Alpinistične novice 48/1974

Češkoslovaška odprava v Wakhanu
Tudi letošnja češkoslovaška alpinistična odprava v Hindukuš (Wakhan), ki je skupaj z geologom, biologom in speleologom štela kar 24 članov (vodja Tibor Šurka), se je vrnila z lepimi uspehi. Deset udeležencev je bilo na Nošaku (7492 m), naveza Paleniček, Mok, Tatarka in Zadko je v treh dneh preplezala 2000 m visoko ledeno južno steno Gumbaze-Safeta (6800 m), stopili pa so tudi na vrh enega poslednjih neosvojenih vrhov tega področja W 84 (5800 m), ki so ga poimenovali v čast obletnice republike Afganistana.

Ararat spet dovoljen
Ararat (5165 m), najvišji vrh Turčije je bil »zaprt« kar dve leti. Letos pa so zopet dovolili vzpone. Bolgari namreč poročajo o svojem prvem vzponu na ta vrh kar na prvi strani njihovega tednika Eho, saj imajo le redko možnost poskusiti se v tujih visokih gorah. Štirje njihovi alpinisti so prišli na vrh po SV steni, ki po njihovih podatkih doslej še ni bila preplezana. Pred njimi pa sta se na vrh povzpeli po normalni smeri letos le še ena zahodnonemška in ena avstrijska skupina.

Poročilo AO Tržič
Alpinistični odsek PD Tržič je štel letos 24 alpinistov in 10 pripravnikov, opravili pa so doslej skupno 372 vzponov. Od tega je bilo 19 pristopov na vrhove nad 3000 m, 45 zimskih pristopov, drugo pa so bili plezalni vzponi, med katerimi jih je bilo kar 45 najvišje težavnostne stopnje (100 pa med I in III).

Zimski vzpon na Everest?
V Nepalu sta doslej veljali dve sezoni – pred in po monsunom, oziroma spomladanska in jesenska. Toda vrhovi so »razprodani« že za nekaj let naprej, kar posebno velja za Mount Everest. Ali je potem kaj čudnega, če so se alpinisti pričeli potegovati tudi v Himalaji za novo, zimsko sezono? Že Zoran Jerin je po povratku s Himalaje povedal, kako so se udeleženci Poljske odprave v Kathmanduju trdovratno borili, da bi dobili zimsko dovoljenje za Everest. Njihov prvotni cilj je bil namreč Lhotse, za katerega so imeli tudi dovoljenje, toda med potjo v Nepal so se preveč zamudili. Sedaj pa poročajo nekateri tuji časopisi, da so se kljub prepovedi »na tihem« odločili, da tudi v Himalaji (potem ko so prvi pozimi uspeli v Hindukušu – Nošak) odprejo zimsko sezono. Vprašanje pa je ali jim bo uspelo in kako bo reagiralo zunanje ministrstvo Nepala.

Katalog »Naše gore«
PD Kranj je v sodelovanju z gorenjskim muzejem iz Kranja pripravilo razstavo »Naše gore« (galerija v Mestni hiši), za katero so izdali tudi obsežen katalog. Posebna vrednost kataloga je v uvodu – kratkem prikazu in oceni gorskega slikarstva pri nas in na tujem – ki ga je prispevala Beba Jenčič.

Program zbora načelnikov
Čeprav bo v torek še enkrat zasedela komisija za alpinizem, je že znan program zbora načelnikov, ki bo v sredo 4. decembra ob 16. uri v prostorih doma slovenskih planincev »Zlatorog« v Ljubljani. Na prvem mestu bodo obravnavali kategorizacijo (oziroma natančneje financiranje kvalitetnega športa). Potem bodo na vrsti odprave, tiste, ki so bile in tiste, ki jih pripravljajo AO in KOTG. Osrednja tema bo alpinistična vzgoja, problematika enot ne alpinistične šole.

Komercialni alpinizem v SZ
Ker je letošnji mednarodni tabor pod Pikom Lenina (udeležilo se ga je 173 alpinistov z zahoda, ki so vplačali vsak po 700 dolarjev) izredno lepo uspel, vodstvo sovjetske planinske organizacije načrtuje podobnega tudi v prihodnjem letu, in sicer pod Pikom Komunizma. Cena bo ostala nespremenjena. Obljubljajo tudi formiranje podobnega tabora v Kavkazu.

Koroški in štajerski AO
Iz poročil, ki so jih posredovali predstavniki AO na zboru koroških in štajerskih alpinistov v Logarski dolini, povzemamo nekaj osnovnih podatkov o njihovi aktivnosti. Najaktivnejši je bil AO Celje. 10 alpinistov in prav toliko pripravnikov je opravilo 355 vzponov, med njimi tudi 8 prvenstvenih. ŠAO je štel 14 alpinistov in 18 pripravnikov, ki so skupaj opravili 106 vzponov. AO Slovenska Bistrica šteje 3 alpiniste in 4 pripravnike, opravili pa so 116 vzponov (2 prvenstvena). AO TAM – 15 alpinistov in 8 pripravnikov, 215 vzponov. AO Kozjak – 8 alpinistov in 4 pripravniki, 50 vzponov. AO Črna – 7 alpinistov in 13 pripravnikov, 117 vzponov (2 prvenstveni). AS Prevalje – 3 alpinisti in 6 pripravnikov, 34 vzponov. AO Ravne – 4 alpinisti in 15 pripravnikov, po ustanovitvi so opravili 156 vzponov.

Planinske postojanke
Železničarski dom (Draga Kosija) na Vogarju bo med prazniki odprt. Tako kot ob sobotah in nedeljah bo oskrbovan tudi dom Kokrskega odreda na Kališču.

Kam za praznike?
Nekaj dni bo prostih in vodstva AO si belijo glave, kam bi priredili izlete za naraščajnike in udeležence alpinistične šole. Možnosti je sorazmerno malo, saj v gorah še ni prave zime, za plezalne vzpone pa tudi niso najbolj ugodne razmere. Še najlaže je planirati vzpone na vrhove, nekateri pa so se odločili tudi za Klek (AO Kozjak) in Paklenico, kjer bodo najbrž še kopne stene.

Franci Savenc

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja