Alpinistične novice 51/1985

Letošnjo jesen je bilo v Himalaji slabo vreme: malo uspešnih odprav

V Nepalu je bilo v pomonsunskem obdobju 49 odprav, uspešnih pa samo 15 — Presenetljivo veliko žrtev — mrtvih in pogrešanih – Veliko snega je preprečilo prenekatere načrte

Letos je bilo v pomonsunskem obdobju v Nepalu 49 odprav. Uspešnih – torej takih, ki so dosegli svoje vrhove, pa je bilo le 15. Dve odpravi celo nista dosegli baznega tabora zaradi velike količine snega! Tudi zelo veliko žrtev je bilo, predvsem zaradi plazov.
Količine snega so bile res ne­normalne. Francoski odpravi na Anapurno IV je umrl poštar ma­lo pod bazo. Na južno Anapur­no so plezali alpinisti iz ZRN in Grčije (prvič v Himalaji). 22. oktobra je plaz pobral enega Nemca in dva Grka. Veliko tra­gedijo so doživeli Indijci na Everestu. V izjemno slabem vreme­nu jih je umrlo kar 7. Na Kanguruju je zdrsnil en alpinist, dva alpinista in šerpo je plaz odnesel na Langtang Lirungu. Poljaki so bili v J steni Lotseja in prišli do 7500 m, en alpinist je padel čez steno. Na japonski odpravi na Manaslu je šerpo odnesel plaz, na Makaluju II pogrešajo dva Nizozemca. Izginila sta, potem ko sta se z vrha vračala čez Šer­pani La. Na vrhu pogrešajo tudi dva Francoza, tri Poljake pa po­grešajo na Ganešu IV.
Naštejmo še tiste odprave, ki so bile uspešne. Ama Dablam je osvojila ameriška odprava, ki je bila združena z nepalsko. Vrh je osvojilo kar 13 alpinistov. Deset alpinistov in šerpa so stali na vr­hu Baruntseja – odprava iz ZRN.
Japonci so osvojili Čo Oju. Na vrhu so bili trije člani. Za Japon­ce je bil to zadnji od osemtisočakov. Tako so druga država za Nemci, ki so osvojili vseh 14 osemtisočakov. Japonci so osvo­jili tudi Everest in to po indijski tragediji. Dva med njimi sta zelo ozebla.
Japonsko-Nepalska odprava na Dorje Lakpa je osvojila vrh 3. in 4. oktobra.
Poljaki so osvojili Gangapurno, med njimi je bil tudi en Ka­nadčan, njihov rojak seveda.
Japonci so imeli še eno odpra­vo, in sicer na Himalčuli. Glavni vrh sta osvojila dva člana in en šerpa. Na S vrh pa sta bili dve ekspediciji. Poljaki so ga osvojili 1. novembra, alpinisti iz J. Ko­reje pa tri dni prej.
Makalu so osvojili štirje Itali­jani in Španec. Na Makalu II so prišli Nizozemci (dva pogreša­na), o Francozih pa ni informa­cij, dva tudi pogrešajo.
Španci so imeli za cilj Loipal in ga osvojili 22., 24. in 25. okto­bra, 26. oktobra so dve šerpi in dva Francoza prišli na Tamserku, Južna Koreja pa je imela od­pravo na Tukuche. Vrh je bil dosežen že 4. septembra (dva člana in dve Šerpi).

OD TOD IN TAM

Vodnik za skupino Fitz Roy
Dokumentacij­ski center v Sabadellu, ki dela pod okriljem mednarodne zveze alpinističnih organizacij UIAA in je čedalje aktivnejši, je izdal drugo monografijo, ki je v celoti posvečena patagonski skupini Fitz Roy. Na 45 straneh (A 5) so zelo natančno obdelali vso kronologijo vzponov na vse pomembnejše vrhove v skupini, s skicami, opisi in shemami za veliko večino smeri (ne manjka tudi Slovenska smer v Fitz Royu). Čeprav ni barvnih fotografij, so le črnobele (in risbe ter grebenski zemljevidi), je edicija izredno kvali­tetna in bi lahko dostojno predstavlja­la tudi mnogo bolje obiskane gorske skupine.

Sport Roccia ‘85
Organizatorji 1. med­narodnega tekmovanja v plezanju, ki je bilo od 5. do 7. julija letos v Bardonecchi, so izdali zelo luksuzno publikacijo, pa čeprav so v njej le ponatisnili del najpomembnejših člankov, ki so bili objavljeni o tej prireditvi. 24 cm x 35 cm meri in skoraj 3 cm je debela, omogočili pa so jo seveda spet bogati sponzorji, ki so doprinesli tudi k orga­nizaciji tekmovanja. Za nas je zanimi­va tudi zato, ker se v njej nekajkrat pojavijo tudi naša imena: Metod Škar­ja, Vili Guček, Cveto Jagodic.

Cerro Torre pozimi
Paolo Caniso, Maurizio Giarolli, Ermanno Salvaterra in Andrea Sarchi, italijanski gorski vodniki so prvi in sedma naveza sploh, ki so se pozimi povzpeli na 3128 m visoki patagonski lepotec Cer­ro Torre. 5. junija so odšli iz Buenos Airesa in 8. julija ob 18.15 so biti na vrhu. Vzpon so opravili po smeri Maestrija (1970), eni izmed treh, ki so bile doslej realizirane v ostenju Cerro Torra.

Bolgari v J steni Anapurne
3. decembra se je v Pokbari zbrala bolgarska odprava, prva ki se je pozimi namenila v Hima­lajo. Njihov cilj je prvič pozimi pono­viti Poljsko smer v J steni Anapurne (8091 m). In zanimivo je, da to ni nacionalna selekcija, pač pa je odpra­vo organiziral AK Cardov iz Kreminovcev. Vodja je Bojan Atanasov, šteje 16 članov, pomaga jim 300 nosa­čev, vzpon pa načrtujejo na ekspedi­cijski način (5 višinskih taborov).
Bolgarska odprava je ena od 15, kolikor se jih je v letošnji zimski sezo­ni zbralo v nepalski Himalaji. Poljaki so pod Kangčendzengo, Messner pod Makalujem, Južnokorejci pod JZ ste­no Everesta, kanadsko-ameriška dvojka se pripravlja na prvenstveni vzpon v SV steni Ama Dablama itd.

Usmeritve – ideje
Uredništvo fran­coskega alpinističnega glasila »Verti­kala« je organiziralo posvetovanje »Človek in 8000 m – usmeritve, ide­je«. Sodelovala je alpinistična elita s skoraj vsega sveta, od Messnerja do Scotta, Kurtike in Rutkiewiczeve ter drugih. Razpravljal so o različnih po­gledih na sodobne tokove v alpiniz­mu. In še nekaj je zanimivo: srečanje je bilo v Mess­nerjevi graščini na Južnem Tirolskem.

Novice iz športnega plezanja
Nova vrhunska smer v južni Frankenjuri se imenuje Zenit, ki poteka v steni Schkllneck. v področju Altmühltal. Navdušujoča dva razteža­ja dolga smer poteka po kompaktni plošči desno od smer Langen Kante. Prvenstveni vzpon se je posrečil Hansu-Dietru Brunnerjii v začetku letoš­njega septembra. Ključno mesto (oce­na X-) je osem metrov visoka stopnja z zelo majhnimi oprimki in brez mož­nosti počitka.
Ameriškemu plezalcu Toddu Skinnerju je po več poskusih uspela prva ponovitev smeri The Renegate v Co­okie Cliffu v dolini Yosemite. Pri tem je prišlo do nove ameriške ocene 5.13 + . Smer poteka po napornih počeh. Poskusi ponovne proste ponovi­tve so propadli, tako da te ocene za­enkrat še niso potrdili. Plezanje v do­lini je tako doseglo še stopničko višje.
Prišlo je do nove stopnje v šport­nem plezanju, in sicer do solo pleza­nja smeri, ocenjenih z X. stopnjo. Mlademu Francozu Antonieu Le Menestrelu je uspela prosta solo ponovi­tev -angleške vrhunske smeri Revelati­ons v Raven-Toru. Pri smeri gre za direkten originalen vstop smeri The Prox. To je 18 m visoka, deloma pre­visna stena, opremljena s svedrovci, z nekaj ekstremno težkimi mesti. Pr­venstveni vzpon je opravil dobro zna­ni Jerry Moffat, ki ga je označil verjet­no kot najtežje plezanje v Angliji. Njegova ocena je bila 6c (IX in IX+), je pa treba vedeti, da je Moffat pleza­lec, ki ocenjuje svoje smeri zelo stro­go. Lahko bi rekli, da gre pri smeri za težavnost X, vsaj tako sklepajo stro­kovnjaki. Mladi Le Menestrel si je najprej steno ogledal od zgoraj navz­dol, splezal nato smer prosto, vendar to mu še ni zadoščalo. Sledilo je nekaj ponovitev z varovanjem od zgoraj, ta­ko da je smer bolje spoznal. Potem je splezal smer sam. Dodajmo še kratek komentar Rona Fawceta. »Nedvom­no fantastično dejanje. To smer pre­plezati brez vrvi je ekstremno tvegana zadeva. Skala je zelo gladka in umaza­na, posamezna mesta so zelo težka; če se zaplezaš, ni možnosti, da bi stvar korigiral. Temu ni kaj dodati, klobuk dol pred tem dejanjem. Ni pa treba misliti, da je to solo ponovitev le pro­dukt študiranja smeri od zgoraj navz­dol. Le Menestrelu so že uspele neka­tere pomembne ponovitve. V Raven-Toru mu je uspelo preplezati kombi­nacijo treh ekstremno težkih smeri, ki jih je preplezal v enem zamahu brez padca. Vsaka od teh treh smeri šteje med najtežje v Raven-Toru«.
Smer Patricka Edlingerja La Boule v Deux Aiguilles (Mt. Sainte Victoire), ki ima oceno 8a+ (torej X+) in šteje za eno najtežjih prostih smeri v Franciji, je doživela prvo ponovitev. Opravil jo je Alex Duboc. Ocena je bila potrjena.
Patrick Edlinger je plezal v Colora­do in je prvi, ki mu je uspelo ponoviti Trio. To so tri smeri z oceno 5.13 (X). Te smeri so Sphinx Crack v South Plattes, Rainbows End v steni Rain­bow (Eldorado Canyon) in Tourist Extravaganza v Bolvanih. Prav tako je prosto ponovil še smer Genesis v prvem poskusu.
Švicarskemu prostemu plezalcu je uspela nova smer v južni steni Titlis. Skupaj z Avstralcem Kirnom Carriganom sta potegnila 350 m visoko smer, od tega je 250 m plezanja v težavnosti VII in VIII (5 raztežajev VIII, eden pa VIII+).
V steni Wildhauser Schafeberg je Martinu Scheelu z več partnerji, med drugim je plezal z njim tudi Kini Carrigan, uspela nova smer. Ocene razte­žajev so VIII+, VIII+, IX, IX. Oce­na tretjega raztežaja je IX, pri tem sta enkrat počivala. Brez tega bi bife te­žave verjetno IX + .
Tudi v stenah Verdona imajo novo ekstremno težko smer. V delu stene desno od Firme et Châtiment je Didieru Raboutoju uspelo speljati v zelo previsnem delu stene smer Emballé c’est pesé, ocenjena z 8a (X). Značil­no je zelo naporno plezanje, težka posamezna mesta in solidne razdalje med klini. Znane so že ponovitve, in sicer Francoza Alexa Duboca in Bertranda Lemoineja pa tudi Nemca Ste­fana Glowacza, ki meni da so težave najmanj X-; vzpon ocenjuje kot zelo težko plezanje.
Avstralec Kirn Čarman in Anglež Steve Monks sta opravila 5. ponovitev Scheelove smeri Amarcord v 7. Kirc- hlispitze. Ponovitev je uspela v prvem poskusu. Ocena 4. raztežaja je IX, 5. raztežaj pa IX-. V stenah Kalkabsk-türzen sta splezala prvenstveno smer, dolgo štiri raztežaje (VI, VIII+, VI- 11+, VII+). Carrigan jo je ocenil kot smer, kjer prvi v navezi potrebuje do­bre živce.

Cerro Torre 85/86
Vodja odprave Stane Klemenc je sporočil, da je ekipa srečno prišla v Rio Gallegos 9. t.m. Čez dva dni so že nadaljevali pot proti cilju. In še naslov odprave: Yugoslav expedition Cerro Torre 85/86, Lago Viedma 9405, Elca- lafate, Santa Crouse, Argentina.

Tudi v Celju filmi
V dvorani narodnega doma bo v sredo, 18. t.m., ob 18. uri festival alpinističnih filmov še v Celju. Na sporedu bodo štirje filmi: Bergantov Hidden peak, Balantov Proti deveti stopnji, Markičev Lotse in film Cica Debeljaka Herletova v Ojstrici. Pred­prodaja vstopnic bo dve uri pred predstavo.

Zopet v Južno Ameriko
Skupina planincev iz Radovljice bo pod vodstvom Janeza Pretnarja v za­četku februarja prihodnjega leta od­potovala na potovanje po Čilu, Peruju in Argentini. Poleg ogleda turističnih znamenitosti se bodo poskušali povz­peti na kakšen lažji vrh v okolici Aconcague. Zainteresirani posamez­niki lahko koristijo možnost popusta, vse druge informacije pa lahko dobite pri Janezu Pretnarju, tel.: (064) 74- 187 dopoldan.

Nov zakon zanimiv tudi za starejše alpiniste
Nov zakon o invalidskem in pokoj­ninskem zavarovanju predvideva možnost odkupa let tudi za starejše alpiniste, ki niso več aktivni. Do sedaj so prošnjo na PZS vložili le štirje. Zato PZS poziva še vse druge, da to opravijo takoj. Ker takrat še ni bilo kategorizacije, mora komisija na PZS do konca leta ugotoviti, kdo izpolnju­je možnosti za uveljavitev te pravice.

Z veliko načrtov v Ande
Člana AO Impol Milan Romih in Danilo Tič sta v začetku decembra z Reke z ladjo odpotovala proti Buenos Airesu. V Južni Ameriki nameravata potem ostati kar 8 mesecev. Njun cilj je najprej preplezati eno smer v Aconcagui, nato pa bosta pot nadaljevala po vsej verigi Andov do Ekvadorja, vmes pa bosta skušala osvojiti kar naj­več šesttisočakov. Denar za na pot sta si v glavnem prislužila sama, nekaj je prispevala TKS občine Slovenska Bi­strica, DO Impol in Pinus.

Meteora v Grčiji
Te peščene stolpe so naši alpinisti v zadnjem času obiskali že nekajkrat. V začetku decembra so se tam mudili Edo Kozorog, Jernej Stritih, Božena Gerjevič in Irena Komprej in skupina iz AO Kozjak Zdenko Zorič, Tone Golnar, Dušan Golubovič in Mira Ur­šič (AO Impoi). Prvi štirje so ponovili med drugim južno steno Doupianija (VII-), v Katambaki Turnu pa prven­stveno (Butnskala, VI, Ao, Stritih prosto VI+). Člani AO Kozjak pa so skupaj splezali 38 smeri, od tega 11 vzponov VI. stopnje in 21 vzponov V. stopnje. Vreme je bilo vseskozi lepo.

Le Osp in Paklenica
Tržaško sta splezala Robi Držan in Bojan Slabanja, Gobo pa Bojan Počkar in Bojan Pograjc ter Janez Kešnar (brez lestvic) in Simona Škarja. Knez, Frešer in Škarjeva so 29. novembra levo od Solze splezali še eno kratko novo smer z oceno VI, Ao, Knez pa je plezal prosto in težave ocenil s VII. Skala je dobra. Tudi člani AO Vrhni­ka so plezali v tej steni. Milena Oblak in Stojan Rus sta levo od Žage spleza­la novo smer (Huda ura, IV-V, A2,80 m). V steni nista pustila nobenega klina, potrebni pa so predvsem profilni. Drugi člani so bili v Paklenici. Ponovili so Kamniško, Polletno, Brahmovo, Akademsko in Sažeti.
Člana AS PD Jankovac iz Osijeka Nenad Stojkovič in Krunoslav Špringman sta levo od Lidijine smeri spleza­la Verdonsko, ki poteka po ploščah (IV-V).
V Paklenici pa so bili tudi alpinisti iz Splita. Ivica Matkovič je s Tatjano Lovasič prosto ponovil Karabore, Trik in Raz malega kladiva (VIII, V- VI). Z Borisom Čujičem in Srečkom Meičem pa Hidrogliser in Harikrišna.

Nova sestava KA
Na sestanku Komisije za alpinizem, ki je bil v prostorih PZS v sredo, 4. t.m., so izbrali novo vodstvo. Načelnik KA je Brane Žorž, njegov namestnik in hkrati načelnik podkomisi­je za vzgojo pa je Jani Bele. Načelnik: podkomisije za vrhunski alpinizem je Bogdan Biščak, načelnik podkomisije za opremo je Drago Metljak, Roman Robas bo še naprej vodil gorske vod­nike, urednik Alpinističnih razgledov pa bo kot doslej France Malešič. Vsi načelniki AO morajo oddati poročila o delu svojih odsekov oziroma sekcij do 15. januarja 1986, in sicer za ob­dobje od 28. 11. 84 do 27. 11. 85. Takoj po oddanih poročilih bo že možna registracija za leto 1986 in ta do 31. marca. KA predlaga naj bo vplačilo v Sklad PZS za pomoč pa reševanju v evropskih gorah 1000 dinarjev in je obvezno za registrirane.

Tomo Česen

Kaj obeta letošnji dan varstva pred snežnimi plazovi?
Enajsti dan varstva bo v republiškem centru za obrambno usposabljanje v Poljčah 18. in 19. januarja
Dnevi varstva, ki jih skupaj organizirata Komisija za GRS in Komisija za vzgojo in izobraževanje Planinske zveze Slovenije, so postali redna prireditev, ki jo bodo letos ponovili že enajstič.
Izkušnje uče, da je v prizadevanjih za varstvo pred plazovi še najboljše vnaprejšnje preprečevanje nesreče, to pa je mogoče le z nenehno vzgojo in usposabljanjem vseh zimskih obiskovalcev gora.
Z velikim porastom smučarjev in turistov je v svetovnih razsežnostih nesreč vse več, zato se tudi pri nas trudimo, da bi bilo preventivno delo kar najboljše.
Doslej se je prireditev v okviru republiškega dneva varstva udeležilo prek tisoč oseb, zastopnikov planinskih društev, v glavnem vzgojnih kadrov, ki pridobljeno znanje posredujejo v svojem okolju. To pomeni, da se kultura varnejše hoje vendarle širi in da smo precej na boljšem kot pred desetletji, ko je znanje ostajalo v ozko zaključenih instruktorskih kadrih.
Z letošnjim srečanjem začenjamo delo z novih izhodišč. Udeleženci naj bi bili v prihodnje vedno novi, saj je treba podajati snov, ki se s časom pač ne spreminja.
Udeleženci srečanja bodo tako spoznavali nekaj iz vede o snegu in plazovih, o trajnem in občasnem varstvu, slišali bodo, kaj se je dogajalo v domačih krajih in na tujem. Dodatno bodo letos slišali še o obveščanju ob nesreči in o uporabi bajalice kot pripomočka za medsebojno in organizi­rano pomoč.
Seveda ne bo izostal praktični del, ki ga bodo kot vselej izvedli inštruktorji GRS, udeleženci bodo slišali tudi najvažnejše o prvi pomoči ter posebej o tem, kako ravnati s podhlajenimi in omrzlimi osebami.
Enajsti dan varstva bo v Republiškem centru za obrambno usposablja­nje v Poljčah na Gorenjskem 18. in 19. januarja 1986. Prijavni rok: 7. januar 1986.
Če radi zahajate v gore pozimi, če ste turni smučar, bo udeležba na tem srečanju ravno pravi ukrep, da se seznanite z vsem, kar je potrebno, da vas ne zateče nesreča v plazu.

Pavle Šegula

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja