno in vsebino, ki mu največ da. Ker ve ali sluti, kakšno je stanje v konjušnici, se mora sprijazniti z neizogibnim dejstvom: poštna kočija pač prihaja, kadar prihaja.
No, pa dajmo (slabo) tovrstno šalo in prispodobo na stran in si oglejmo nekaj konjske statistike. Na Alpinistične razglede je stalno naročenih 78 naročnikov iz predvojne generacije, 175 je iz štiridesetih, petdesetih, šestdesetih in sedemdesetih let tega stoletja. Med ostalimi naročniki je tudi 19 (22?) športnih plezalcev. Najstarejši naročnik ima 91 let, najmlajši pa jih bo imel letos oktobra 16. Ljubljančani z bližnjo okolico pokupijo 43 procentov vseh izvodov. Procentualno, na število hiš največ pokupijo na Zgornjem Jezerskem. Nekoliko preseneča tudi to, da gre v Zasavje in na Dolenjsko več izvodov kot na Gorenjsko. V rajnko Jugoslavijo je doslej romalo 23 izvodov. Od teh 9 v Zagreb. Doslej sta v dvanajstih letih izhajanja AR uradno odjavila 2 (dva) jezna in razočarana naročnika, z neplačevanjem pa se je »odjavilo« še 73 trdovratnih konj. To je 6 in nekaj na leto. Brez problemov prodamo 550 izvodov, potem pa se začne zatikati. Preklemanski (za)tiči se redno pojavljajo v nekaterih odsekih, kjer mislijo, da so konji žvečilni gumi. Enkrat pokupijo kar 50 izvodov, drugič pa samo 6. Ko se veselo oglasijo tretjič, bi radi »tokrat« 30. Cena tega oziroma takega početja pa dela konjem bele grive, saj poznejše zidanje cene ima tudi svojo ceno. Fotolit ali filmska folija za platnice AR stane, recimo 200 DEM (op. tiskarji računajo samo v trdi valuti). Če tiskamo in prodamo 200 izvodov, je to 1 DEM za platnice, če tiskamo in prodamo 1000 izvodov, je to 0,2 DEM za platnico, če pa tiskamo 200 izvodov in prodamo samo 100, je to 2 DEM po platnici. Tistih 100 izvodov, ki jih v tem primeru nismo prodali, se v obliki lepega minusa 100 DEM prizida platnicam naslednje številke. Pod trhlo predpostavko, da ne bo inflacije, znaša cena naslednjih platnic 300 DEM.
Naprej vas s tem ne bi utrujali, a dobro je vedeti, da se prav zaradi tega marsikateri konj vpraša: do kdaj, bedak? A vseeno, ko izidejo novi Alpinistični razgledi, je vse drugače. Bolj sproščeno in na nek način bolj veselo. Takrat se začno kovati novi načrti. Tudi tekanja je za nekaj časa manj. Vse slabo ali utrudljivo se pozabi, prispodobe pa zvečine zamrejo. To zadnje pa je značilno le za človeka, ki zmore na mah igrati več vlog. Vloga konja je le ena mnogih.
Bine MLAČ
Naslovna stran: Marko Prezelj v južni steni Štruce. 1. Z.P. smeri »Sanjsko potovanje«. Foto: Matjaž Wiegele; AO Kamnik.
Izdaja Komisija za alpinizem pri PZS, Dvoržakova 9, Ljubljana. Naročnina plačljiva od številke do številke na žiro račun 50101 – 678 – 47046 s pripisom za Alpinistične razglede.
To številko so pripravili člani uredništva in sodelavci Alpinističnih razgledov:
Jani BELE, Jože ČETINA, Breda ČINČ, Miroslav ČINČ, Tone GOLNAR, Vanja A. FURLAN, Alenka JAMNIK, Janez JEGLIČ, Pavle KOZJEK, Aleš LIPNIK, France MALEŠIČ, Peter MARKIČ, Bine MLAČ (v začasni vlogi glavnega in odgovornega urednika), Nada MLAČ (DTP), Aleš PIRC, Bojan POČKAR, Lazaros POLITAKIS, Alenka SIMČIČ, Pavle ŠEGULA, Mojmir ŠTANGELJ, Miro ŠTEBE, Zoran VASIĆ, Petra VENCELJ, Bojan ZUPET.
Fotoliti: MK – Tiskarna, Ljubljana
Tisk: MRKUN-OVCA Irena, Kolarjeva 31, Ljubljana
Na podlagi odloka o spremembah odloka o soglasju k zakonu o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev (Ur. list RS, št. 7/91) daje Ministrstvo RS za informiranje na vlogo Planinske zveze Slovenije, Ljubljana, Dvoržakova 9, z dne 26.2.1991 MNENJE, da štejejo Planinski vestnik, Obvestila PZS in Alpinistični razgledi med grafične izdelke, za katere se ne plačuje temeljni davek od prometa proizvodov.