Sam po novi smeri čez Z steno Anapurne

Slavko Svetičič opravil imeniten solo vzpon – Vihar mu je preprečil pot na vrh
Slavko Svetičič je sam preplezal novo smer v zahodni steni Anapurne (8091 m), vihar pa mu je preprečil vzpon na vrh.
27. 10. se je odpravil iz baznega tabora. Del poti ga je spremljal sirdar, a je moral zaradi težkega terena kmalu nazaj. Svetičič je bivakiral 5150 m visoko na ledeniku tik pod steno.
28. 10. zjutraj je začel po Messnerjevi smeri in v dobrih razmerah dosegel 6200 m, kjer je prespal v šotorčku.
29. 10. je z Messnerjeve smeri zavil naravnost navzgor v steno trdega ledu z naklonino do 70°. Bivakiral je 6900 m visoko.
30. 10. se mu je na levi odprl lep prehod na steber in po razmeroma lahkem svetu je dosegel višino 7300 m, kjer je zaradi mraza in vetra nekaj časa bivakiral. Nadaljeval je po skalah, pokritih s pršičem (V, 70°) in pozno zvečer našel dober prostor za bivak, 7800 m.
31. 10. se je po razu poskusil prebiti naravnost proti vrhu, vendar je bil veter premočan in v strahu za prste je sestopil in še enkrat bivakiral na istem mestu.
Zato je 1. 11. prestopil levi raz zahodne stene v severno pobočje in po Nizozemski smeri dosegel tabor 1, 2. 11. pa bazni tabor, kjer pa ni bilo nobenega človeka več in tudi šotora ne. Nenehno je snežilo in s težavo se je prebil v dolino. Vasico Lete je dosegel 5. 11., skupaj s kolono nosačev šel v Katmandu, od koder bo prihodnji teden odpotoval domov.
Smer je visoka 2600 m, težka V z največjo naklonino 70° in povprečno 50 – 60°. Razmere v sami steni so bile dobre z zmerno nevarnostjo padajočega kamenja, sicer pa je bilo zelo mrzlo in vetrovno.
Edini, ki je po zahodni steni doslej priplezal do vrha, je bil Messner spomladi 1985, vendar je iz same stene izstopil v njenem desnem, nižjem delu, še daleč od vrha. Prav tako v desnem delu so dvakrat poskusili Francozi – drugič so dosegli vršni rob stene, levo od Svetičiča pa Švicarji 1984, vendar smeri niso dokončali.
Ob velikem uspehu Slavka Svetičiča ostaja vrh Anapurne eden od zadnjih dveh osemtisočakov, na katera Slovenci še nismo stopili. Drugi je K 2, kjer je pred leti Tomo Česen prav tako preplezal lepo novo smer in z višine 7900 m sestopil po klasični smeri. Do leta 1993 – za stoletnico slovenske planinske organizacije – bo treba ta dolg do klasičnega alpinizma izpolniti. Na sliki: zahodna stena Anapurne z vrisano smerjo vzpona in bivaki Slavka Svetičiča.
Tone Škarja

Janez Jeglič uspešen v stenah in plezališčih
V jesenski sezoni je sam ali s soplezalci opravil precej zahtevnih vzponov obeh vrst
KRANJ – Janez Jeglič, član AO Domžale (poleg njegove firme PAP-lntel mu je letos priskočil na pomoč tudi Petrol), je tudi v minuli jesenski sezoni med treningi v plezališčih opravil sam ali s soplezalci precej zahtevnih vzponov v visokih stenah. Tako je v začetku septembra sam prosto (obe sta prvi solo prosti ponovitvi) splezal Perčičev steber in Pasjo smer (obe v steni Vežice, obe ocenjeni VIII-). Potem sta skupaj s Silvom Karom (prav tako AO Domžale) 18. septembra v severni steni Šit preplezala novo smer, ki poteka desno od Čmrlja. Imenovala sta jo Čubi, visoka je 500 metrov in ocenila VIII-. Plezala sta 9 ur in pol, za ponavljalce pa priporočata jeseničane, profile in friende.
Štiri dni kasneje je Jeglič z Mihom Praprotnikom (AO Matica) opravil 1. ponovitev smeri Žaumak-Nervo v Vežici. Razen enega mesta sta vso smer splezala prosto (VIII+/IX-, AO). Visoka je 170 metrov, vsa pa je tudi opremljena s svedrovci. Še istega dne sta ponovila Črno mačko v isti steni (Jeglič na pogled, Praprotnik z rdečo piko). To je bila 2. prosta ponovitev in prva na pogled (VIII+).
Potem sta oba 25. septembra prva ponovila smer Butnskala v Šitah (VIII+ 2, 220 m, 5 ur in pol). Dober mesec pred njima (10. avgusta) sta jo kot prva splezala Silvo Karo in Alma Ušeničnik, poteka desno od vstopa Čmrlja in smeri Čubi. Konča se na sredini stene oziroma pri stiku z varianto Kambič-Ribarovič. Klini na ključnih mestih so ostali, ponavljalcem priporočajo še kakšen jeseničan in profile. Smer je zelo lepa, tudi skala je dobra.
28. septembra pa je Jeglič plezal sam in opravil 1. solo (2. prosto in 3. ponovitev nasploh) Črne lepotice (VIII—) v Vežici. Skoraj vsi klini so v smeri. In še pregled njegovih boljših vzponov v plezališčih, vsekakor najboljši je ponovitev smeri Sonce v očeh (X—) v Mišji peči, kjer je ponovil tudi Preobrazbo (IX/IX+). V Ospu je splezal Poročno noč, Jonagold in Magično gobo (vse z oceno IX) v veliki steni. V Bohinjski Beli je ponovil Adrio (IX/IX+), v Dolžanki Bogove (IX+), v Vipavski Beli Črne čipke (IX), skupaj z Mihom Praprotnikom pa sta prosto ponovila še Tržaško zajedo (VI-II+/IX-) v Ospu. V Kotečniku pa je na pogled ponovil Lastovki v slovo (VIII+).
Tomo Česen

Tadej Slabe proti 11. stopnji
Tadej Slabe, eden naših najboljših športnih plezalcev in najuspešnejši tekmovalec, je 11. t. m. v Mišji peči pri Ospu preplezal novo smer »Za staro kolo in …« in jo ocenil z 8b+/ 8c (X+/XI-). Smer poteka po stropu spodmola, je povsem naravna, majhni oprimki pa zahtevajo moč prstov in zbrano plezanje. Težavnost je strnjena, zelo zahtevno pa je tudi vpenjanje vrvi, saj se padci med vpenjanjem končajo tik nad tlemi. Izjemno zahtevnost plezanja potrjuje tudi ocena, ki ji daje prvenstvo v naših stenah.
Kot pove že ime, bo smer moč še podaljšati. Zdaj vodi do luknje v steni, ki nudi tudi logičen zaključek. Slabe je že preplezal tudi nadaljevanje, ki ga ocenjuje z 8a+ (X-) in ga poskuša priključiti že preplezani smeri.
Prvo prvenstvo Slovenije za mlade plezalce
V Domžalah že potekajo priprave na prvo prvenstvo slovenskih osnovnošolcev v športnem plezanju. Tekma bo 30. t. m. v domžalski Hali komunalnega centra, s pričetkom ob 9.30. Otvorili jo bodo cicibanke in cicibani (letnik 1980 in mlajši), v nadaljevanju pa bodo nastopili še deklice in dečki (letnika 1979 in 1978) in dekleta in fantje (letnika 1977 in 1976). Za najboljše iz vsake kategorije imajo prireditelji že pripravljene pokale, priznanja in praktične nagrade. Vsi mladi, ki bi se želeli potegovati za naslov slovenskega prvaka v športnem plezanju, se lahko do 25. t. m. prijavijo na naslov: Silvo Karo, Simona Jenka 10, 61230 Domžale. Prijavi je treba dodati dokazilo o plačani štartnini (150 SLT) na žiro račun št.: 50120-678-55312 PD Domžale.
Trenerji in prireditelji o novem pravilniku
Podkomisija za športno plezanje vabi vse trenerje in prireditelje tekmovanj za mlade plezalce na sestanek, ki bo 20. novembra ob 19. uri v prostorih PD Kranj, Koroška cesta 27. Na podlagi dosedanjih izkušenj se bo oblikoval nov pravilnik o organizaciji in sojenju tekmovanj za mlade plezal.
Nuša Romih