Alpinistične novice 39/1978

Lestvica bo šla navzgor
Na simpoziju o ocenjevanju plezalnih smeri in še posebej VII stopnji, ki je bil konec preteklega tedna v Münchnu, so sprejeli predlog, da se lest­vica težavnostnih stopenj UIAA odpre navzgor. Nihče ni bil za »tekočo devalvacijo ocen«, po­misleki so bili pretežno orga­nizacijske narave. Demonstra­cije v plezalnem vrtcu pa so kljub slabemu vremenu poka­zale, da mladi plezalci, ki tr­do trenirajo, zmorejo resnično več, kot je sedaj ocenjeno s VI+.

Še ena v Glavi Planjave
Tone Palčič in Vinko Švegelj (oba Matica) sta sporo­čila, da sta 17. t. m. v Glavi Planjave (diagonalno prek Solomanove in smeri Dular-Juvan) preplezala novo »Smer lenuhov« (V+/V, 150 m, 3,5 ure). Vstopila sta po desni za­jedi, z udobne police pod steb­rom, ki se dviga desno od vot­lin.

Skozi okno v SV Dolkove špice
Janez Pšenica in Igor Varl (oba Jesenice) sta 9. t. m. pre­plezala novo smer v SV steni Dolkove špice – Skozi okno. Ocena: III-IV, 300 m, 3 ure. Dostop je enak kot za Kresno smer, pričenja pa nova smer desno od velike (stometrske) zajede.

Udeleženci iz 11 držav
Iz Moskve poročajo, da je za mednarodni šampionat v »skalolazenju« (tekmovanje v športnem plezanju), ki ga ima­jo nekateri že za neuradno evropsko prvenstvo, prijavljenih 11 zastopstev (Poljska, ČSSR, Bolgarija, obe Nemčiji, Mad­žarska, Romunija, Japonska, Švica, Jugoslavija in SSSR), najavljena pa je tudi posebna komisija mednarodne alp­ske unije UIAA. Tekmovanje bo od 5. do 10. oktobra v še neznanih skalah ob črnomorskem letovišču Ficunda. Naše alpiniste bosta (po prijavah sodeč) kot aktivna opazovalca zastopala Franček Knez (Ce­lje) in Željko Perko (Tržič), spremljal pa ju bo načelnik hrvaške KA Miroslav Pleško.

Druga alpiniada slovenskih železarjev
V dneh od 15. do 17. t. m. je bilo v Julijskih Alpah dru­go srečanje slovenskih alpinistov – železarjev. Okoli 80 udeležencev je varno opravilo 140 vzponov, največ v Steni, za kar gre zahvala predvsem dobri organizaciji in odličnemu vremenu.

Naveze v Novo Zelandijo
Komisija za odprave v tuja gorstva PZS je na zadnjem se­stanku sprejela tudi program za prihodnje leto. Konec letoš­njega leta bosta v Novo Zelan­dijo odpotovali 2-3 navezi, ki se jim bodo verjetno priklju­čili tudi planinci (trekking). V Fanske gore (13. julija do 14. avgusta 1979) bo odšla skupi­na 10 alpinistov, in sicer v tabor Artuč. Po dogovoru s sovjetskimi organizacijami pa bo mogoče izvesti tudi enomesečni trekking v Ala,, Zaalaj in Pamir z ogledom Samarkanda. Stroški bodo okoli 30.000 din, program pa je zanimiv tako za planince kot za alpiniste. Za vse akcije bodo objavljeni še posebni razpisi. Izbranim alpinistom bo po­magala tudi KOTG nekako v višini 50 odst. proračuna. Ko­misija za odprave v tuja gor­stva pa ne bo le organizator. V načrtu je tudi realizacija al­pinistične šole v Nepalu (Marsiandi), za katero postavitev je sredstva prispeval zvezni so­lidarnostni fond. Prednost pa ima odprava na Everest.

Spominski pohod Vrata – Martuljek
V soboto, 14. oktobra bo 1. spominski alpinistični pohod iz Vrat (zbor v petek zvečer do 20. ure v Aljaževem domu) prek Grla v Martuljek. V pri­meru, da bodo organizatorji (KA PZS, tehnično vodstvo pa AO Jesenice) v Dolini zagoto­vili prenočišča, bo slovesnost v nedeljo, sicer pa bo takoj po končanem sestopu. Pohod je posvečen spominu na po­membno partizansko akcijo, ko je 2. četa Jeseniško-bohinjskega odreda 4. oktobra 1944 odšla z Mežaklje k Belopeškim jezerom. V najtežjem delu, prehodu iz Vrat v Martuljek, jih je vodil znani jeseniški alpinist Andrej More-Gandi. Po­hod je za alpiniste z vso po­trebno opremo.

Alpinistične šole
AO Domžale: Vpis bo 5. ok­tobra med 19. in 20. uro v društvenih prostorih na Kra­kovski 26. Predavanja (in na­knadni vpis) bodo vsak četr­tek ob 18. uri na istem na­slovu.
AO Kamnik: AŠ se je pričela včeraj ob 17. uri v društve­nih prostorih na Tomšičevi 1. Predavanja bodo vsak četrtek ob 16. uri prav tako v dru­štvenih prostorih.
AO Škofja Loka: Uvodno predavanje (Simon Peternel) letošnje AŠ v organizaciji AO Škofja Loka bo v četrtek 5. oktobra ob 19. uri v društve­nih prostorih (Puštalski grad).
O pričetku drugih alpinističnih šol ter o programu bomo spro­ti poročali.

Dekleta v stenah
Novica o razcvetu ženskega alpinizma je doslej vzbudila že veliko zanimanje in obenem tu­di obogatila naše podatke. Iz AO Železničar, ki letos še ni poročal o svoji aktivnosti (ima­jo pa že 246 registriranih let­nih vzponov), so nam med drugim sporočili, da sta Gita Vuga in Igor Gruden ponovila letos Direktno v Špiku in Šta­jerski Rinki, Zajedo Šit, smer Geršak-Grčar v Vežici, Hudi­čev steber, smer Debelakove v Mali Mojstrovki in S raz Crozon di Brenta, skupaj z navezo Martina Starič – Drago Repnik pa še Buhlovo poč (VI-) v Cima Canali in Raz tančic ter Fabianovo smer v Campanille Basso Lidija Painkiher pa je z Grudnom preplezala Hudičev steber. Punta della Disperazione (V-VI) in Dvoj­ni raz v Cima d’Ortigo.
Iz Kranja poročajo, da je Barbara Perčič z Matjažem Do­lencem 16. t. m. ponovila Schinkovo smer v Frdamanih policah (6 ur), dan za tem pa z Andrejem Štremfljem še Skalaško v Špiku (5 ur). In iz Ce­lja: Marjana Šah je v soboto sama preplezala Z grapo v Oj­strici, v nedeljo pa z Golobom in Zupanom še Desno smer ter J raz Ojstrice.

Pod izkušenim vodstvom
Vse več je visokogorskih iz­letov na tuje, ki jih vodijo naši alpinisti in gorski vodni­ki in s tem se hitro manjša umetna ustvarjena vrzel med planinci in alpinisti.
Vojko Bučer je vodil konec preteklega tedna izlet PD Slovenijales na Grossglockner. Žal pa jim slabo vreme ni dopusti­lo vzpona na sam vrh in tudi postojanko Adlersruhe so že zaprli. Pripravili pa so tudi zanimivo trim akcijo na Šmarno goro, start od koder ko­li, cilj na vrhu – 112 udele­žencev.
Zaradi slabega vremena tudi izlet PD Ljubljana-matica, ki ga je vodil Andrej Veličkovič ni povsem uspel. Povzpeli so se lahko le na Zauleck, na Hochalmpitze pa ne. Udeležen­ci pa so izredno pohvalili oskrbnico v Giessener Hütte (2230 m), nove prekrasne po­stojanke nemškega AV, pri kateri se je že zgodilo, da so imeli Slovenci celo prednost pred domačini.

Rekord tržiškega bivaka
V soboto zvečer je bilo v Domu pod Storžičem sila ži­vahno. Ob 40-letnici AO in 30-letnici bivaka v severni steni Storžiča so se zbrali na tovariškem srečanju z graditelji in starejšimi tovariši ter pregledali najzanimivejše diapozitive – iz Andov (Anderle), ZDA (Tomazin) in Kavkaza (Per­ko). V nedeljo pa so alpinisti in reševalci zavarovali smer do bivaka in ob njem se je dopoldan zbralo rekordno šte­vilo obiskovalcev – 117 (v sta­rosti od 4 do 68 let). Bil je seveda tudi krst vseh, ki so se do sem povzpeli prvič.

Napiši komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja