Vabijo v Pamir in na Kavkaz
Letos je Federacija alpinizma SSSR poslala vabilo (z odlično natisnjenim barvnim prospektom) za obisk tudi naši planinski organizaciji. Tabora v Kavkazu bosta dva (med 25. junijem in 24. julijem ter 27. julijem in 25. avgustom, tri dni bivanja v Moskvi), cena na udeleženca pa je 600 dolarjev in seveda prevoz do Moskve. Tabor »Pamir 75« bo trajal od 10. julija do 15. avgusta (27 dni v taboru pod Pikom Lenina, 5 dni na izletu Taškent-Buhara-Samarkand in 3 dni Moskva). Cena je 1000 dolarjev. Koordinacijska komisija za alpinizem PZJ bo razposlala podroben dopis vsem alpinističnim odsekom, komisija za odpravo v tuja gorstva PZS, pa bo sprejemala prijave in dajala tudi potrebne informacije.
Tečaj za letalske pomočnike
Danes popoldne se bodo na Bledu sestali gorski reševalci, ki bodo sodelovali na nadaljevalnem tečaju za letalske pomočnike, ki ga RSNZ organizira na Pokljuki. Tečaj bo trajal do nedelje popoldne in bo prav gotovo kvalitetno vplival na potek helikopterskih reševanj.
Turni smuk prek Pohorja
AO TAM vabi na turni smuk prek Pohorja, ki bo v soboto in nedeljo. Zbor bo v petek, 28. t. m., zvečer v Ruški koči, iz katere bodo udeleženci naslednji dan odšli proti Pesku in Ribniški koči, kjer bodo prenočili. V nedeljo je predvideno nadaljevanje čez Malo Kepo v Slovenj Gradec (možen bo seveda tudi sestop v Dravsko dolino ali v Mislinjo). Posebne prijave niso potrebne.
Zimski začetniški tečaj
Zimski alpinistični začetniški tečaj se bo začel v ponedeljek, 3. marca, v Erjavčevi koči na Vršiču. Zbor udeležencev bo v nedeljo zvečer ob 21. uri, posebej opozarjamo na popolno zimsko alpinistično opremo.
Začasna rešitev
Vodstvo alpinističnega odseka PD Ljubljana-matica nam je sporočilo, da so s pomočjo krajevne skupnosti Stara Ljubljana vsaj začasno rešili problem rednega tedenskega sestajanja, in vodenja alpinistične šole. KS jim je za ob četrtkih zvečer posodila svojo dvoranico na vogalu Gosposke in Židovske ulice (za Univerzo). Torej – sestanki kot po navadi.
Nova literatura
Na Češkoslovaškem izdajo vsako leto kar zajeten kup gorniške literature in ker je (vsaj v grobem) dokaj razumljiva tudi našim alpinistom, jo radi naročajo. V kratkem pričakujemo knjigo Jaromira Wolfa (Reka imenem Červanky) o ekspediciji »Makalu 1973« (cena 25Kčs), učbenik »Zaklady horolezectvi« avtorja Vladimirja Prochazke (23 Kčs) in knjigo »Zeme, stepi a hor« (o mongolskih gorah, 17 Kčs), ki sta jo napisala Pruša in Domansky.
Novice iz Patagonije
Naš rojak Jure Skvarča je v navezi z znanim argentinskim alpinistom Serranom že drugič zaman poskušal preplezati Moyano v Patagoniji. Vzrok pa spet ni bilo slabo vreme, temveč tehnične težave. Škoda, da je njegov brat Peter, ki ima na tem področju še največ izkušeni še vedno na znanstvenem delu na Antarktiki.
Vreme pa so izkoristili Švicarji, ki so 6. januarja splezali na Fitz Roy in nato še na Aguho Bifida (med C. Torrom in Pier Giorgiom). V vzhodni steni pa niso imeli uspeha (na vrsti je bili zopet prosluli »pilar«) Avstralci. Tema dvema odpravama so se konec januarja priključili še Argentinci, ki bodo skušali (tako kot Švicarji) ponoviti kalifornijsko smer na Fitz Roy.
AO Ravne in AS Prevalje
Združena alpinistična kolektiva sta pred kratkim sprejela bogat program, ki ga bodo ob pomoči strokovnega odbora za alpinizem pri TTKS skušali uresničiti do septembra. Začetna alpinistična šola, Paklenica, tečaj v Kamniških, tabor v Vratih, ledeniški tečaj pod Grossglocknerjem, tabor v Martuljku itd. Za enovitejši razvoj mladih pa so izbrali mentorje, ki bodo skrbeli za posamezne skupine pripravnikov.
Prečenje Pirina
Češkoslovaški alpinisti so se v zadnjih letih že večkrat izkazali z velikopoteznimi grebenskimi prečenji. Spomnimo se samo na (dvakrat!) skoraj mesec dni dolgo prečenje 150 vrhov celotnih Tater. Na prečenje so odšli tudi na Madžarsko in letos še v Bolgarijo. Od 28. decembra do 3. januarja so kljub zelo slabim razmeram prečili celoten greben Pirina štirje češkoslovaški alpinisti.
Kangčendzenga
Začetkom meseca je v Nepal odpotovala mešana osemčlanska nemško-avstrijska alpinistična odprava pod vodstvom Siegfrida Eberlija iz Innsbrucka. Ob pomoči 250 nosačev nameravajo spraviti na ledenik Yalung okoli 5 ton prtljage, potem pa ob podpori 16 Šerp poskusiti vzpon na Zahodni (8433 m) in Južni (8490 m) vrh Kangčendzenge.
Film Kavkaz 74
Na lanski alpinistični odpravi v Kavkaz je Marjan Prelog-Jaka posnel skoraj enourni 8 mm film, ki ga rad pokaže prijateljem, predvajal pa ga je tudi že na sestankih nekaterih drugih AO. Vodstva odsekov, ki bi želela organizirati predvajanje, naj mu pišejo na naslov: M. Prelog, Cankarjeva 18, 63325 ŠOŠTANJ.
Slepa jamarka in alpinistka
Kolete Richar se je rodila v Franciji pred 40 leti in že po dveh letih oslepela. Z 10 leti se je skozi literaturo seznanila z gorami in čez sedem let je bila vsa neugnana že v Chamonixu. Po vrsti se je seznanila s tedaj najbolj znanimi alpinisti in eden od vodnikov jo je začel poučevati o hoji v gore. Vedno višje so segale njene ture in vedno strmejše so bile ledene vesine, ki jih je premagovala. Potem je vzljubila še podzemni svet in tu dosegla še več. V najglobji jami sveta (Piere San Marten) je dosegla celo globino 720 metrov. O svojih doživetjih je napisala tudi dve zelo uspešni knjigi.
Stene Hrvatske
Kakor smo že poročali, pripravlja podjetje NIP Varaždin izdajo knjige – vodnika STIJENE HRVATSKE, ki jo piše inž. Zlatko Smerke. Čeprav ima avtor zbranih že večino opisov (vključenih bo trideset kart, poleg številnih črno-belih in barvnih fotografij), poziva vse slovenske alpiniste, ki so preplezali kako prvenstveno smer na Hrvatskem, da mu zaradi preverjanja javijo osnovne podatke (datum, plezalce, ocena) na naslov Z. Smerke – Cargovec 87. 42205 VIDOVEC.
Ponovitev v Mali Rinki
V nedeljo, 9. t. m., sta Rafko Vodišek in Franc Zupan kot prva pozimi ponovila »Cicovo varianto Igličeve smeri« v Mali Rinki. Plezala sta 8 ur, težave pa jima je povzročal hud veter ter požled.