Lestvica bo šla navzgor
Na simpoziju o ocenjevanju plezalnih smeri in še posebej VII stopnji, ki je bil konec preteklega tedna v Münchnu, so sprejeli predlog, da se lestvica težavnostnih stopenj UIAA odpre navzgor. Nihče ni bil za »tekočo devalvacijo ocen«, pomisleki so bili pretežno organizacijske narave. Demonstracije v plezalnem vrtcu pa so kljub slabemu vremenu pokazale, da mladi plezalci, ki trdo trenirajo, zmorejo resnično več, kot je sedaj ocenjeno s VI+.
Še ena v Glavi Planjave
Tone Palčič in Vinko Švegelj (oba Matica) sta sporočila, da sta 17. t. m. v Glavi Planjave (diagonalno prek Solomanove in smeri Dular-Juvan) preplezala novo »Smer lenuhov« (V+/V, 150 m, 3,5 ure). Vstopila sta po desni zajedi, z udobne police pod stebrom, ki se dviga desno od votlin.
Skozi okno v SV Dolkove špice
Janez Pšenica in Igor Varl (oba Jesenice) sta 9. t. m. preplezala novo smer v SV steni Dolkove špice – Skozi okno. Ocena: III-IV, 300 m, 3 ure. Dostop je enak kot za Kresno smer, pričenja pa nova smer desno od velike (stometrske) zajede.
Udeleženci iz 11 držav
Iz Moskve poročajo, da je za mednarodni šampionat v »skalolazenju« (tekmovanje v športnem plezanju), ki ga imajo nekateri že za neuradno evropsko prvenstvo, prijavljenih 11 zastopstev (Poljska, ČSSR, Bolgarija, obe Nemčiji, Madžarska, Romunija, Japonska, Švica, Jugoslavija in SSSR), najavljena pa je tudi posebna komisija mednarodne alpske unije UIAA. Tekmovanje bo od 5. do 10. oktobra v še neznanih skalah ob črnomorskem letovišču Ficunda. Naše alpiniste bosta (po prijavah sodeč) kot aktivna opazovalca zastopala Franček Knez (Celje) in Željko Perko (Tržič), spremljal pa ju bo načelnik hrvaške KA Miroslav Pleško.
Druga alpiniada slovenskih železarjev
V dneh od 15. do 17. t. m. je bilo v Julijskih Alpah drugo srečanje slovenskih alpinistov – železarjev. Okoli 80 udeležencev je varno opravilo 140 vzponov, največ v Steni, za kar gre zahvala predvsem dobri organizaciji in odličnemu vremenu.
Naveze v Novo Zelandijo
Komisija za odprave v tuja gorstva PZS je na zadnjem sestanku sprejela tudi program za prihodnje leto. Konec letošnjega leta bosta v Novo Zelandijo odpotovali 2-3 navezi, ki se jim bodo verjetno priključili tudi planinci (trekking). V Fanske gore (13. julija do 14. avgusta 1979) bo odšla skupina 10 alpinistov, in sicer v tabor Artuč. Po dogovoru s sovjetskimi organizacijami pa bo mogoče izvesti tudi enomesečni trekking v Ala,, Zaalaj in Pamir z ogledom Samarkanda. Stroški bodo okoli 30.000 din, program pa je zanimiv tako za planince kot za alpiniste. Za vse akcije bodo objavljeni še posebni razpisi. Izbranim alpinistom bo pomagala tudi KOTG nekako v višini 50 odst. proračuna. Komisija za odprave v tuja gorstva pa ne bo le organizator. V načrtu je tudi realizacija alpinistične šole v Nepalu (Marsiandi), za katero postavitev je sredstva prispeval zvezni solidarnostni fond. Prednost pa ima odprava na Everest.
Spominski pohod Vrata – Martuljek
V soboto, 14. oktobra bo 1. spominski alpinistični pohod iz Vrat (zbor v petek zvečer do 20. ure v Aljaževem domu) prek Grla v Martuljek. V primeru, da bodo organizatorji (KA PZS, tehnično vodstvo pa AO Jesenice) v Dolini zagotovili prenočišča, bo slovesnost v nedeljo, sicer pa bo takoj po končanem sestopu. Pohod je posvečen spominu na pomembno partizansko akcijo, ko je 2. četa Jeseniško-bohinjskega odreda 4. oktobra 1944 odšla z Mežaklje k Belopeškim jezerom. V najtežjem delu, prehodu iz Vrat v Martuljek, jih je vodil znani jeseniški alpinist Andrej More-Gandi. Pohod je za alpiniste z vso potrebno opremo.
Alpinistične šole
AO Domžale: Vpis bo 5. oktobra med 19. in 20. uro v društvenih prostorih na Krakovski 26. Predavanja (in naknadni vpis) bodo vsak četrtek ob 18. uri na istem naslovu.
AO Kamnik: AŠ se je pričela včeraj ob 17. uri v društvenih prostorih na Tomšičevi 1. Predavanja bodo vsak četrtek ob 16. uri prav tako v društvenih prostorih.
AO Škofja Loka: Uvodno predavanje (Simon Peternel) letošnje AŠ v organizaciji AO Škofja Loka bo v četrtek 5. oktobra ob 19. uri v društvenih prostorih (Puštalski grad).
O pričetku drugih alpinističnih šol ter o programu bomo sproti poročali.
Dekleta v stenah
Novica o razcvetu ženskega alpinizma je doslej vzbudila že veliko zanimanje in obenem tudi obogatila naše podatke. Iz AO Železničar, ki letos še ni poročal o svoji aktivnosti (imajo pa že 246 registriranih letnih vzponov), so nam med drugim sporočili, da sta Gita Vuga in Igor Gruden ponovila letos Direktno v Špiku in Štajerski Rinki, Zajedo Šit, smer Geršak-Grčar v Vežici, Hudičev steber, smer Debelakove v Mali Mojstrovki in S raz Crozon di Brenta, skupaj z navezo Martina Starič – Drago Repnik pa še Buhlovo poč (VI-) v Cima Canali in Raz tančic ter Fabianovo smer v Campanille Basso Lidija Painkiher pa je z Grudnom preplezala Hudičev steber. Punta della Disperazione (V-VI) in Dvojni raz v Cima d’Ortigo.
Iz Kranja poročajo, da je Barbara Perčič z Matjažem Dolencem 16. t. m. ponovila Schinkovo smer v Frdamanih policah (6 ur), dan za tem pa z Andrejem Štremfljem še Skalaško v Špiku (5 ur). In iz Celja: Marjana Šah je v soboto sama preplezala Z grapo v Ojstrici, v nedeljo pa z Golobom in Zupanom še Desno smer ter J raz Ojstrice.
Pod izkušenim vodstvom
Vse več je visokogorskih izletov na tuje, ki jih vodijo naši alpinisti in gorski vodniki in s tem se hitro manjša umetna ustvarjena vrzel med planinci in alpinisti.
Vojko Bučer je vodil konec preteklega tedna izlet PD Slovenijales na Grossglockner. Žal pa jim slabo vreme ni dopustilo vzpona na sam vrh in tudi postojanko Adlersruhe so že zaprli. Pripravili pa so tudi zanimivo trim akcijo na Šmarno goro, start od koder koli, cilj na vrhu – 112 udeležencev.
Zaradi slabega vremena tudi izlet PD Ljubljana-matica, ki ga je vodil Andrej Veličkovič ni povsem uspel. Povzpeli so se lahko le na Zauleck, na Hochalmpitze pa ne. Udeleženci pa so izredno pohvalili oskrbnico v Giessener Hütte (2230 m), nove prekrasne postojanke nemškega AV, pri kateri se je že zgodilo, da so imeli Slovenci celo prednost pred domačini.
Rekord tržiškega bivaka
V soboto zvečer je bilo v Domu pod Storžičem sila živahno. Ob 40-letnici AO in 30-letnici bivaka v severni steni Storžiča so se zbrali na tovariškem srečanju z graditelji in starejšimi tovariši ter pregledali najzanimivejše diapozitive – iz Andov (Anderle), ZDA (Tomazin) in Kavkaza (Perko). V nedeljo pa so alpinisti in reševalci zavarovali smer do bivaka in ob njem se je dopoldan zbralo rekordno število obiskovalcev – 117 (v starosti od 4 do 68 let). Bil je seveda tudi krst vseh, ki so se do sem povzpeli prvič.